Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 38 of 38

Thread: despre concursul organizat de acvariu

  1. #31
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    va rog frumos ca de aici incolo sa incetati cu atacurile la persoanele de pe alte forumuri. daca aveti ceva de spus va rog sa o faceti acolo iar persoanele "de acolo" o pot face aici. consider ca asa e frumos!

    e bine ca fac un concurs. am avut si noi unul (va aduceti aminte de filipe oliveira?)si tare mi-as dori sa vad ca o sa continuam actiunea. cine are de platit polite o poate face in alte locuri sau tete-a-tete. forumul e unul pentru acvaristi si alti iubitori de pesti

  2. #32
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    In primul post al acestui topic am postat urmatoarele:
    Quote Originally Posted by cristi_ionescu_79 View Post
    Cei care au format AAR au fost jigniti in ultimul hal si in mod gratuit de catre unii dintre cei care organizeaza si jurizeaza acest concurs. Eu sunt unul dintre cei jigniti. Dl Sandu Veres nu ma considera demn sa-si amestece distinsii muci cu mine (ca sa-l citez) asta desi nu ne-am intalnit vreodata sau am schimbat doua vorbe vreodata.
    De ce acest dispret gratuit? Poate eu sunt medic pe o ambulanta SMURD si salvez vieti zilnic ... poate un alt membru fondator al asociatiei e pompier si a intrat in foc sa salveze un copil .... de ce acest tratament din partea liderului de opinie al unui forum de acvaristica? Pentru ca cei care au infiintat AAR nu au nu-stiu-ce realizari notabile in ochii dansului? Dar parintii d-lui Veres ce realizari notabile au in acvaristica? Cu dansii isi amesteca mucii? Dar doamna Veres? E cumva fosta Randall?
    Am bolduit frazele care creeaza confuzii ... pentru ca imi e greu sa cred sunt interpretate in fel si chip din rea vointa
    Am sa incerc ca explic ... ca sa fie clar pentru toata lumea ce am vrut sa spun.
    Domnul Veres a facut urmatoarele afirmatii despre membrii fondatori ai AAR:
    Nu am vazut acolo macar un crescator consacrat si cu vechime, chiar post revolutionara, un ihtiolog, eventual un profesoras ceva...sau hai macar un acvarist care sa fi reusit un premiu...ceva notabil cat de cat, macar intr-o competitie de nivel mediocru...dara-mite mai mult...si totusi sa o intitulezi asa...
    Sa nu ma intelegeti gresit, nu ca as fi avut eu pretentie sa ma contacteze cineva de acolo. Nu mi-as amesteca nici mucii cu oamenii aia...
    Repet: nu m-am intalnit niciodata cu Dl Veres, nu am schimbat niciodata doua vorbe, nici la telefon nici prin PM, mail, porumbei calatori, fum ... sau orice altceva si totusi dansul isi permite sa ma considere nedemn nici macar de mucii dansului deoarece nu sunt:
    macar un crescator consacrat si cu vechime, chiar post revolutionara, un ihtiolog, eventual un profesoras ceva...sau hai macar un acvarist care sa fi reusit un premiu...ceva notabil cat de cat, macar intr-o competitie de nivel mediocru...dara-mite mai mult
    Pleacand de la aceste afirmatii .. intreb si eu: Pai bine d-le Veres doar cei cu realizari acvaristice notabile sunt demni de distinsii dumneavoastra muci? Asta e singurul dumneavoastra sistem de valoare? Nu conteaza cu ce ma ocup nu conteaza ca poate sunt medic si salvez vieti zilnic ... conteaza doar daca sunt un
    crescator consacrat si cu vechime, chiar post revolutionara, un ihtiolog, eventual un profesoras ceva...sau hai macar un acvarist care sa fi reusit un premiu...ceva notabil cat de cat, macar intr-o competitie de nivel mediocru
    altfel sunt demn de dispret?
    Pai daca asta e singurul dvs sistem de valori si conform lui va permiteti sa dispretuiti oameni pe care nu i-ati intalnit niciodata ... pe celelate persoane din jurul dvs cum le catalogati? Si incepeti cu cei apropiati: parintii, sotia ... si apoi continuati cu vecinii, colegii, medicul stomatolog la care va tratati dintii ... cu ei va amestecati mucii?

    Faptul ca am indraznit sa folosesc cuvintele "sotia" si "parintii" fara sa fac nici o afirmatie despre dansii, fara sa folosesc vreun cuvant urat, vreo jignire, vreo aluzie ... ei bine se pare ca aceste cuvinte din postul meu cum spuneam si mai sus:
    creeaza confuzii ... pentru ca imi e greu sa cred sunt interpretate in fel si chip din rea vointa
    pentru ca citesc urmatoarele:
    nea' Ionescu se lua de parintii si de nevasta lui Sandu Veres, nu cumva era aceeasi situatie?
    Pe acel topic (chiar in primul mesaj), userul ionescu s-a luat de familia si de nevasta lui Sandu...
    Daca ne injuram, cel putin sa o facem barbateste!... fara familii si fara neamuri.
    Fratilor a innebunit lupu? Explicati-mi si mie unde am jignit-o de doamna Veres? Unde am injurat si ce cuvinte urate am folosit? E o jignire si esti demn de dispretul public daca nu ai castigat vreun concurs de acvaristica? De aceiasi parere sunteti si voi?
    Adica daca eu intreb ironic:
    Dar parintii d-lui Veres ce realizari notabile au in acvaristica? Cu dansii isi amesteca mucii? Dar doamna Veres?
    Asta inseamna ca "m-am luat" de familia d-lui Veres? Inseamna ca am injurat ... dar nu am facut-o barbateste?

    Pai daca cele doua intrebari ale mele sunt jigniri, atunci treaba cu mucii si restul expresiilor folosite de dl Veres ce sunt? Ce sunt urmatoarele:
    - "alt forum in cautare de popularitate isi trimite urangutanul sa faca mizerie departe de casa"
    - "Bibiluscaasta din Giurgiu este unul dintre "exponentii de rasa" ai neamului. Rupt in cur dar tare-n tastatura(clanta)"
    - " bou dupa bou, au pervertit consumatorul cu dilema insidioasa"
    - " Generatii de cretini cu pretentii de genii"
    - "Din pacate idioti ca aia au futut un concept"
    - " dar din toata labareala asta pe care niste figuri triste ale vremurilor"
    - "Unde sunt toate hoardele de aplaudaci"
    Nu stiti cum sa le catalogati? Pai explica dl Koala:
    Vad ca rasar tot felul de personaje, care au tot felul de probleme cu noi... pe toti ii doare acum cate ceva, toti si-aduc aminte ca nu le-am dat "Buna ziua!", acum douaj' de ani.
    Deci cele de mai sus sunt un salut de "Buna ziua" uitat a fi rostit din gresala .....

    LE: ca tot sunt listele la moda, deschid si eu una cu cateva persoane care nu au castigat nici un concurs de acvaristica si nici nu sunt crescatori de pesti consacrati ... deci persoane nedemne nici macar de mucii d-lui Veres:
    1. mama
    2. nevasta-mea
    3. tata (D-zeu sa-l ierte)
    4. sor-mea
    5. fi-miu

    Las lista deschisa ca poate vreti sa treceti si voi cateva persoane ...
    LLE: Ca sa anticipez niste posturi: Nu am trecut-o pe soacra-mea INTENTIONAT pe lista deoarece soacrele nu se accepta din start .... ai auzit liliacule?
    Last edited by cristi_ionescu_79; 10-03-2014 at 13:22.
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  3. Likes Irena, dan.pavelescu liked this post
  4. #33
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Sa-mi expun si eu parerea, sper sa nu fiu inteles gresit.

    In primul rand, soacrele trebuiesc trecute primele (mai ales daca sotia are acces la calculator si in browser e salvata parola de la forum)

    In al doilea rand, am o tastatura de 2 lei si mi-e tare greu sa scriu, dar am sa dezvolt subiectul asta la topicul cu frustrari.

    Si in al treilea rand, suntem acvaristi, asa-i? Ca unii suntem mai prosti, iar altii sunt sau doar se cred mai cu mot si mai ondulati, tot o apa si-un pamant.
    Un astfel de concurs ar trebui sa ne bucure, iar pe cei care au cu ce sa participe, sa-i bucure si mai mult, fara numar.
    Ca pe vremea dinozaurilor s-a certat X cu Y - mi se-mbrehane. In cei 11 ani petrecuti la actualul loc de munca, am avut de-a face cu multi indivizi: destepti, prosti, romani, maghiari (da domnule Cristi, si ungurite focoase). Cu toti am avut la un moment dat conflicte - personale sau de munca.
    Cel mai bun remediu pentru aplanarea unui conflict este o cearta zdravana - in care se pronunta multe cuvinte cu P, in care se face mult sex cu diverse rubedenii, in care se face spiritism (spiritism, adica vorbesti cu mortii). In 100% din cazuri, dupa ce trec nervii si se calmeaza spiritele, persoanele implicate in conflict ajung sa devina buni colaboratori/prieteni. Probabil ca rabufnirile ajuta.

    Asadar as propune sa ne vedem mai la vara, ocupam o terasa si o puneam de-o fecioreasca cu bere, mici, femei, manele daca va sta in caracter si un fightclub.

  5. Likes bocxoa, Faye, simba, ady vladutz, ionutlatcan liked this post
  6. #34
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Liliacule .. fa-mi te rog un serviciu: Da un search dupa cuvantul "concurs" in acest topic si posteaza toate frazele scrise de mine care contin acest cuvant.
    Poate asa o sa fie clar chiar si pentru tine care e rostul acestui topic dar mai ales al ultimului meu post ...
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  7. #35
    Base member cosminTM's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Timișoara, Bucovina
    Posts
    453
    Post (Dis)Likes

    Angry baaaa

    Buna ziua,
    Va rog frumos sa ma ajutati cu o problema. Observ ca in acest topic sunt doua forumuri(ambele foarte pretioase pentru acvaristica din Romania) asa ca m-am gandit ca e bine sa postez aici.
    Am 5 scalari din aia cu galben si am observat ca sunt ciupiti de varfurile aripioarei dorsale, sa fie oare de la neoni negri, apistograma cacatuoides, killi? inca nu am observat care este faptasul.
    ps: credeti ca as avea sanse la concurs cu acvariul meu(cel din poze)?
    - menztionez ca nu folosesc CO2 sau fertilizanti, doar baza pentru substrat.







    Imi pare rau pentru ce am citit pe aici..., chestia asta tine de credinta. Nu poti sa ai asemenea atitudini si comportament iar apoi sa mai spui ca ai pasiune, ca ai lumea asta acvatica in vene, etc. Pentru unii este doar afacere
    pentru altii doar mandria sa "aiba" MAXIMUM de tehnologie, cei mai smecheri pesti, cel mai tare proiect, cel mai tare forum etc. Am scalari de cand aveam cred ca vreo 10 si totusi dupa vreo 20 de ani inca ma uit ca prostul la ei cum dau din aripioare si ma mir ca ce ar putea sa ii ciupeasca.
    Pe scurt,
    - nu poti sa ai atitudini agresive si apoi sa te intorci zambind ca tampul la acvariu si sa dai mancare la pesti, E SADIC, - si cred ca toata lumea a cautat informatii pe toate forumurile inainte sa posteze pe forumul de rezidenta, doar nu faci un topic nou fara sa te documentezi, nu?

    VA MULTUMESC,
    mi-am exprimat si eu "..." , sper ca nu primesc ban ca acum ma laud cu: Join Date 07-02-2007 !! cientul pe primul loc, sau: ACVARISTICA PE PRIMUL LOC, sa nu fim egoisti, e minune sa vezi fericirea unui incepator cand primeste ajutor de la colegii de forum. Aveti respect pentru cei care se dedica pasiunii si colegilor, AIA SUNT ACVARISTII !!!
    InCePuTuRi NOI

  8. Likes bocxoa, mariuscbn, kirucd liked this post
  9. #36
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Pai ia incearca, sa vedem daca ai sanse

  10. #37
    Base member cosminTM's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Timișoara, Bucovina
    Posts
    453
    Post (Dis)Likes
    Cred ca ar fi frumos sa se scoata banii oferiti celor care au cazut victima acestor situatii. Concursurile astea sunt un inceput pentru acvaristica din Romania si cred ca orice forum ce doreste sa lanseze un concurs s-ar bucura sa fie sustinuti de celelalte forumuri. Doar se spunea mai sus ca userii vechi au conturi pe mai multe forumuri, asa ca nu cred ca ar trebui restrictionate anumite subiecte sau chiar reclame, exista sectiuni pentru fiecare durere a omului si a vietatilor. Am observat cum unele forumuri se lauda ca sunt cele mai vechi, pai asta aduce si mari responsabilitati.
    InCePuTuRi NOI

  11. #38
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cristi_ionescu_79 View Post
    - "fiecare bazin inscris in concurs va fi prezentat sub anonimat juratilor, urmand ca dupa finalizarea clasamentului sa fie cunoscut si concurentul" zise dl Veres ... si cum se traduce vrajala asta in cazul acvariului lui Ionut as intreba eu?
    Quote Originally Posted by cristi_ionescu_79 View Post
    LE: Ionut .. erai doar un exemplu ... la fel e oricare acvariu inscris in concurs ... deci treaba cu anonimatul era valabila si statea in picioare doar daca juriul era strain de acvaristica din .ro si vedea acvariile in premiera in ziua jurizarii .... d-aia m-am milogit eu de Oliveira sa jurizeze concursul AAR .... dar a fost interpretata ca: " pai ce noi nu avem jurati de seama?" .. ba da ... si arbitrii de fotbal avem de seama .. numai ca unele echipe cer arbitrii straini ..... care nu prea stiu cum e cu aprtenenta la forumuri si mizeriile din ele si politele din acvaristica romaneasca ....
    ........ copy-paste .....
    Last edited by cristi_ionescu_79; 25-05-2014 at 14:33.
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •