Page 18 of 24 FirstFirst ... 81617181920 ... LastLast
Results 171 to 180 of 239

Thread: matrix kilogramu vs litru

  1. #171
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Al 2-lea exemplu: "Ionescu"... in nebunia lui de a avea cel mai mic pret... l-a sabotat oarecum pe Geani.... care l-a randul lui a mers pe piata romaneasca cu NISTE PRETURI IMPUSE de producatorul german!!!!!!

    Ma refer la Sirakura si preturile mult mai mici pe care Cristi le afisa. Cum? Simplu: "Ionescu-nebunul".... a incalcat acordul propriu cu producatorul si A OFERIT PIETEI ROMANESTI un produs la un pret mult mai mic decat putea fi obtinut oriunde!
    Ca asta l-a costat relatia cu producatorul..... observ ca nu intereseaza pe nimeni.... important este (nu-i asa) ca o perioada toti au beneficiat de Sirakura ieftina...
    si or sa befecicieze mult si bine ... asta pana nu or sa beneficieze de "Shirakura" si mai ieftine, evident vrac, asa cum beneficieaza acum de EC si de Seachem Matrix ....

    Ai partial dreptate cu ce ai afirmat mai sus. Nu l-am sabotat pe Geani ... doar am fost mai comerciant ca el.
    Hai sa demonstrez ... cu poze chiar daca nu au nici o valoare.
    Relatia dintre dealer - magazin e fff clar definita si este impusa de dealer. Uite ce-mi spunea clar un dealer inainte de a-i face prima comanda (am taiat doar pasajul respectiv, restul fiind info confidentiale)


    iti dai seama ca omul sta cu ochii pe magazinul meu si la prima gresala mi-a taiat craca si adio business

    Cat priveste Shirakura, a fost exact cum spuneam : am fost un pic mai comerciant decat Geani: I-am explicat dealerului neamt (producatorul e japonez) cum sta treaba in Romania, l-am rugat sa verifice ce comenzi a primit din .ro in ultimii 5 ani ... si l-am rugat sa ma ajute sa promovez produsele lor in Romania permitandu-mi sa vand mai ieftin ... mai ieftin asta insemnand ca eu sa am un profit mai mic si nu sa-mi vanda el mie mai ieftin.
    Raspunsul lor:






    Deci nu am stricat nici o relatie ... ba din contra, o dezvolt.
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  2. #172
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cristi_ionescu_79 View Post
    Cat priveste Shirakura, a fost exact cum spuneam : am fost un pic mai comerciant decat Geani
    Asta stiu... de aceea spuneam ca "esti javra" Te-ai intins cat ti-a permis plapuma... si cat ai sesizat ca se poate... A: fara sa faci vre-un sondaj pe forum, ca asta nu intelege lumea si ma enerveaza la culme!

    Iar referitor la Geani.... pasajul respectiv a fost ptr ca divulg oarecum niste chestii stiute de mine, de el, de tine.... si nu e corect din partea mea sa spun ceea ce am aflat cu ajutorul lui Geani sa spunem.
    Faptul ca ai actionat "economic" dar si legal.... gasind o portita care sa iti permita asta.. este ok. Am inteles si eu si altii... de aceea nu au fost "faultari" sau atitudini aiurea din partea nimanui. Nici nu stiu cum sa scriu... doar nu-s judecator de pace

    Ideea la Sirakura era ca si Geani a fost corect... a aplicat preturile "impuse" oarecum pe piata de dealer.... dar nu i-a trecut prin cap "portita" care ai gasit-o tu. Atat.
    De aceea spuneam ca apreciez onestitatea ta in anumite cazuri... cat si "nebunia preturilor mici, legal" in alte cazuri.

    Explicatia care am dat-o altor prieteni in ceea ce te priveste e simpla: Esti uns cu toate alifiile si ai un avantaj enorm: cunosti toate "murdariile" care se fac in RO... si care poate ptr altii li se poate parea a fi absurde. E realitatea vietii in care traim si la care ne adaptam....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #173
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Sebi, stiu de sirakura bussiness...dar deviem total de la subiect, nu ca nu s-ar fi facut-o pana acum (ajungem la ep . Elodia nr 401)
    In concluzie as vrea sa spun fara prea multa lungeala, ca noua romanilor ne place spalatul rufelor in public, ne place spectacolul scandalul in public il sustinem, turnam benzina sa fie flacara mai mare, ne place ratingul, de aceea ajungem sa se promoveze la mamaruta si handicapatos , numai curve, nulitati, analfabeti si manelisti..de ce pentru ca asta le place romanilor..

    Asa ca, esti un cetatean etic? Vrei sa ajuti statul roman? Reclama-l pe marian la directia antifrauda, ca face evaziune? (Asta e o i trebare generala ce nu vizeaza un user anume)

    P.s. Legat de conta si comert, je heconomist -lucrez in domeniu distributiei engros/din import ue si nonue cat si in comertul endetail cu implicatiile juridice aferente si da n-ai voie sa vinzi sub pretul de achizitie, dar legea e interpretabila si poate fi ocolita astfel: promotie tip3+1 iau 4 mere cu un leu, pret normal de vanzare 1,5 si vand pachet 3+1 cu 5 lei, da pe bon am o pozitie cu 0,1 ron si o pozitie cu 5 lei. Practic l am dat cu 0,1 dar efectiv in spate pret mediu de vanzare e 1,25 lei si pret achizitie e de 1 leu. Deci se poate.

    2. In orice domeniu sunt produse contrafacute si mai ieftine (cumparam brandul nu si produsul) si daca eu distribuitor iau din Russia sau Hungaria rahaturile astea mai ieftin ca sa castig mai mult sau vand la un pret mai mic decat cel impus de producator si ma prinde acesta adica producatorul care mi-a dat exclusivitate de distributie , pierd distributia si platesc daune interese de ,ma ustura curu* (ca o paralelaa ceea ce se intampla in ro in comert)

  4. #174
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    SEBI cata cafea ai baut si cate cartuse de tigari ai fumat citind si scriind in aceat topic.?

  5. #175
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by BogdanHojbota View Post
    SEBI cata cafea ai baut si cate cartuse de tigari ai fumat citind si scriind in aceat topic.?
    2 tigari.... ca tie ti-am raspuns in postul 162... credeam ca la ala te referi

    Restul despre spalatul rufelor... stii bine ca mie imi place sa ma tiganesc De reclamat legat nu am pe cine, ca nu e treaba mea sau zona mea de busines.... pe Cristi nu cred ca il afecteaza cumva, daca il afecteaza... ii spusesem la un moment dat de Consiliul concurentei. Dar vad ca si tu esti in tema cu legile si contabilitatea.... deci si tie ti se pare "anormal" ca eu sa vin sa scot din joben un pret jenant de mic?

    Eu sunt contrariat pe faptul ca toti sar in capul lui Ionescu aiurea... si mai nou ma intreaba prietenii de ce nu ii las "sa isi rezolve animozitatile"... dar faza e ca eu ma uit din afara si vorba unuia de aici la faza cu comunismul: voua, unora.... chiar va place sa fiti prostiti pe fata si va complaceti in situatie..... doar de teama de a nu cadea in "ridicol" sau de teama "oprobiului public".

    Legat de cafea si tigari: nu am stat toata noaptea sa citesc un topic de 4 pagini... asta se rezolva in maxim 30min... mai mult am stat prin alte parti, cu triscusii mei... (o alta lume, cu alte fusuri orare).
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  6. #176
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    67
    Post (Dis)Likes
    neata
    Pt. Dragos si @nimeni:

    Inca o data vreau sa transez lucrurile din punctul meu de vedere luand logic lucrurile:"
    1- Seachem face afirmatia ca 1 litru ar avea 400grame minim si ca poate ajunge si la 800grame. Corect si sa va spun de ce. Si in cazul matrix-ului nu toate "boabele plutesc. In consecinta, aceste boabe care plutesc au o structura interna de canale mult mai bine dezvoltate, iar cele care cad la fund, sunt mai grele, cred ca este logic ceea ce spun, nu? Daca te pui si faci 1 litru de matrix cu pietre care plutesc atunci si greutatea litrului este mai mica, si tind sa cred ca ar fi undeva in jur de 400-500grame. Nu am testat inca si nu spun ca afirmatia mea este reala, dar dupa legile fizicii asa ar trebui sa fie, daca o piatra este mai usoara, si una mai grea, la un volum egal, greutatea diferea substantial.

    Eu, personal ma gandesc la urmatorul aspect. Cei de la seachem, au facut un studiu mai amanuntit pe ce le-a convenit lor, sa reformulez poate, au studiat porozitatea la stratul din exterior al blocului de roca, care cred eu ca are o structura de canale interne mai bine dezvoltata, deoarece nu poti sa spui ca "boabele" de matrix care plutesc si "boabele" de matrix care nu plutesc au aceiasi structura de canale interne. De ce accentuez lucrul acesta? Pentru ca ei se bazeaza pe colonizarea in interior cu bacterii, din acest motiv afirma ca materialul filtrant poate sa fie scos afara din apa fara sa afecteze foarte mult coloniile de bacterii. Este specificat clar la ei pe site, http://www.seachem.com/Products/prod...es/Matrix.html , am extras pasajul "Since the majority of the bacteria are internal, Matrix™ may be rinsed when needed without damaging the filter. Matrix™ is compatible with all types of wet or wet-dry filters."

    2- din faptul ca 1 litru de matrix si un litru de piatra ponce ordinara au aceiasi greutate, rezulta ca au aceiasi densitate, rezulta ca au aceiasi structura de canale interne. Dupa cum am spus mai sus cei de la matrix spun ca filtrarea nu se bazeaza pe porii din exterior si pe canalele interne. Afirm lucrul acesta pentru ca au fost useri si au spus ca matrix-ul este mai poros la exterior. Dupa spusele celor de la matrix, nu acesta ar fi punctul forte al materialului. Eu nu am avut acces la matrix, am avut acces la piatra ponce. Cand am spalat-o peste jumatate a plutit http://www.youtube.com/watch?v=JO4NiPBIFTc . Pentru mine personal rezulta ca si piatra ponce are o retea de canale bine dezvoltata.

    3- Matrix-ul si Bio Rio sunt medii de filtrare naturale, niste roci, inerte din punct de vedere chimic. Asa afirma ambii producatori. Bio Rio afirma clar ca este "pumice stone" ( "It is mainly made of pumice stone with a porous surface, which is ideal environment for beneficial bacteria to colonize." sursa http://www.adana.co.jp/en/products/na_filter/filter_media/" ). Dar BioRio in prospect dupa ce afirma ca a fost testat chimic si nu afecteaza mai subliniaza un aspect ca firma nu este raspunzatoare daca ai ceva pierderi in acvariu. Cititi va rog manualul de la BioRio http://www.adana.co.jp/jp/sc/document/disp/16 limba engleza, safety instruction, punctul 3. Este clar si la mintea cocosului ca nu s-au facut teste pe fiecare "boaba". Se fac poate teste periodic pe cateva esantioane din fiecare extractie. Dar fiind o roca naturala pot exista si "impuritati" care pot dauna. Referitor la piatra ponce ordinara: pe un forum de discus, un anumit user afirma ca daca vreti sa va omorati discusii bagati tot felul de materiale noname, referire la piatra ponce. Ei dragilor, bazinul meu cu discusi este bine mersii, pestii o duc bine mersi, si jumatate din filtrare este asigurata de piatra ponce ordinara. Si pe ambalajul acesteia se scrie clar ca este neutra din punct de vedere chimic, dar se aplica regula scrisa mai sus, fiind ceva natural, exista posibilitatea sa ai surprize.

    4- rezultatul analizelor de laborator matrix versus piatra ponce. Asta ca o previziune banuiesc ca va fi unul de genul. Sunt roci asemnatoare, cu o structura asemanatoare, o compozitie chimica asemanatoare, cu o rezistenta mecanica diferita. Nu pot fi identice deoarece nu sunt extrase din acelasi loc, iar conditiile in care s-a format roca sunt diferite.

    5- ambalat frumos poti vinde orice. O mica paranteza. Un amic acum 2-3 ani a lucrat in Londra intr-un mall. Cand a venit acasa, la o bere ne-a povestit aventurile lui prin lumea straina. La un moment dat a spus: mai ce inventivi sunt englezii, fac bani din orice. Astia vand in mall CACA de elefant si alte animale din Africa ambalate foarte frumos in cutiute de plexic la pretul de 5lire (sau 15lire nu mai imi aduc aminte exact pretul). Deci expresia poti sa vinzi frumos si un RAHAT este adevarata si in alte tari se practica. Ideea de baza la punctul acesta este urmatoarea. Matrix-ul vine ambalat frumos, spalat, uscat, marketing bun, sortat mai bine, cu un studiu facut, adus de peste mari si tari (ma refer aici la matrix-ul original), reclama, retea de distribuitori, dar si cu un pret pe masura. In schimb, ordinara piatra ponce vine ambalata in sac de plastic, umed, spalata poate dar nu sunt sigur, trecut printr-o sita care scapa si multe pietricele mai mici, fara un marketing prin acvaristica, fara o retea de distribuitori dar la un pret muuuuuuuuult mai mic.

    6- VIZUAL AMBELE ROCI SUNT LA FEL

    Cel putin pentru mine, personal, pana cand niste teste concrete pot sa arate alte aspecte, matrix-ul este piatra ponce ordinara, DAR VANDUTA MAI INGRIJIT SI AMBALATA FOARTE FRUMOS. Nu seachem a inventat natura si nici noi, "NATURA NE-A INVENTAT PE NOI"

    P.S: ma bucur ca am adus piatra ponce pentru ca altfel nu s-ar fi deschis aceste discutii
    Last edited by razvan_toth; 12-04-2014 at 08:47. Reason: am uitat un punct

  7. Likes georgebt, Leon, dandumitru liked this post
  8. #177
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Asa este Razvane,nu Seachem a inventat natura...de aceea inca o data spun,nu exista nici o diferenta intre piatra ponce si Matrix,nu are cum !

    Seby,toata discutia de pe aceste multe pagini a inceput de la posturile de la care ai spus tu...nu stiu daca Cristi a directionat discutia intentionat inspre ce voia el sau nu !

    Eu astept analizele acestor doua produse de care vorbim si apoi o sa tragem o linie.O sa fie exact cum a zis Razvan cu un post mai jos...sunt sigur de asta !

  9. Likes razvan_toth liked this post
  10. #178
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    67
    Post (Dis)Likes
    inca o parere personala. Daca ne luam dupa site-ul acesta http://www.amazon.com/Matrix-20-L-5-...hem+matrix+40l vedem ca un litru de matrix ar iesi la 5.65 dolari aproximativ 19lei la o galeata de 20l. Nu am gasit la un volum de 100l ca eram curios cat ar fi fost pretul/litru. Vorbim aici pentru cei care comanda din America si locuiesc in America, practic pentru americani. Pretul creste in Europa datorita transportului, legilor si taxelor economice.

    Dar sa nu uitam ca si noi avem in Europa vulcani si locuri de unde se extrage piatra ponce!
    Si inca o parere personala. Daca tot vb ca marian a vandut piatra ponce la pret de matrix. Pana la teste care sa spuna clar ca nu m dreptate, sunt de parere ca si Seachem VINDE PITRA PONCE ORDINARA LA PRET DE MATRIX. (este cam aberant cum am formulat din motiv ca ei au "inventat" brandul matrix, dar cred ca ideea s-a inteles)

  11. #179
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    @Razvan: referitor la ambalare si marketing... sunt de aceeasi parere, am spus-o in postarea 24.
    Insa si acolo e ceva de spus referitor la englezi: englezii ti-au spus ca e un CACA african "cu efecte benefice" si ti-au cerut bani ptr un caca african, in nici un caz nu ti-au spus ca este "lapte de cuc" si ca ti se pare tie ca seamana cu un rahat!

    In rest... eu oricum nu tin partea Seachem-ului si nici nu ma conving ei cu studii cate vor. Pana da faliment Sera... mai este.
    App de studii: daca citesti in amanunt linkul pus de Dragos referitor la testul Seachem ptr Matrix ai sa vezi ca e destul de alambicat,... iar referintele sau cifrele comparative NU se dau ptr toate cele 3 materiale testate: frecvent se scoate din ecuatie fix Matrix in anumite tabele si rapoarte.... dar in schimb se pluseaza la capitolul rezultat.

    Matrixul.... cel putin dupa postarea lui Catalin.... ptr mine nu mai exista! Asta pana nu vad acusi mostre comparative cu ochii mei, nu made in RO. Aici macar am garantia ca renul casca ochii si isi asigura spatele din orice pozitie.... pentru ca aici legea nu lasa loc de interpretari.

    Chiar ma amuz anticipat (daca se comfirma varianta cu 800gr/Lt) ce ochi o sa faca renul cand il intreb de ce borcanul cantareste 1600gr cand pe el scrie 800gr.... Sa il vezi cum se activeaza si suna la Seachem....

    L.E.: verifica Razvan si pretul la Kaldness K1 sau K3.... si vezi sacul de 50L ca este 120$.... apoi "incearca" sa il aduci in Europa.... O sa "iti treaca instant".... chit ca il aduci cu vaporul!

    Recent am primit ceva din Australia si nu vrei sa stii cat ajunge un colet de 4kg......
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  12. Likes razvan_toth liked this post
  13. #180
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    67
    Post (Dis)Likes
    @Nimeni, chiar astept sa le faci sesizarea si sa vad ce vor spune si sa ne spui si cat de mari fac ochii. Sunt curios de reactia aceasta in alte state inafara de Romania.

    Eu am inteles ce vrei sa spui, din acest motiv am specificat ca este pretul pentru americani, si taxele sunt mari. Faceam o paralela cu urmatorul aspect, pretul in tara mama si pretul peste ocean. Dar si noi avem vulcani si pretul ar fi mult mai mic. Ar fi chiar tare peste ani buni sa aflam ca ei extrag matrix si din cariere din Europa. Atunci au facut clientii la portofele

Page 18 of 24 FirstFirst ... 81617181920 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •