Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 28

Thread: Ajutor! No3 ridicat

  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Oradea
    Posts
    133
    Post (Dis)Likes

    Ajutor! No3 ridicat

    Salut,

    Vin cu o mare rugaminte la problema cu NO3 ridicat, am nevoie de ajutor va rog! Pestii (ciclide americane jd, sajica, convict) se freaca de plante/radacini si nu stiu ce sa adaug in apa!
    Am deranjat tot pietrisul intr-o zi si se adunase o mizerie de nedescris. In acel moment am scos 50% din apa din acvariu si am completat cu apa clor-free.
    Dupa un test JBL ulterior nivelul NO3 era undeva la 200-250, de speriat. Au urmat alte 3 schimburi de apa de cate 25% la intervale de o saptamana.
    Momentan nivelul NO3 este undeva la 100-150 iar pestii se freaca de plante si de radacini. Acum am ciclide, am observat ca JD erau deranjati, acum si altii!
    Mentionez ca filtrul extern a fost curatat la cateva zile dupa acel prim schimb de apa de 50%, acum 3 saptamani.
    Am pregatit sa scot maine inca 40% din apa din acvariu si sa completez cu apa curata.
    Nu stiu ce anume sa adaug pentru a ajuta ciclarea, va rog sa imi dati un sfat! KH a fost si la 0-3, nu stiu cum influenteaza!
    Parametrii actuali ai apei sunt:
    No3 ~150
    NO2 = 0
    GH ~10
    KH ~ 4
    PH ~ 6.8
    CL2 = 0

    P.S. Ar fi mai eficient sa inlocuiesc toata apa din acvariu, si totodata sa schimb substratul cu nisip 0,1-0,3 mm?
    Acvariul are ~ 225L
    Last edited by bungau; 12-04-2013 at 22:37.

  2. #2
    Very high member robertgeorgiani's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    bucuresti- vitan
    Posts
    1,264
    Post (Dis)Likes
    No3 ...150 sigur?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Oradea
    Posts
    133
    Post (Dis)Likes
    Poate chiar 200 din nou, m-am mirat cum au supravietuit scalarii si discusii inainte sa schimb apa si sa aduc ciclide americane! Ciudat ca scalarii si discusii nu se frecau de plante si radacini.

  4. #4
    Very high member robertgeorgiani's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    bucuresti- vitan
    Posts
    1,264
    Post (Dis)Likes
    Poti pune o poza de ansamblu cu acvariul?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Oradea
    Posts
    133
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by robertgeorgiani View Post
    Poti pune o poza de ansamblu cu acvariul?






    Au scos plante din nou

    Sunt:
    4 pui Jewel Cichlid (3.5cm)
    1 mascul batran Jewel (12cm)
    4 pui JD (9cm, 5cm, 3.5cm, 3.5cm)
    4 pui Convict ~ 3-3.5cm
    2 pui Sajica ~ 2cm
    2 Dolphin Cichlid (nu pt mult timp)
    2 Polypterus Senegalus (10cm, 7cm)
    1 Ancistrus 6cm
    Last edited by bungau; 12-04-2013 at 23:02.

  6. #6
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Ceva nu se leaga. E bine sa stii ca la un nivel al nitratilor 250, omori un copil mic sau un cal de 350-400 kg in 24 h garantat. 50 dupa unii iar 70 dupa altii este limita maxima admisa in acvaristica insa si asa numai daca nivelul creste lent pana la aceasta valoare. Eu am doua scenarii (poate chiar 3) 1. sursa de apa este poluata si 2, se intampla ceva cu testele. Ori nu faci corect masuratoarea ori reactivii sunt depreciati chiar daca sunt in termenul de garantie. Trebuie sa ne dai mai multe amanunte referitor la sursa de apa (fa un test de incredere direct la sursa nu dupa schimbul de apa) frecventa S.A. (schimburilor de apa) etc. N-am inteles prea bine ce teste folosesti, la picatura sau n in 1? Parerea mea este sa nu schimbi nisipul decat daca renunti la plante. La volumul ala de apa si la frecventa S.A. probabil ca ai deciclat si bazinul. Te asteptam urgent cu amanunte.
    Last edited by GeoB; 13-04-2013 at 01:45.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  7. #7
    Very high member robertgeorgiani's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    bucuresti- vitan
    Posts
    1,264
    Post (Dis)Likes
    Nici eu nu am auzit in viata mea de nitrati 150... deaia eram curios ce are in acvariul acela....

  8. #8
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by robertgeorgiani View Post
    Nici eu nu am auzit in viata mea de nitrati 150
    Daca faci un test la apa de fantana sapata pana la panza de suprafata, la 95% din fantanile de la ses o sa obtii valori peste 200!!!
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  9. #9
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Asemenea valori, peste 100, la teste la nitrati pot sa apara in bazine cu cichlide
    cu incarcatura biologica mare, pesti intr-adevar sint destui dar sint pesti mici.
    Si eu cred ca valoarea citita nu e corecta, iar efectul unei asemenea concentratii
    de nitrati s-ar fi tradus in ceva decese pina acum. Cel mai probabil testele nu sint ok.

    Just my 2 cents, o seara placuta,
    Dragos

  10. #10
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Intr-un sistem inchis se pot obtine valori enorme ale nitratilor, daca "locatarii" supravietuiesc suficient cat sa alimenteze cu dejectii. Sunt si pesti marini care supravietuiesc fara probleme la nivele enorme ale nitratilor, ce sa mai vorbim de astia de apa dulce. http://www.reefcentral.com/forums/sh....php?t=1764988

    Recomandare simplu de pus in aplicare: daca acum nivelul este de 100-150 ar trebui facute schimburi zilnice de 20% din volumul brut al acvariului, pana ce nitratii ajung la circa 20. Nu te baga la schimburi foarte mari decat daca apa pe care o adaugi are parametrii apropiati de cea din acvariu (mai putin nitratii bineinteles )

    Ce teste folosesti? Apa de la robinet ce PH are?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •