Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 51 to 60 of 67

Thread: 387 Litri

  1. #51
    Base member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    315
    Post (Dis)Likes
    L-am lansat la apa!
    O saptamana a functionat cu Eheimul 2217 vechi(deja ciclat) pana am terminat sumpul, in care am transferat cei cei 5L de siporax si micromec din filtrul vechi, am mai adaugat 10L de ponce si totul pare in parametri.
    Cioatele s-au lasat mai greu convinse sa stea la locul lor, dar cu ceva soricei si pietre le-am dovedit.

    Dupa cum imi spunea @kirucd, sumpul e zgomotos. Daca bag capatul tevii de tur in apa intra temporar in full sifon si cand iese scoate un sunet de sorb, daca las teava deasupra apei am zgomot de clipocit. Solutia a fost sa bag teava in apa si sa ii dau o gaura deasupra nivelului apei sa elimine aerul inainte de a intra in sump (pe principiul "reverse durso"). In felul acesta s-a mai atenuat din zgomot, nu mai intra in full sifon, nivelul in display e constant. Am acoperit si sumpul cu policarbonat, dar in continuare am un zgomot de apa enervant pe teava care coboara de la acvariu la sump. O sa incerc sa o izolez cu burete.

    https://www.youtube.com/watch?v=JSnC8dqkCNA&hd=1
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Dan.C.; 25-05-2015 at 10:19.

  2. #52
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Solutia cea mai simpla pentru a nu avea zgomote neplacute este folosirea
    unui overflow de tip Bean animal. Dar ai nevoie de 3 tevi si daca nu este
    prevazut din start e putin mai dificil de implementat acest tip de overflow.
    Dar este cel mai eficient si cel mai sigur.

  3. #53
    High member blu's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Pitesti
    Posts
    824
    Post (Dis)Likes
    Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!

  4. Likes dandumitru liked this post
  5. #54
    Base member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    315
    Post (Dis)Likes
    Update:



    In filtru am mai pus 15L piatra ponce. Am cam 25-30L acum + 5L Substrat Pro si Siporax din vechiul filtru. Cu zgomotul nu am facut nimic. M-am obisnuit. Poate la iarna cand voi avea timp ma apuc de un Bean Animal.



    Am mai bagat ceva Rummy Nose, am acum 30-40 buc, 4 Discusi si 5 Otocinclusi care au facut o treaba minunata.



    Am legat la driverele LDD-H o placa Arduino cu care tin ledurile aprinse la aproximativ 40%, ele fiind oricum alimentate cam la 60% din putere. Imi rezulta probabil un maxim de 30% din capacitatea lor, dar sunt foarte multumit de lumina pe care o produc. Daca cresc intensitatea incep discusii sa se ascunda pe sub crengi. Lampa nu se incalzeste aproape deloc asa, deci nu mai am nevoie de coolere. Pe peretele din spate am 1m de banda led pe post de moonlight. Prin autocolantul opac se vede bine. Cand o sa am timp o sa o asez mai estetic. Momentan are rol doar functional. Fara lumina noaptea am vazut ca sunt stresati pestii. Am gasit cativa Rummy sariti din acvariu.



    Un filmulet mai jos:
    https://www.youtube.com/watch?v=wYdj...ature=youtu.be

  6. #55
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Adevărul e că pietrișul ăla face toți banii, ce să mai..

    Felicitări boss, a ieșit o splendoare!

  7. #56
    Base member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    315
    Post (Dis)Likes
    Ai dreptate!
    Nu mai zic ca ma sucisem. Am vazut un clip cu shimmering pe nisip fin alb si am fost la un pas sa vand Volcanitul si sa iau nisip. Dar, pana la urma sunt multumit.

  8. Likes Nimeni liked this post
  9. #57
    Base member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    315
    Post (Dis)Likes
    Update la 6 luni:
    https://youtu.be/KaUDQZ5gdDs

    Am pus in spate 2 tufe imense de Microsorum (Multumesc DanDumitru), ma tot confrunt cu ceva alge maro pe anubiasi. Cand apar prea multe mai bag 2-3 ancistrusi infometati din petshop care le devoreaza.
    Injectez si Co2, 1 bula la 2sec, nesemnificativ la marimea acvariului. Am incercat sa maresc doza de co2 si lumina, dar parca s-au inmultit algele asa ca am decis sa tin totul la nivel mai scazut.
    Nu am mai mesterit nimic, am o cutie in mobila cu toate firele indesate acolo. Sper ca la iarna sa am timp de bibilit.

  10. #58
    Very high member darius_ciprian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,107
    Post (Dis)Likes
    Imi place foarte mult acvariu,plante simple cu crestere lenta ,un acvariu in care intervi rar.Asta am vrut si eu ,dar nu ma pot abtine sa nu bag multe plante.

  11. Likes alin82 liked this post
  12. #59
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Opera de arta din punctul meu de vedere, felicitari.

  13. #60
    Base member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    315
    Post (Dis)Likes
    Multumesc, dar sunt departe de opera de arta!

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •