Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: prea multi carasi

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes

    prea multi carasi

    as vrea sa va intreb un lucru.am un fel de mini-colectie de carasi si vreau sa stiu daca voi reusi vrodata sa ii inmultesc. nu sunt 2 din aceeasi specie si inca nu cred ca au atins varsta maturitatii pentru ca nu am reusit sami dau seama carei mascul si care femela(faza cu apasatu pe abdomen pana ii iese ceva na mers...astept sami spuneti cum altfel pot afla) problema cea mai mare este ca am 5 carasi in 50 de L de apa...si eu ma gandesc la faptul ca in aceste conditii nu voi reusi sai fac "sa se iubeasca" niciodata. Oricum nam de gand nici sa renunt la vrunu nici sa imi iau vrun acvariu mai mare(eu as vrea dar sa spunem doar ca parintii nu...). sper totusi sa am satisfactia de a reusi sa ii fac sa se reproduca:-?...only time will tell

  2. #2
    Base member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bistrita
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    50 L apa de "persoana" adica de caras :

    Si nu am iincerca sai strangi de burta !

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucharest
    Posts
    19
    Post (Dis)Likes
    nu ai nicio sansa sa ii inmultesti in bazinul ala!
    foloseste functia search si o sa gasesti pe forum cum se stabileste sexul la carasi!

  4. #4
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes
    Nu numai ca nu se vor iubi,dar vor muri pana la urma Nu ii mai chinui...daca chiar iti plac.
    Until you find someone worth dying for, you never really live.
    Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.


  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    43
    Post (Dis)Likes

    :(

    Stiu Angelina ca e foarte nasol ca ii tin asa...dar ce sa le fac?:( Ti-am explicat. De scos pe vrunu de acolo nu-l scot, acvariu mai mare nu cred ca voi avea prea curand asa ca nu am ce sa fac...oricum s-au dezvoltat binisor. am unu de 10-12 cm unul de 11 doi de vro 8 si unul de vro 6-7

  6. #6
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes
    Pai asta e problema...faptul ca te incapatanezi sa-i pastrezi pe toti desi stii foarte bine ca ii chinui.Asta nu e hobby...e tortura Cum te vei simti cand iti vor incepe sa moara ? Ia imagineaza-ti.
    Until you find someone worth dying for, you never really live.
    Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.


  7. #7
    Member sweet_cherry's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Craiova
    Posts
    187
    Post (Dis)Likes
    Nu vreau sa te supar, dar cel putin 3 dintre ei taie-i de pe lista de reproducere si pregateste- le cosciugul . La inceput, si eu am facut aceeasi prostie si mi se parea ca toti au ceva cu mine cand imi spuneau sa mai renunt la pesti.
    Acvariu AquaEl Pearl 60l brut, 55l net
    Pesti: 11 neoni, 6 barbus tetrazona, 2 cory
    Plante: Anubias nana, Ceratopteris thalictroides, Hygrophila difformis, Vallisneria americana, Echinodorus cordifolius, cryptocoryne becketti
    Neon AquaEl Lum-690/1X18w, Incalzitor AquaEl 75w, Aerator Tetratec Aps 100, 220-240V, filtru intern integrat
    Decor: nisip+pietris

  8. #8
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Dacă vrea să-i înmulţească trebue un acvariu de creştere mai mare ...din cei 5 indivizi s-ar putea să aibă o femelă sau chiar nici una...cu cît "ridici" mai mulţi cu atît cresc şansele de a alege o matcă bună (cărăsoaică)...
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  9. #9
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    Sti ce nu inteleg eu ? La ce mama lu' proces verbal ai mai deschis acest topic ? Daca nu vrei sa renunti la carasi , daca un alt acvariu mai mare nu iti poti permite si daca nu vrei sa iei in considerare toate cele spuse de ceilalti colegi , la ce ai mai deschis topic-ul ? De dragul de a face conversatie inutila ?

  10. #10
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    ca sa-ti toace tie nervii ca alta treaba n-are, ca trebuie sa existe chimicale care sa poata sa faca situatia asta viabila, ca sa poata sa spuna ca sunteti niste nasoi ca nu vreti sa-i spuneti, ca sa nu trebuiasca sa caute el pe forum, ca sa poata dupa aia sa va boscorodeasca ca sunteti voi destepti, ca sa faca un admin sau moderator sa ii sara tandara, ca sa-i dea un prim avertisment, ca sa ii raspunda adminului ca este dictator, ca sa se basice adminu si sa-i dea ban, ca sa se linisteasca lucrurile ca sa ....
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •