Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Sunt posibili acesti parametrii?

  1. #1
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes

    Sunt posibili acesti parametrii?

    Salut. Am instalat un nano parintilor mei, in Techirghiol, Constanta. Testele au relevat urmatorii parametrii ai apei si mi se par cam imposibili:

    Ph - 7,8
    Kh - 15
    Gh - 29
    Pentru ph si kh am folosit teste Sera iar pentru Gh Aquili. Am repetat testul de Gh de 3 ori si am avut acelasi rezultat. Este posibil un asemnea nivel al Gh-ul sau nu mai este solutia de masurat buna si da rezultate gresite?
    Stiu ca in zona Constanta apa este mai dura, dar in halul asta?

  2. #2
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Vezi prin jurnalele lui Bitanu (Năvodari), că a prezentat valorile apei. Cam așa băteau și valorile lui..

  3. #3
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Mersi de info liliacule. Stiu de problemele pe care le intampina bitanul: de abia reusea sa duca la 7,2 PH si 12 KH cu CO2 si fara el ii sarea uneori KH-ul pana la 19. Pe mine si GH-ul ala ma sperie rau.
    Sa vad ce plante se acomodeaza si fac planul de acolo mai departe. Un osmozor nu intra in calcul, aditie de CO2 poate in timp. O sa incerc cu turba pentru GH, dar eu ajung aici cam la 3 saptamani si mai rau cred ca-l da mama peste cap la schimburile de apa si altele. Prefer sa-l las asa si sa vad ce iese.
    Vroiam sa mai arunc o mana de spartura de coral prin substrat si bag niste cardinali. Dar astia vor un Gh pana in 8 si Kh 5.

  4. #4
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Turba nu iti scade GH-ul, turba scade pH-ul. Varianta scaderii GH-ului, viabila,,
    nu e decat apa de osmoza. In plus turba este greu de folosit pentru un incepator.

  5. #5
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Nano..... Tind sa cred ca o investitie personala in osmoza este binevenita, atat tie cat si parintilor.... Ma refer la faptul ca poti utiliza instalatia ptr acvariul tau... iar cand este de facut un schimb saptamanal, fiind nano... nu cred ca iti trebuie mai mult de 10L de permeat... si "il pasezi" din stocul propriu.

    A... si apa plata/distilata sau cum ii spune... la 5L este o solutie (in opinia mea) : din 5L indoiti cu apa de robinet.... reusesti sa faci un gH decent, undeva pe la 10-15...
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  6. #6
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Ms de sugestii. Exact asta am incercat sa fac azi: am testat apa plata, de la dozator, dar dupa ce mi-a iesit PH 8,2 n-am mai testat restu (cica e Azuga, zicea tata). O sa incerc direct cu apa distilata dar trebuie sa fac niste teste. Oricum schimburile saptamanale cam 80% o sa le faca mama si cred ca mai rau il destabilizeaza, daca o mai pun sa combine si apa.
    Singurul motiv sa investesc in osmozor acum este nano-ul (si poate masina de spalat) pentru ca ei nu beau absolut deloc apa de la robinet.
    Pana la urma las asa cat dureaza ciclarea, vad ce plante se acomodeaza si dupa bag niste Amano ca aia duc la apa dura.
    Mie mi se parea foarte, foarte mult si vroiam sa fiu sigur ca este posibil sa ai un Gh asa mare.

  7. #7
    Aquarium expert victor z's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,264
    Post (Dis)Likes
    - Cred ca ar trebui sa incerci niste "africane", pentru ca le place apa dura, plus ca sunt cateva specii absolut deosebite (A. red, A. pedicellata ).

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Zalau
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Spartura de corali la asa Gh?!? Daca nu schimbi apa o saptamana, vezi atunci record. La un nano, daca nu vrei osmozor, poti baga apa distilata cum fac eu. Apa distilata (nu plata!) e apa de osmoza. Apa plata are Gh pe la 8-10, iar distilata 0-1. Ca pret e pe la 5 lei 5 litri. Spartura de corali e Ca-Mg pur, deci iti crestevGh de nu-l mai poti masura.

  9. Likes Nimeni liked this post
  10. #9
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Distilata voiam sa spun.... Cea "baubila/potabila" ) (gen Borsec - Biborteni - Azuga etc) are valorile mari datorita mineralelor....
    Apa distilata (de care pui la bateria masinii)... are ph neutru si conductivitate relativ 0....
    Acum ca ai si pretul... 1ron/litru.... poti face o socoteala.

    Referitor la apa de baut: osmoza "face" 1/4 apa... adica 1 parte e "pura" iar 3 parti deverseaza la canal.... Si aici e bine sa faci calcule la "apometre"....
    Daca totusi vrei intradevar sa faci un bine parintilor.... le cumperi o instalatie de uz casnic (care are si cartus de remineralizare - deci o readuce la parametri potabili) si o poti folosi si la acvariu.
    Exista in comert sisteme care se monteaza pe circuitul bateriei de chiuveta DAR... are robinet si "teava" separata: daca vrei sa folosesti de baut deschizi robinetul respectiv.... si coloana de apa merge pa acolo... daca vrei sa folosesti apa ptr "uz menajer"... coloana de apa "calcaroasa" trece prin bateria veche. Sper ca m-am exprimat cat de cat inteligibil (adica ai inteles ceva)

    Cel mai bine, consulta pagina de produse ale celor de la WTS romania.... http://www.wts-online.ro/magazin/mic...c-c-67_73.html Gasesti acolo "toate nebuniile".... iar dupa cate vad... preturile au scazut enorm, acum ceva ani plateai 30-40 milioane pe "dracarii d`astea"

    Spor
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  11. #10
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Atentie cu apa distilata, din cate stiu anumite ape distilate contin cupru.
    Depinde de instalatia de distilare. Si apa distilata industriala e foarte
    posibil sa contina cupru.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •