Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 26

Thread: Greseli mari la Moldoglas

  1. #1
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    604
    Post (Dis)Likes

    Greseli mari la Moldoglas

    Doresc sa atrag atentia asupra lipsei de profesionalism si seriozitate ale "profesionistilor" de la aceasta firma.

    Dupa ce o luna de zile am tot incercat sa dau de reprezentantii din Iasi, in sfarsit reusesc sa gasesc "expertul" in geamuri. Am de la ei doua numere de telefon: 0732505961 la care raspunde un cineva care iti spune ca el nu ia comenzi ca nu se pricepe si sa incerc sa dau de colegul lui care momentan (a se citi aproape tot timpul) nu este de gasit (pai nene, daca nu te pricepi dupa cum spui la ce lucrezi in domeniu?) Sun intr-un final (dupa ce i-am vizitat aproape la orice ora din zi, poate poate dau de "expert") la Bacau si mi se da un alt numar de telefon. Raspune domnul Petrescu care spune ca daca vreau sa dau comanda sa fiu la el a doua zi dimineata la ora 9 fix...nu mai tarziu ca nu sta. Ok, sunt acolo la 9, dar uite ca nu e. E doar colegul "nu ma pricep". A ajuns pana la urma si "expertul" pe la 10 fara 15.
    Dau comanda intr-un final, ii spun unde trebuie cantuit si ce dimneiuni sa aiba, si plec linistit.
    Ii sun astazi (mi-au spus ca ma suna ei cand ajunge sticla, dar nici vorba de asa ceva...ca doar am platit in avans) si mi se spune "da dom'le vina si-ti ia sticla ca e aici". Ma duc entuziasmat acolo sa o iau si surpirza, cantuita total anapoda. Geamurile lungi (120/530 cm) trebuiau cantuite pe ambele laturi scurte dar ele erau doar pe o latura de 530, iar lateralele erau si ele cantuite MCM (desi nu cerusem) pe una din laturile pe care trebuie aplicat siliconul. Normal ca imi zice ca asa am dat eu comanda, ca doar eu habar n-am ce am comandat. L-am intrebat care e logica sa cantuiasca asa....a zis ca nu-l intereseaza ca mai sunt care fac acvarii cu forme ciudate.
    Nici o solutie decat sa platesc si sa imi cantuiasca peste (probabil) inca o saptamana si celelalte laturi.
    Ii zic apoi ca mi-a gresit dimensiunile la un bazin cu cativa milimetri la o foaie (era la un capat cu 3 mm mai ingusta foaia). S-a uitat la mine ca la ultimul tampit si mi-a zis: "domle', dumneata stii care e toleranta cu care lucram noi......5 mm". Poate chiar sunt eu de pe alta planeta, dar voi credeti ca ati putea lipi un bazin cu asa tolerante?
    In concluzie, asa se face buisenes in Romania. Seriozitate cat incape, si numai "experti". Apucati-va domnilor de alt ceva daca nu aveti chef, nu va mai bateti joc de clienti.

    O sa incerc sa caut un alt producator/ importator/ procesator de sticla.
    Last edited by Calin; 18-04-2014 at 18:49.

  2. #2
    High member albinik's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BACAU Bc.
    Posts
    599
    Post (Dis)Likes
    Foarte ciudat! Eu colaborez cu ei de ceva ani si nu am avut mari probleme....orice deviere la dimensiuni a fost corectata in max, 24 de ore desi s-a intimplat rar!Nu-i laud , caci nu mi-s dragi deloc...lipsa lor de profesionalism sta inca in strict <relatii cu clientii.>! Nu prea baga in seama comenzile de valori mici....si sigur o sa aiba de pierdut cu asta!
    DACA NU NOI ATUNCI CINE!?

  3. #3
    High member Paranoid_Jack's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    Comanda scrisa + protectia consumatorului face minuni!

  4. Likes ovidiu.cursaru, Tatanka liked this post
  5. #4
    Member sagaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    iasi
    Posts
    165
    Post (Dis)Likes
    Dute la protecția consumatorului, comanda nu o poți dovedi (sau e prea complicat), dar abaterea de 5mm pe care ei nu o anunță decāt la ridicarea produsului se poate sancționa. Te sfătui să faci această reclamație.
    ملحمة
    نعيش الله

  6. #5
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Paranoid_Jack View Post
    Comanda scrisa + protectia consumatorului face minuni!
    La OPC... primul pas "recomandat" si SPECIFICAT IN LEGE... este: a se lua legatura PRIMA DATA cu magazinul - producatorul - comerciantul... impotriva caruia se doreste a se face reclamatie!

    Degeaba mergi la OPC... ptr ca vei fi trimis inapoi la Moldoglas ptr "solutionarea pe cale amiabila".
    In momentul in care Moldoglas refuza (trebuie sa ai un raspuns SCRIS... nu verbal: verbal pot spune multe ) abia atunci este de competenta OPC...
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  7. #6
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    604
    Post (Dis)Likes
    Albinik, te ajuta faptul ca esti din Bacau. Desi ma gandeam si eu sa vin sa o iau direct de acolo...
    Cu OPC-ul nu rezolv nimic in cazul asta...is alte increngaturi...mult de povestit.
    Bon fiscal nu am pentru ca "nu putem sa va dam acuma bon fiscal".
    Uitasem sa va relatez: sticla primita arata in ultimul hal. A fost probabil depozitata cine stie cat undeva afara, a curs apa siroaie pe ea, praful gros, fire de nisip. Se vad urmele de apa baltita pe sticla. Va dati seama ce se intampla cand dai cu diamantul, fie el si de la o masinarie, pe o sticla in starea asta.
    Oricum bag mana in foc ca nu e taiata la masina...una din muchii (n-am mai avut rabdare sa le verific pe toate deoarece eram prea nervos si am renuntat) e concava pe o portiune de 15 cm.

  8. #7
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Eu unul le spargeam sticla in cap. Sa inteleg ca ai luat-o asa?

  9. #8
    High member Paranoid_Jack's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    La OPC... primul pas "recomandat" si SPECIFICAT IN LEGE... este: a se lua legatura PRIMA DATA cu magazinul - producatorul - comerciantul... impotriva caruia se doreste a se face reclamatie!

    Degeaba mergi la OPC... ptr ca vei fi trimis inapoi la Moldoglas ptr "solutionarea pe cale amiabila".
    In momentul in care Moldoglas refuza (trebuie sa ai un raspuns SCRIS... nu verbal: verbal pot spune multe ) abia atunci este de competenta OPC...
    Fals, OPC-ul e mai maleabil decat crezi. Tu daca scrii in reclamatie ca ai incercat sa rezolvi amiabil si ai fost refuzat/luat peste picior etc, e destul pentru ei. Am avut de-a face cu ei si ca reclamant (eu) si ca reclamat (firma la care lucrez) si in ambele cazuri chiar mi-a placut cum au actionat. In cazul cand a fost reclamata la OPC firma la care lucrez, in urma unei banale reclamatii a unui client, ne-am trezit cu 2 inspectori pusi pe controlat care ne-au spus din prima ca amenda poneste de la 5000 de lei in cazul nostru. Si stiau sa se impuna si sa apere clientul, chiar daca era vorba de o recalculare de 50 de lei

    Quote Originally Posted by Calin View Post
    Albinik, te ajuta faptul ca esti din Bacau. Desi ma gandeam si eu sa vin sa o iau direct de acolo...
    Cu OPC-ul nu rezolv nimic in cazul asta...is alte increngaturi...mult de povestit.
    Bon fiscal nu am pentru ca "nu putem sa va dam acuma bon fiscal".
    Uitasem sa va relatez: sticla primita arata in ultimul hal. A fost probabil depozitata cine stie cat undeva afara, a curs apa siroaie pe ea, praful gros, fire de nisip. Se vad urmele de apa baltita pe sticla. Va dati seama ce se intampla cand dai cu diamantul, fie el si de la o masinarie, pe o sticla in starea asta.
    Oricum bag mana in foc ca nu e taiata la masina...una din muchii (n-am mai avut rabdare sa le verific pe toate deoarece eram prea nervos si am renuntat) e concava pe o portiune de 15 cm.
    Eu zic ca merita sa-i ameninti cu opc-ul si . Si chiar daca nu ai bon, poti sa bagi chiar asta la inaintare, ca au refuzat sa-ti dea bon si ca tu banuiesti ca acea sticla este sustrasa si vanduta la negru etc.

    P.S.: cred ca nu mai este cazul sa-ti zic ca nu mai ai ce discuta cu acel nemernic cu care ai interactionat pana acum. Incearca sa vb cu cel mai mare sef de la Moldoglas la care poti sa ajungi si povesteste-i ce-ai patit si ce ai de gand sa faci.

    Eu am reusit nu doar odata sa primesc chiar banii inapoi pe un produs la care nu aveam bon

  10. #9
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Greseala este ca ai ridicat sticla. Mai ales ca nu ti-au dat nici bon fiscal. Trebuia
    din start sa le ceri bon fiscal de cand le-ai platit banii. Pentru ca in acest
    moment nici macar nu poti demonstra ca ai cumparat sticla de la ei.

  11. Likes opincarul liked this post
  12. #10
    High member iulian_cioclin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Onesti - Bacau
    Posts
    595
    Post (Dis)Likes
    Eu va recomand celor de zona Bacaului sa colaborati cu cei de la Octagon (cautati in google). Ei fac si mobilier din sticla. Eu am comandat in trecut la ei sticla de 15 mm la lungimea de 2 m care a fost perfecta, ce tolerante de 5 mm... repet la coala de 2 m. Deasemenea crescatoria de discusi din Onesti a comandat sticla exlusiv la ei pentru zeci de bazine fara a fi probleme. Moldoglasul nu se bucura la 1-2 mil cat costa sticla pentru un acvariu, dau buleala in functie de client. Asa e la romani!

  13. Likes Nimeni liked this post
Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •