Page 59 of 60 FirstFirst ... 94957585960 LastLast
Results 581 to 590 of 599

Thread: GONG (sau 20l de goange)

  1. #581
    Senior Member catalos's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,798
    Post (Dis)Likes
    Andreiule - si mergi cu 2 lampi aquael de 11w deodata?
    cătălos

  2. #582
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Batman, nu-ti dau poza ca nu esti cuminte. Treci in camera ta si gandeste-te la ce-ai facut.

    Lilypipe-ul nu sta drept, ca furtunul filtrului e foarte tare, si standul e mai lat decat acvariul, intelegi ce zic. Sta lily-ul dupa cum vrea furtunul, nu dupa cum vreau eu, nu stie de frica. Tevile sunt din plastic nu din sticla, le-am luat de pe Amazon de la un utilizator pe care nu-l mai gasesc acum, ca as mai fi luat un set. Au costat parca 80 lei sau asa ceva. Partea naspa e ca sunt cam casante, am fortat OUT-ul putin si imediat a crapat. Si l-am fortat foarte putin, tot ca la IN, dand furtunul pe dupa stand. Doar din duritatea furtunului a si crapat.

    Erau aprinse amandoua lampile doar pentru poza.. De obicei tin doar una aprinsa. La setup-ul anterior mergeam cu amandoua si n-am avut niciuna din algele care tin de lumina, insa acolo erau mult mai multe plante, si pe toata suprafata acvariului. Acum sunt mai putine, si doar pe un sfert din suprafata.

    In alta ordine de idei, am folosit Biotopol C si Prodibio in nesimtire, treaba arata foarte bine, dar parca mi-e teama sa bag pestii. Stau saracii intr-un bidon de 5l fara filtrare, cu apa schimbata cam 40% zilnic. Acvariul e deciclat complet cu tot Prodibio, ca am spalat tot, inclusiv filtrul.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  3. #583
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Ai folosit Prodibio conform instructiunilor? Daca da, eu zic ca poti sa bagi pestii. Stiu, suna "neortodox", dar e probat (si tot cu Ember tetra).
    Ca sa fie si mai putin stresant, zic eu, ar fi bine ca temperatura din bidon sa fie aceeasi (daca nu, apropiata) cu cea din bazin si eventual lumina stinsa, atunci cand ii pui.

    P.S. : Referitor la Lily Pipe-urile din plastic, am un prieten care are un model cu skimmer si l-a crapat si lipit cu "superglue" de s-a saturat. Foarte prost facute. De curiozitate, frica te-a impins sa-ti iei din astea?

    P.S. 2 : Eu am zis ca merg pana in "panzele albe" la noul setup si pun lily pipe-uri, din sticla (un set cu skimmer si unul fara).
    Apropo de pret, am gasit (desi banuiesc ca le sti si tu, de pe ebay) set de 13mm cu 51 lei, taxe incluse (din sticla).

  4. Likes Kin liked this post
  5. #584
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    S-o luam pe rand. Prodibio conform instructiunilor: N-am idee, am pus o fiola in filtru si o fiola in acvariul de 20l.
    Despre treaba cu lumina si temperatura nu trebuia sa-ti mai racesti gura, stii ca sunt obsedat de subiect, am scris si un articol aici despre asta, uitasi?

    Despre tevile acrilice, da, sunt super super prost facute. Nu frica m-a impins, dar n-am gasit la vremea respectiva alta varianta, ori erau de sticla dar erau prea scumpe, ori nu erau ce-mi trebuie mie... Stii care e treaba? Cu palnie sau cu sfera gasesti cu sutele. Eu vroiam din astea simple care imita seturile Mini de la ADA. Nu le stiu pe cele despre care zici, 51 lei, taxe, sticla, tip Mini? Sau palnie? Daca doresti sa impartasesti un link, poti s-o faci aici pe jurnal, nu se supara nimeni.

    Mersi!
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  6. #585
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Cred ca poti sa bagi pestii in acvariu si sa faci o ciclare din mers, cu schimburi de
    apa de 2-3 ori pe saptamana. Daca adaugi cate o fiola de Prodibio la fiecare schimb
    de apa in 2 saptamani acvariul ar trebui sa fie ciclat, parerea mea.

    Si o mica carcoteala si eu vreau sa vad o poza din fata, mi se pare ca cioata aia
    nu bine pozitionata, eu as fi pus-o mai oblic, nu paralel cu fundul acvariului.

  7. #586
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    N-am ce sa mai mut cioata.. nucleul de lemn din care pleaca bratele (din setupul anterior) este acum fundatia dealului. Deci e ingropata (ies numai bratele), deasupra ei e Amazonia si apoi plante.

    Poftiti si frontal.

    Attached Images Attached Images
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  8. Likes petre 79, mihai_casian, blu, kirucd liked this post
  9. #587
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Din fata se vede altfel, acum cioata mi se pare ok

  10. #588
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Prodibio conform instructiunilor : http://www.prodibio.com/bacteria-tan...cal-filtration . Deci ai pus!

    Despre treaba cu lumina si temperatura nu trebuia sa-ti mai racesti gura, stii ca sunt obsedat de subiect, am scris si un articol aici despre asta, uitasi?
    Stiu, stiu, dar banuiesc ca si tu sti ca lumea citeste mai de graba (de) prin jurnale decat din articole (din pacate), asa ca o informatie sau un sfat ce apare mai des, nu strica.

    Acum, referitor la lily pipe-uri, cam pe astea le urmaresc eu :

    http://www.ebay.com/itm/Acuario-Aqua...item1e925c661e - setul de 13mm de care vorbeam mai sus
    http://www.ebay.com/itm/Aquarium-13m...item19fcabff54 - inflow cu skimmer, din sticla (17mm)
    http://www.ebay.com/itm/Aquarium-13m...item19fcabddb4 - outflow, din sticla (17mm)

    Nu stiu cat de "mini" sunt pentru tine dimensiunile pipe-urilor enumerate mai sus pentru ca nu-ti stiu dimensiunile nano-ului.

  11. #589
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Deci nu, nu spun Mini ca si ordin de marime.
    Tu ce-mi arati sunt lily pipe cu palnie, si exact cum ziceam mai sus, cu palnie gasesti peste tot. Dar un OUT din acela imi ocupa un sfert din acvariul, cum facea si polonicul meu.
    Dar pentru acvarii asa mici ca al meu (20l) e nevoie de imitatii de ADA Mini (care se termina in teava, nu in palnie, ocupand astfel foarte putin loc). De-aia mi-am luat acel set, ca era exact imitatie de Mini. Credeam ca asa ceva ai gasit la 50 lei, imi luam 10 sa fiu sigur.

    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  12. #590
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Am inteles.
    Cat te-a costat pana la urma, ca vad ca pe ebay sunt scumpicele alea?
    http://www.ebay.com/itm/TNA-Mini-Lil...item2a4da154b8
    P.S. : Vezi de ce e bun un acvariu mai mare?! (joke!)

Page 59 of 60 FirstFirst ... 94957585960 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •