Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 41

Thread: reglare aparat foto pt. foto. acvariu

  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    deva-simeria
    Posts
    143
    Post (Dis)Likes

    reglare aparat foto pt. foto. acvariu

    -o intrebare poate un pic mai ciudata:
    -cum ar trebui sa reglez un aparat foto digital(ISO,expunere,luminozitate,etc.) pentru a realiza o poza cit mai reusita?
    -am incercat citeva reglaje dar pozele pareau "false",sau se vedea blitul in geam,sau.................,parca nicicum nu reuseam o poza cit de cit faina(ca multe de pe forum)

  2. #2
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    in general timp de expunere cit mai scurt (de la 1/125 in "jos"), blitzul pe mediu, iar directia de pozare sa NU fie perpendiculara pe fata acvariului.
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  3. #3
    High member chibitz's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    809
    Post (Dis)Likes

    poze reusite

    Iti spun cum le fac eu. Incearca sa vezi daca esti multumit de poze si apoi mai vb. Fa pozele fara blitz, cu lumina stinsa in camera, de preferabil noaptea sau cu jaluzelele trase. Daca le faci cu blitz, chiar la mimimum sau mediu iti poate reflecta in geam lumina. Foloseste un trepied. Daca nu ai unul foloseste un suport improvizat. Daca nu folosesti risti sa-ti tremure mana si sa iti iasa poza putin in ceata.
    Daca vrei sa faci poze "detalii" (de aproape) foloseste functia MACRO. O functie care o au majoritatea aparatelor foto digitale. Spor la treaba si sa ne arati si noua niste poze!
    Acvariu populat cu Barbus Tetrazona - foto aici

  4. #4
    High member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    827
    Post (Dis)Likes
    Un iso undeva pe la 400 este ok si o expunere cat mai mica, cum a zis si razvan. Daca nu esti multumit, creste un pic iso, dar fii atent sa nu ai noise apoi, cu toate ca exista programe speciale de scos noiseul.

  5. #5
    High member zombie_ro's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti-Iancului-1980
    Posts
    731
    Post (Dis)Likes
    Daca ai un aparat foto digital, incearca sa te folosesti (in functie de marca aparatului foto) de "programul" automat de setari SPORTS si desigur sa urmezi si sfaturile date de @chibitz.

  6. #6
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    se poate, cu expunere ceva mai indelungata, insa pestii vor arata ca niste fantome, saaaauuuuuuu foloseste "lumina suplimentara" la iluminarea de deasupra.
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  7. #7
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Ne mutam la "Camera de zi".
    @Verso, nu toti au un aparat care sa permita un isi de 400 sau peste. La mine cu un ISO mare am un zgomot de ma apuca plansul.

  8. #8
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Dacă este lumină suficientă merge lejer şi la ISO 100...acvariul iluminat cu un reflector din spatele aparatului foto...un mic trepied cum s-a mai spus e cheia succesului...
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  9. #9
    High member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    773
    Post (Dis)Likes
    Deci ... aparatul dispune de reglaje manuale ale diafragmei si a timpului de expunere? daca da poti incerca asa:
    - in functie de gradul de luminozitate din bazin vei seta o diafragma cat mai mica ca si indice dar cat mai mare ca si deschidere (propun f4 pentru a avea totusi si un camp de profunzime mai decent)
    - o diafragma deschisa iti va permite folosirea unui timp de expunere cat mai mic (pe acesta il setezi in fuctie de ce spune si exponometrul acela incorporat) un timp de expunere mic se traduce prin " inghetarea" pestisorilor in cadru
    - daca aparatul este chiar bun te poti duce cu iso si mai sus de 400 fara a altera semnificativ calitatea pozei (iso practic se poate traduce prin: amplifica digitala a semnalului luminos)
    - de trepied nu ai nevoie daca ai acel timp de expunere mic, totusi iti poate fi util pentru a trage o suita de poze pastrand aceasi incadratura.
    - blitz aplatizeaza si sincer poza va fi sinistra (culorile pestilor vor fi sterse, este posibil sa ti-l arunce geamul bazinului inapoi, este posibil sa se opreasca pe primele elemente din cadru etc. , deci... fara blitz)
    - te mai poti folosi si de caracteristicile obiectivului ... un grandangular cu o distanta focala cuprinsa intre 18mm -35mm iti va permite un unghi de cuprindere mare cu multa volumetrie,profunzime de camp mare cu o claritate incepand de la 30 de cm pana la infinit dar poate avea un efect nedorit, poate deforma elementele din primul plan facandu-le sa fie considerabil mai mari decat ceva din planurile mai indepartate.
    - un teleobiectiv cu o distanta focala peste 100 mm nu te ajuta mai cu nimic (el se foloseste in fotografierea personajelor etc.) ... are unghiul de cuprindere mic, profunzime de camp redusa, perspectiva nu prea exista.
    - deci... propun folosirea unui obiectiv normal (50 mm) are unghiul de cuprindere asemanator ochiului uman si este cel mai inexpresiv obiectiv.
    - te poti ajuta si de caracteristicile temperaturii de culoare: mergi pe principiul culori calde in fata si culori reci in spate adica neoane cu temperatura de culoare de 3200 de grade in fata si de la 5600 de grade in sus in spate(plecand de la ideea ca, culorile calde aproprie pe cand cele reci departeaza si asta te poate ajuta la crearea impresiei de profunzime) dar albul (balansul de alb) trebuie trecut in manual si facut pe temperatura de culoare calda pentru a beneficia de acea profunzime mai sus mentionata.
    Silvester ... nu te supara dar cred ca reflectorul are proprietatea de a reflecta lumina pe cand proiectorul are proprietatea de a proiecta lumina, sau poate vrei sa foloseasca un proiector si o umblela, o blenda (sau orice alt element de genul cu rol de reflector) pentru a reflecta lumina din proiector dar nu cred ca va iesi o poza reusita tehnic daca se va folosi de iluminarea din fata a acvariului.
    Bun ... daca nu ai aparatul care sa iti permita toate reglajele astea si ai un aparat digital modest cauta in meniul lui setarea sport(cum a sugerat si colegul mai devreme) si vei reusi probabil sa pozezi.
    P.S. "sfaturile" mele au venit ca o completare, tin sa mentionez ca eu nu dispun de un aparat foto bun care sa imi permita setarile astea si nici nu am fotografiat acvarii. Sanatate, numai bine
    Totul a inceput cu un gupp mic.Respect the gupp

  10. #10
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes

    TEZEU, stai linistit, descrierea facuta este perfecta chiar si in cazul unui DSLR like de 500 lei sau un compact in aceias valoare.
    What’s Popular is Not Always Right, and What’s Right is Not Always Popular

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •