Page 1 of 29 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 286

Thread: 700litri - NO turning back!

  1. #1
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes

    700litri - NO turning back!

    700 Litri - NO turning back!!!

    Prezint si eu noul meu proiect in acvaristica - bazin 700 de litrii. Cu toate ca schimbarea acvariului de 320 litri cu unul de 700 a fost la inceput o gluma. Lucrurile au inceput sa se concretizeze usor usor.
    Curajul de a face un bazin mai mare a fost alimentat de Marian si de Victor, amandoi detinatori de piscine.
    Plus ca am considerat un impediment latimea de 45 cm a actualului de 320 cat si inaltimea de 55.

    Probabil va intrebati de unde si denumirea proiectului. Simplu, odatata arvunirea bazinului de 320 si achizitia sticlei pentru cel de 700, nu mai pot da inapoi.
    In linii mari proiectul e simplu, am toate echipamentele, trebuie doar suport metalic, pal, sticla si lipit acvariu..dar luat pas cu pas inseamna ceva munca.

    2 acvarii mari in casa , nu sunt usor de intretinut si asta inseamna ca trebuie sa renunt la cel de 320 de litri si sa il fac pe cel de 700 de litri. Zis si facut, acvariul de 320 este "arvunit" si in 3 - 4 saptamani va ajunge la noul proprietar iar pentru cel nou treaba sta astfel.

    dimensiuni: 200 *70 * 50h

    sticla - 10 mm

    fund dublu -10+8 mm

    intarituri longitudinale (eventual si H ) - Astazi am dat comanda de sticla care va fi ridicata martea viitoare, iar siliconul vine maine.

    silicon negru: 3 tuburi+1transparent pentru lipirea celor 2 placi la fund. (Den braven - negru - cu el am mai lipit mai multe acvarii si sunt obisnuit cu el, plus ca am lucrat usor).

    Pana la finele saptamanii voi achizitiona teava rectangulara pentru suport si voi face schita acestuia - voi folosi teava de 3*3 cm *2mm grosime. Sper ca in acest termen sa termin si mobilier si acvariu cu tot cu uscare (2 sapt sau 3) si sa pot muta dintr-unul in altul direct.

    Acvariu va fi unul plantat( fara plante, mai bine nu il fac )

    Tehnica:
    Iluminare: - lampa dupla HQI 2*150watt( 24.000 lumeni /700 =34 lumeni/litru;
    Filtrare : - Eheim 2080 ( full siporax & substrat pro de la Eheim) + 1 pompa valuri 3000 de litri/ora; surface skimmer - DIY
    Co2:
    2 x butelii Co2 7.5 litrii;
    2 x reductor Dupla Alpha Armatur;
    1x Ph controller Dupla Alpha Armatur;
    1 x reactor extern

    Trebuie sa ma misc rapid, dar in acelasi timp cu calm si sa gandesc amanuntit.
    E un proiect cu dead line, caci am la dispozitie o luna exact ca sa il lansez la apa.( intr-o luna sunt nevoit sa il cedez 320-ul)

    21.06.2012 - Start project: comanda sticla, comanda silicon; schita suport metalic.

    26.06.2012- livrare sticla

    26-29.06.2012 - pregatire sticla, curatat, masurat, lipit banda samd

    30.06.2012 - lipire bazin;

    01.07-15.07 sau chiar 20.07 - uscare bazin, confectionare mobilier ( stand +Pal)

    21-25.07 - testare bazin, adaugare substrat - Go Live!

    schita suportului metalic:




    Pentru suport am vorbit, trebuie sa se apuce de el si intr-o saptamana sper sa fie gata.

    Astazi am adus sticla:

    - in foto e si inspectorul sef Cezar , care a certificat acvariul de 320 la punerea sa in functiune




    - tot unde este sticla va fi si locul acvariului, cu mentiunea ca frigiderul va fi deplasat 30 cm in spre stanga, si posibil sa mut caloriferul respectiv pe peretele din dreapta usii, dar aici ramane de vazut (nu-i batut in cuie)




    de lumina solara nu imi fac griji pentru ca intra putina prin respectivul geam, dincolo fiind un hol de aprox 1,5 metrii latime si in plus acvariu va avea un background negru.

    Partea proasta, e ca dublura fundului, cea care va fi incastrata in interior nu a fost cantuita si intr-o parte e taiata stramb , in diagonala pe grosimea sticlei, deci o sa am ce baga la glasspapier ca sa ajung la dimensiunea necesara.

    Revin cu foto pe parcurs.

    Plus ca mi-a trecut prin cap o bazaconie si o sa o pun pe tapet sa o discutam impreuna.

  2. #2
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,264
    Post (Dis)Likes
    -Felicitari pt noul proiect.Den Braven este siliconul cu care am lipit Pangeea si sunt mai multumit de el decat Dow Corning cu care am lipit Atlas-ul.Referitor la fundul dublu interior,nu-ti face probleme,pt ca se va umple cu silicon si nu-l vei mai vedea niciodata.Cum vei face schimbul de apa? -sper ca la picatura.

  3. #3
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Poti lasa caloriferul in pozitia actuala si sa branduiesti acvariul cu marca Radek

    Imi permiti sa fur schita rastelului? Multam anticipat!

  4. #4
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Dane, daca vrei ti-o trimit in formatul google scketchup, si o mai modifici tu dupa preferinte.

    Victor, schimbul de apa pana una alta il fac la furtun, cum il fac si la actualul. In etapa de mentenanta saptamanala, cat tund pe ici pe colo, pun frutunul sa scoata apa, 30-40-50% si apoi il mufez la dus si bag apa inapoi in bazin cat sterg geamurile.

  5. #5
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Frumos proiect. Mult succes.
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  6. #6
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Bogdan, multam mult, deja am masluit adevarul istoric


  7. #7
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    îndrăzneț proiect, multa bafta! aștept cu interes evoluția.

  8. #8
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Pana acum totul a decurs cum am planuit
    joi - am slefuit muchiile sticlei (lateralele mici, fundul si intaritoarele) - lateralele mari le-am facut mcm
    vineri - am lipit banda de mascare;
    sambata - am lipit bazinul. La lipit, salvarea a venit din partea lui Lucian aka Albinik, si tin sa ii multumesc si pe aceasta cale.
    La lipit mana principala a fost Lucian, eu fiind mai mult cu "ochiul soacrei" si cu injuraturile cand mi se parea ca ceva nu iese bine. Ma bucur ca am reusit sa il lipim si ca nu l-am murdarit de silicon.
    Cordonul de silicon cu tot cu grosimea sticlei este de 2 cm ( 1 sticla+1 silicon) , grosimea cordonului ne-a dat batai de cap la umplutura si la indepartarea benzii de mascare, dar per total a iesit ok. A intrat un tub de silicon transparent la lipirea fundului dublu si aprox 1 tub si trei sferturi de silicon negru la lipirea lateralelor.
    Maine il voi curata de siliconul in exces si pe unde am mai pus degetele, si apoi ii voi lipi intaritoarele.

    -slefuirea muchiilor





    - lipirea benzilor de mascare



    - lipirea fundului dublu




    - pregatirea si lipirea lateralelor mici si mari






    si ca sa va dati seama ce inseamna 700 de litrii

    Last edited by BogdanHojbota; 01-07-2012 at 09:29.

  9. #9
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Arata foarte bine. Sper ca totul sa decurga conform planului tau. Succes.
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  10. #10
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Fain,pai spor.

Page 1 of 29 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •