Results 1 to 6 of 6

Thread: Mancarea preferata a Guramilor

  1. #1
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes

    Mancarea preferata a Guramilor

    As dori sa stiu,din experienta celor care au sau au avut Gurami , ce mancare prefera acestia.Sau ce le dadeati voi exact si mancau cu placere (ma intereseaza numele hranei si firma care o produce,nu raspunsuri gen fulgi,purici,granule,etc.).

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    24
    Post (Dis)Likes
    Pai si care e raspunsul ? E secret ? Si eu vreau sa stiu !
    Eu am incercat Dafnii uscate , fulgi si un fel de graunte , din toate astea fungii sunt mai ok . Tare as vrea sa le dau si niste mancare mai adevarata , congelata , dar nu stiu ce si nu vreau sa-i intransform in carnivori .
    Pentur sanitari am pastile care cad pe fundul acvariului , dar sunt atat de prosti incat nu le gasesc decat dupa ce se dizolva peste jumatate .
    Ce mancare le place mult ?
    Acum multi ani , prin liceu le dadeam virmisori vii si cresteau vizibil de la osaptamana la alta , dar atunci aveam cativa , avariu mic si parca nu-mi vine sa omor apa si pH-ul cu viermisorii aia .

  3. #3
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    PLOIESTI
    Posts
    809
    Post (Dis)Likes
    daca le e foame ai mei sunt in stare sa manince si mopani
    daca le dai ceva cu proteina multa masculi vor face cuib de nebuni
    daca le dai spirulina masculii se vor colora intens de un galben/albastru demential

    eu le dau detoate incepind cu granule mari pentru carasi .trecnd prin fulgi si terminim cu larve congelate

    daca le e foame imi maninca frunzele bolnave[moarte] de pe plante deci au saptaminal o zii cu post negru cind se ocupa de gradinarit
    ex KILL
    Inteligenta ma urmareste…..dar eu sunt mai rapid !

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Hunedoara,Lupeni
    Posts
    24
    Post (Dis)Likes
    cel mai mult am auzit ca la gurami se da inima de vita dar numa cai unpik mai greu de obtinut reteta dar dak esti destu de bun bucatar poate reusesti

  5. #5
    High member chibitz's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    809
    Post (Dis)Likes
    eu te sfatuiesc sa nu le dai inima de vita. Nu e bine sa le dai pestilor mancare din carnea animalelor cu sange cald, multi pesti se imbolnavesc. Am avut si eu probleme la scalari.
    Gurmaii nu sunt pretentiosi la mancare asa ca ii poti face mari si frumosi foarte usor.

  6. #6
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes
    Eu le dau momentan Sera vipagran si Tetramin,nu au nici o problema in acceptarea celor 2 feluri.Sunt pesti usor de intretinut la capitolul hrana.
    Until you find someone worth dying for, you never really live.
    Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.


Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •