Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 41

Thread: reglare aparat foto pt. foto. acvariu

  1. #11
    High member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    827
    Post (Dis)Likes
    @andreic, scuze sefu`. Eu am raspuns la intrebare nu m-am gandit la aparat.

  2. #12
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Nici o problema. Oricum, eu mai am o problema, acvariul are 130cm si distanta de la canapea la acesta este de maxim un metru. Sincer, chiar nu stiu ce poze as putea sa ii fac.

  3. #13
    High member Al_koholic's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
    Posts
    719
    Post (Dis)Likes
    Andrei iti trebuie o lentila wide. Au pe Lipscani la F64 si nu-s scumpe. O sa tec si eu sa-mi iau una ca acum imi trebuie.

  4. #14
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    1,281
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Al_koholic
    Andrei iti trebuie o lentila wide. Au pe Lipscani la F64 si nu-s scumpe. O sa tec si eu sa-mi iau una ca acum imi trebuie.
    Depinde de producator. Nu sunt multi producatorii care au reusit sa elimine intr-o maniera acceptabila efectul de "ochi de peste" produs de obiectivele superangulare.

  5. #15
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Cu PS se rezolva. Putin stretch, ceva corectii la contrast, culori, un pic de sharpness si e gata.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  6. #16
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Bine, bine si lentila asta se potriveste la orice aparat? Intreb si eu ca la fotografie amestec discusii cu carasii

  7. #17
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    GALATI - Mazepa 2
    Posts
    748
    Post (Dis)Likes
    Tot pe f64.ro gasesti inele adaptoare pentru aproape orice camera digitala (de generatie mai noua - de preferat).
    Acvariu 150L net cu Scalari diamant
    Acvariu 30L cu creveti Red Cherry

  8. #18
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    1,281
    Post (Dis)Likes
    Toate acestea (lentile, inele) se adreseaza aparatelor neprofesionale. O calitate foarte buna a fotografiei nu poate fi obtinuta cu asa ceva. Am lucrat azi de zile atat cu aparate profesionale, cu obiective dedicate unui anumit tip de fotografie (macro si microfotografie, arhitectura, portret), cat si cu aparate de gen "pocket camera". Am folosit si inele. Pot sa spun ca intre un obiectiv Flektogon, de ex, si unul standard, de 50 mm, cu inel si lentila adaugata, diferenta este ca de la cer la pamant.
    Parerea mea este ca nu merita facut acest compromis. Rezultatul obtinut nu justifica banii investiti, atat in fotografia clasica, cat si in cea digitala. Un astfel de obiectiv compus deformeaza groaznic.
    Oricum, depinde si de pretentiile fotografului respectiv.
    Mai e un lucru. Multe dintre obiectivele aparatelor digitale ce se gasesc pe piata in mod curent sunt echipate cu lentile produse de grupul Zeiss. Or, cei de acolo au facut un compromis intre pret si calitate. Obiectivele de 50 mm, produse de ei deformeaza puternic in momentul "tunarii" obiectivului. Din acest punct de vedere sunt net inferioare obiectivelor Helios sau Nikkor. Ca sa nu mai vorbesc de Hasselbladt.

  9. #19
    User banat
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    langa Bucuresti (Frumusani)
    Posts
    598
    Post (Dis)Likes
    o sa bag la albumul meu cu poze niste instantanee de va cade fata.

  10. #20
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Bun, eu am un Canon S2IS. Astuia ce trebuie sa ii pun ca sa scoata fotografia asa cum trebuie?? In afara de a cumpara alt aparat foto mai performant. Nu de alta dar pe f64.ro mi-am prins urechile. Cel mai simpl cred ca voi ruga pe cineva sa imi pozeze bazinul si gata.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •