Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 41

Thread: Filtrarea biologica si filtrele biologice

  1. #11
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    In descrierea si proiectarea filtrelor biologice sint folositi urmatorii termeni:

    • Void space / porosity – spatiul gol dintre particulele mediului de filtrare care
      permit solidelor din apa sa treaca, iar raportul de spatiu gol este raportul intre
      volumul spatiului gol dintre particule si volumul total al filtrului ocupat de
      mediile de filtrare
    • Cross-sectional area – aria filtrului in sectiunea perpendiculara pe directia
      de curgere a apei
    • Hydraulic loading rate – rata de incarcare hidraulica este volumul de apa
      pompat prin filtrul biologic pe unitatea de arie (Cross-sectional area) pe
      unitatea de timp; se exprima in m3/m2 zi; pentru rata de incarcare hidraulica
      exista un minim si un maxim
    • Hydraulic retension time - timpul de retentie hidraulica se refera la timpul cat
      o anumita cantitate de apa sta in filtrul biologic pe unitatea de timp; se calculeaza
      ca raport intre volumul util de apa din filtrul biologic (doar apa, fara mediile
      de filtrare) si debitul de apa recirculata intr-o ora prin filtrul biologic, (cu cat
      mediile de filtrare sint mai poroase si au granulatie mica cu atat volumul de
      apa util din filtru este mai mare si corespunzator timpul de retentie hidraulica
      este mai mare, cu cat pompa de recirculare are debit mai mare cu atat timpul de
      retentie hidraulica este mai mic)
    • Specific surface area – este suprafata utila bacteriilor in mediile de filtrare pe
      unitatea de volum si se exprima in m2/m3; cu cat este mai mare cu atat mai multe
      bacterii pot coloniza mediile si cu atat capacitatea de filtrare este mai mare;
      marimea mediilor de filtrare, spatiul gol dintre medii (void space) si suprafata
      utila (specific surface area) sint corelate, cu cat este mai mica marimea mediilor
      de filtrare cu atat este mai mare suprafata utila bacteriilor si cu atat mai mic
      este spatiul gol dintre mediile de filtrare
    • Volumetric TAN conversion rate – rata de conversie volumetrica a TAN (total
      ammonia nitrogen) este folosita pentru a descrie performanta unui mediu de
      filtrare bazat fie pe suprafata utila a mediilor sau pe volumul mediilor; pentru ca
      anumite medii, cum ar fi nisipul, au o suprafata utila foarte mare, rata de
      conversie se exprima in kgTAN / m3 zi (se foloseste volumul)
    • Areal TAN conversion rate – rata de conversie plana a TAN este asemanatore cu
      rata volumetrica dar se refera la unitatea de suprafata si se exprima in
      kgTAN / m2 zi (se foloseste suprafata)



    Si de aici putem incepe discutiile constructive Tinand cont de termenii definiti mai
    sus, exista mai multe abordari ale proiectarii unui filtru biologic (daca va asteptati sa
    va spun o formula si gata, am rezolvat problema, va anunt ca nu e asa )


    O prima formula de calcul a volumului necesar pentru un filtru biologic se poate afla
    din formula urmatoare:




    V (filtru biologic in m3) = {Cantitatea de TAN produsa zilnic (in kgTAN/zi)} / {Rata de
    conversie plana a TAN (in gTAN / m2 zi)} * {1000g / 1kg} / {Suprafata utila bacteriilor
    in mediile de filtrare (in m2/m3)}


    (unitatea de masura pentru volum, m3 = (kgTAN/zi) * ( m2 zi/gTAN) * (1000g/1Kg) *
    ( m3/m2)


    Stiu ca la prima vedere pare complicat, dar ecuatia de mai sus este simpla:

    • Cantitatea de TAN produsa zilnic impartita la rata de conversie plana a TAN ne da
      suprafata totala necesara pentru a reduce TAN-ul respectiv
    • mai departe Suprafata totala necasara pentru reducerea TAN-ului se imparte la
      Suprafata utila bacteriilor in mediile de filtrare pe care le folosim si rezulta volumul
      necesar (este vorba despre volumul filtrului in care incap respectivele medii)



    Lucrurile par mai simple, dar (stiu ca va asteptati la un dar ) ele nu sint chiar asa de
    simple. Cu formula de mai sus putem afla un volum util pentru filtrul nostru biologic,
    dar mai sint si alti factori care influenteaza ecuatia de mai sus. Cantitatea de TAN
    produsa zilnic se poate aproxima dupa tabelul de mai jos, la o cantitate de 250 grame
    de mancare:



    Suprafata utila bacteriilor in mediile de filtrare pe unitatea de volum se cunoaste
    de obicei pentru diferitele tipuri de medii, spre exemplu avem urmatoarele valori:

    • nisip – intre 5000 si 11000 m2/m3
    • micro-bead din polystyren – 3900 m2/m3
    • beaduri folosite in filtrele cu presiune – 1150-1475 m2/m3
    • medii folosite in filtre trickle sau filtre RBC – 100-300 m2/m3



    Problema apare la Rata de conversie plana a TAN (Areal TAN conversion rate) pentru
    ca aceasta depinde nu numai de tipul mediilor de filtrare, dar depinde si de alti
    factori. Printre altele depinde de rata de incarcare hidraulica, o rata de incarcare mica
    la anumite tipuri de filtre (trickle) nu asigura ca apa ajunge la toate mediile de filtrare
    (apa, ca si aerul, are tendinta de a gasi cel mai scurt drum), iar la o rata de incarcare
    mare biofilmul de pe mediile de filtrare este curatat si nu se mai face nitrificare. Pentru
    proiectarea filtrelor de tip trickle se considera o valoare medie de 50 m3/m2 zi, iar
    valoarea de la care biofilmul este curatat este considerata in calcule 350 m3/m2 zi.
    Intr-adevar daca facem un calcul aproximativ pentru un filtru extern (nu conteaza
    producatorul) vedem ca ne incadram in jurul acestor valori. Spre exemplu un filtru
    extern asemanator cu JBL cu laturile de 16 x 20 cm are o arie (Cross-sectional area)
    de 0,032 m2 iar la un debit real de 500 litri pe ora inseamna un debit de 12 m3 pe zi,
    de unde rezulta o rata de incarcare hidraulica = 12 m3 zi/ 0,032 m2 = 375 m3/m2 zi,
    putin peste valoarea maxima pentru filtrele tip trickle (diferenta intre acvacultura
    si acvaristica hobyy este ca mediile folosite pentru acvacultura in general au o
    porozitate mult mai scazuta decat mediile folosite in acvaristica, si in cazul nostru
    biofilmul bacterian apare si in interiorul mediilor, facandu-l mai greu de curatat de
    catre debitul mai mare de apa). De aici avem si o prima concluzie, debitele prin
    mediile de filtrare biologice pentru filtrele noastre nu trebuie sa fie atat de mari
    precum ne imaginam noi.


    In sprijinul acestei prime concluzii vine si o alta definitie, Hydraulic retension time,
    timpul de retentie hidraulica. Asa cum am spus timpul de retentie hidraulica este
    timpul cat sta o anumita cantitate de apa in filtru biologic si implicit in contact
    cu mediile bilogice. Daca acest timp este prea mic atunci nitrificarea nu are loc
    eficient (nu este redusa toata cantitatea de TAN din bazin/acvariu). Pe de alta
    parte daca timpul de retentie este prea mare la fel nitrificarea nu are loc eficient
    pentru ca nu toata cantitatea de apa apuca sa treaca treaca prin filtru suficient de
    des pentru a reduce toata cantitatea de TAN. In plus de asta, o rata de retentie mare
    inseamna un debit de recirculare scazut, care inseamna o viteza mica a apei prin
    filtru, care poate duce la colmatarea prematura a mediilor de filtrare. Mai trebuie
    luat in calcul si faptul ca hrana administrata pestilor nu se transforma in TAN pe
    parcursul a 24 de ore, ci mai degraba undeva intre 1 si 4 ore. In aceste conditii este
    de preferat hranirea pestilor cu cantitati mici si cat mai des pe parcursul zilei.


    Si totusi care este timpul de retentie hidraulica optim? In lucrarile pe care le-am
    citit acest timp varia de la 1-3 minute pina la 20 de minute. Daca am calcula un timp
    de retentie pentru filtrele externe pe care le folosim in mod curent descoperim
    ca in cazul filtrelor externe folosite in acvaristica acest timp de retentie hidraulica
    este mult mai mic. Spre exemplu in cazul unui filtru JBL e1501 avem o capacitate
    totala a filtrului de 12 litri din care spatiu ocupat de medii ar fi 8 litri. In cazul in
    care filtrul este umplut cu materiale biologice volumul de apa se poate considera
    a fi diferenta intre cele doua (chiar daca mediile biologice traditionale gen Matrix,
    Substrate pro, Micromec etc. sint poroase, totusi porozitatea este reprezentata
    de canale foarte inguste, microscopice, astfel incat volum de apa preluat nu este
    foarte mare comparativ cu volumul mediilor). In acest caz putem considera
    ca volumul de apa din filtru este de 4 litri. Debitul de recirculare al acestui filtru,
    in mod real, este undeva la 500 de litri pe ora, de unde ne rezulta un timp de
    retentie hidraulica (4 litri / 500 litri) * 60 minute = 0,48 minute. Dupa cum se
    observa acesta este un timp foarte mic in comparatie cu timpii intalniti in acvacultura.
    Si totusi aceste tipuri de filtre, daca sint dimensionate corect, isi treaba. Intrebarea
    este de ce, iar raspunsul este dat de catre mediile de filtrare folosite care au o
    suprafata utila pentru bacterii mult mai mare decat mediile folosite in acvacultura
    (in acvacultura se urmareste in primul rand componenta economica si de aceea
    se folosesc medii de filtrare mult mai ieftine, dar care folosite in cantitati suficiente
    sint eficiente).


    La dimensionarea filtrului biologic conteaza si rata de recirculare a apei. In
    acvacultura se merge pe o recirculare a apei de 2-3 ori pe ora, la ponduri (crapi
    Koi) se merge pe o recirculare a apei de 0,5-2 ori pe ora, iar la acvarii de 2-4
    ori pe ora pentru plantate si pesti mici, de 5-6 ori pe ora pentru acvarii cu pesti multi
    si mari (gen cichlide), de 5-10 ori pe ora pentru acvarii marine numai cu pesti si de
    10-20 de ori pe ora pentru acvarii recif.


    Daca plecam de la aceste cifre si mergem pe o medie putem face cateva calcule
    aproximative, considerand ca volumul de apa relativ la volumul mediilor de filtrare
    este in raport de 60%/40%:

    • la un acvariu plantat de 400 litri la o recirculare de 3 ori pe ora rezulta un debit
      de 1200 litri pe ora, si cu un timp de retentie minim de 2 minute (0,033 ore)
      rezulta ca volumul de apa al filtrului ar trebui sa fie de 1200 litri/ora * 0,033 ore
      = 39,6 litri, de unde rezulta un volum al mediilor de filtrare de 26,4 litri,
      adica aproximativ 6,6% din volumul acvariului
    • la un acvariu cu cichlide de 400 litri la o recirculare de 6 ori pe ora cu un timp
      de retentie de 2 minute ne-ar fi necesar un filtru cu un volum util de apa de
      79,2 litri, si un volum al mediilor de filtrare de 52,8 litri, adica aproximativ
      13,2% din volumul acvariului
    • la un acvariu de recif de 600 litri la o recirculare de 8,33 ori pe ora cu un timp de
      retentie de 2 minute ne-ar fi necesar un filtru cu un volum util de apa de
      164,9 litri, si un volum al mediilor de filtrare de 109,9 litri adica aproximativ
      18,3% din volumul acvariului (in reeful meu am in momentul de fata 8 litri de
      Matrix, 4 litri de spartura de piatra vie, 60 kg ~ 45 litri, 4 litri Denitrate plus
      doua DSB-uri de aproximativ 130 kg de nisip in total, DSB-uri in care
      timpul de retentie este mult mai mare, la un calcul sumar am 61 de litri
      material filtrant plus nisipul pe care nu stiu cum sa il apreciez, datele
      pentru reef fiind de la acvariul meu, 600 litri cu recirculare de 8,33 ori)



    Desigur ca aceste calcule sint aproximative, dar ne putem face o idee de ce
    inseamna dimensionarea unui filtru biologic. In conditiile in care se respecta
    regulile uzuale de mentenanta a acvariului si se folosesc si solutii de filtrare
    mecanica si chimica eficiente cred ca o regula aproximativa ar fi dimensionarea
    volumului filtrarii biologice la 10% din volumul acvariului. Si desigur ca aceste
    cifre sint influentate de tipul materialului filtrant si de incarcatura biologica din
    acvariu (care se traduce in cantitatea de hrana administrata).


    O alta abordare in calcularea unui filtru biologic pleaca de la cantitatea de hrana
    administrata. Cu cat hrana este mai bogata in proteine cu atat cantitatea de TAN
    produsa este mai mare. Mancare congelata are in general niveluri reduse de
    proteina de aproximativ 5%(cea comerciala uzuala, mysis, super shrimp,
    cyclops etc), pe cand mancarea uscata, pelete si fulgi, are un nivel ridicat de
    proteina de aproximativ 40-50%. Plecand de aici se pot face calculele pentru
    filtrarea biologica.


    Si sa plecam de la cazul reefului meu:

    • hranesc in medie 8 cuburi de congelate pe zi, cu un procent de aproximativ
      5% proteina si o greutate aproximativa de 22 de grame, plus fulgi cu un
      procent de aproximativ 50% proteina si o greutate de aproximativ 1,75 grame
      pe zi (o cutie ma tine cam 3 luni), plus Spirulina JBL cu un procent de
      proteina de aproximativ 40% si o greutate de aproximativ 2 grame pe zi
      (o cutie ma tine aproximativ 2,5 luni), in plus mai adaug aminoacizi,
      vitamine, zooplancton, fitoplancton, reef pearls de 2-3 ori pe saptamana,
      pentru usurinta am sa le echivalez cu inca 8 cuburi de congelate pe zi (nu
      am gasit niciun calcul aproximativ care sa ma ajute la transformarea lor
      in TAN)
    • sistem de 600 litri de apa, cu o rata de recirculare de 5000 litri pe ora
    • oxigen 7-8 mg/l (suficient pentru nitrificare)
    • pH 8,15
    • temperatura 25 de grade Celsius
    • alcalinitate 8 dKH
    • mediu biologic folosit Matrix, cu o suprafata utila de aproximativ
      700 m2/m3 (este o estimare, nu am o cifra exacta)
    • rata de conversie plana a TAN de 0,1g TAN/m2 zi
    • mergem pe varianta proiectarii unui filtru trickle (wet/dry) si vrem sa aflam
      volumul necesar filtrarii biologice



    Conditiile de oxigenare, pH, temperatura si alcalinitate nu sint limitative in acest
    caz, fiind propice pentru nitrificare. Hrana administrata zilnic in sistem ar trebui
    sa produca urmatorul nivel de TAN, conform tabelului de mai sus:



    • 16 cuburi congelate, 44 de grame cu proteina 5% => 0,2464g TAN
    • 1,75 de frame fulgi cu proteina 50% => 0,0987g TAN
    • 2 grame spirulina cu proteina 40% => 0,0904g TAN

      Total 0,4355 grame TAN pe zi



    V (filtru biologic in m3) = {Cantitatea de TAN produsa zilnic (in kgTAN/zi)} / {Rata de
    conversie plana a TAN (in gTAN / m2 zi)} * {1000g / 1kg} / {Suprafata utila bacteriilor
    in mediile de filtrare (in m2/m3)}


    V (in m3) = 0,4355 g TAN/zi / ( 0,1 g TAN/m2 zi * 700 m2/m3) =
    = 0,4355 g TAN/zi / 70 g TAN / m3 zi = 0,00622 m3 = 6,22 litri


    Dupa cum se observa exista diferente mari intre cele doua tipuri de calculare
    a volumului materialelor filtrante, dar unul se bazeaza pe timpul de retentie
    hidraulica iar celalalt pe cantitatea de TAN produsa zilnic. Intre cele doua
    exista o relatie, timpul de retentie hidraulica poate fi calculat in functie de
    eficienta mediilor de filtrare (care este o functie de cantitatea de TAN si de
    mediile biologice). Pentru aceasta corelare mai trebuie putin sapat.


    Sper ca in weekendul asta sa facem si aceasta corelare si va urma un rezumat
    care sa contina concluziile si o metoda (aproximativa) de a calcula necesitatile
    unui filtru biologic.


    O seara placuta,
    Dragos
    Last edited by bilti; 13-04-2013 at 07:56.

  2. Likes ancamarketing, danutzu_2001 liked this post
  3. #12
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Sper sa nu o iei ca un afront caci nu asta intentionez insa iti spun sincer ca nu am reusit sa citesc nici un post pt ca, dupa primele 10 randuri ma dor ochii si capul. De crezi ca esti mai vizibil cu un font de 18? Daca vroiai un font mai mare cred ca cel de 10 era suficient. In rest, respect pt informatii si munca depusa, nu ma indoiesc ca sunt si utile insa probabil ca vom discuta mai multe cand voi reusi sa citesc toate informatiile pe care cu altruism le impartasesti cu noi. Cu prietenie GeoB.
    Last edited by GeoB; 13-04-2013 at 23:15.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  4. Likes kirucd liked this post
  5. #13
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Mersi Geo, observatia ta e pertinenta, si rog unul dintre admini sa modifice marimea fontului
    la toate partile in asa fel incat sa nu mai fie suparator la ochi. Nu mi-am dat seama cand
    am postat, articolul, toate partile lui au fost postate de la birou, unde am un monitor destul de
    mare si mi s-a parut ca e fontul prea mic

    Articolul inca nu este inchis, mai am inca o parte de postat, dar discutiile pe marginea lui le putem
    incepe cand vreti, cu siguranta sint lucruri care mi-au scapat sau care pot fi explicate mai bine.

    O seara placuta,
    Dragos

  6. #14
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    le-am facut eu putin mai mici.

  7. #15
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    Am observat cate ceva si vreau sa le discutam, pe cat posibil.
    Dragos - La un moment dat spui ca: " Nisipul este practic mediul*cu cea mai mare suprafata disponibila pentru colonizarea bacteriilor" asta cred si eu de aceea cand am facut o socoteala si am comparat rezultatele cu ce mai stiam, am ajuns sa imi pun si mai multe intrabari.
    Apoi: "Suprafata utila bacteriilor in mediile de filtrare pe unitatea de volum se cunoaste*de obicei pentru diferitele tipuri de medii, spre exemplu avem urmatoarele valori: nisip – intre 5000 si 11000 m2/m3"....... de unde rezulta ca 1 litru de nisip are o suprafata utila de intre 5 si 11 m2/l.
    Mai tarziu spui ca: " mediu biologic folosit Matrix, cu o suprafata utila de aproximativ*700 m2/m3 (este o estimare, nu am o cifra exacta)" de unde inteleg ca 1 litru de Matrix are o suprafata utila de 0.7 m2/l. Dar pe site-ul seachem am gasit asa: "Each liter of Matrix™ provides as much surface (>~700 m2)*"
    Si acum vin cu intrebarile:
    1. Daca nisipul are cea mai mare suprafata....si are doar 5-11 m2/l
    2. Matrixul are 700 m2/l
    3. Siporaxul are 270 m2/l "Total effective settling area: 270 m2 per litre sera siporax"

    Unde este greseala sau minciuna (ma refer la producatori nu la tine) si unde este adevarul?
    Daca nisipul are suprafata cea mai mare cum produsele de sus sa fie de atatea ori mai bune, mai mari......??
    Cred ca undeva este o greseala.
    Recomand ca acese thread sa fie trecut la permanente.

  8. #16
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Multumesc de intrebare Geani, este o intrebare pertinenta. Stiam ca o sa vina aceasta intrebare

    Pe site-ul Seachem exista un document in care ste descrisa o metoda prin care se calculeaza, aproximativ,
    suprafata pe care ar avea-o Matrix, EheiH Substrate pro si JBL Micromec. Docimetul respectiv se gaseste aici:

    http://www.seachem.com/support/SpecificSurface.pdf

    Conform acelui document, suprafata care poate fi utilizata de bacterii pentru colonizare ar fi de 1,8702 m2 per gram
    pentru Matrix ceea ce inseamna 1406,3904 m2 per litru (in acelasi document se spune ca 1 litru de Matrix are 752 grame)
    Care este total diferit de 700 m2 per litru cat scrie in prezentarea Matrixului pe websiteul Seachem. Deci ceva este putred in
    Danemarca Si cum nu am stiut ce sa cred si pentru ca asta a fost unul din motivele pentru care m-am apucat de citit,
    am si gasit partial niste explicatii.

    In primul rand ca toti porducatorii/comerciantii de asemenea medii de filtrare spun ca mediile lor au o anumita suprafata
    aproximativa care poate fi utilizata de bacterii. Asta nu inseamna automat ca si este folosita. Pentru ca mai exista o
    conditie care trebuie sa fie indeplinita pentru ca nitrificarea sa se produca, si anume apa cu amoniac/nitriti sa ajunga in
    acele canale, sa treaca prin acele canale.

    In al doilea rand daca am considera ca Matrixul are 700 m2 per litru asta inseamna 700.000 m2/m3 ceea ce este o suprafata
    imensa, de 2500-4500 de ori mai mare decat pentru plasticele uzuale care se folosesc in acvacultura pentru filtre wet/dry. Si
    intrebarea logica este de ce nu ar folosi cei din acvacultura medii asemanatoare cu aceste medii comerciale? Pentru ca
    ar trebui sa foloseasca mult mai putin.

    In al treilea rand piatra vulcanica are o suprafata specifica utila intre 50 si 80 m2/m3 si este una dintre cele mai poroase
    pietre, matrixul si bio rio de la ada fiind tot pietre naturale.

    In al patrulea rand aceste medii de filtrare sint eficiente atata timp cat nu se colmateaza, dar din pacate colmatarea nu
    se vede cu ochiul liber (ma refer la colmatarea respectivelor canale care sint microscopice).

    Si nu in ultimul rand, nitrificare se face intr-un biofilm. Daca acest biofilm in care supravietuiesc bacteriile se formeaza
    in interiorul canalelor dar si pe toata suprafata mediilor, exista niste limitari fizice la care apa este transportata prin acest
    biofilm catre bacterii. Aici ajungem deja la ecuatii matematice si modelari complexe si mai am de studiat in directia asta. In
    cuvinte mai simple spus, care sint conditiile ca apa cu amoniac si nitriti (sau eventual nitrati) sa ajunga, trecand prin acest
    biofilm, la bacterii? Procesul de difuzie al polutantilor in biofilm este un proces complex si care este influentat de foarte multi
    factori.

    Toate cele de mai sus m-au dus catre o concluzie, partiala desigur, ca mediile biologice comerciale pe care le folosim noi,
    au o suprafata specifica utila de in jur de 700 m2/m3. Pentru ca daca as folosi cifrele date de producatori ar trebui sa tin
    bazinul meu de 600 litri cu 6 grame de Matrix! Ceea ce evident ca nu este posibil.

    Din pacate nu exista niciun fel de studii, in afara de cel mentionat de Seachem, pentru suprafata specifica a mediilor de filtrare.
    Si mai mult decat atat, eu nu am gasit niciun studiu pe net relativ la suprafata specifica folosita efectiv de mediile de filtrare
    biologica comerciale. Niciunul dintre producatori nu ofera asa ceva. Dar toti isi fac publicitate cu cat de multa suprafata specifica
    au mediile lor de filtrare.

    Daca cineva a gasit/citit undeva vreun studiu referitor la supprafata efectiv folosita in aceste medii comerciale poate ne informeaza
    si pe noi. Pina atunci nu pot da un raspuns mai precis la aceasta intrebare, desi ma roade si pe mine

    O seara placuta,
    Dragos

    LE una dintre concluziile trase de catre cei care cerceteaza acest domeniu este ca nisipul este mediul cu cea
    mai mare suprafata specifica, avand o dimensiune foarte mica. Cu cat un mediu are dimensiuni mai mici, cu atat
    are suprafata mai mare. Dar in acelasi timp spatiile dintre medii sint mai mici si atunci se poate colmata mai repede.
    De aceea se prefera ca atunci cand se foloseste nisip sa se foloseasca in pat fluidizat.

  9. #17
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Geani View Post
    Si acum vin cu intrebarile:
    1. Daca nisipul are cea mai mare suprafata....si are doar 5-11 m2/l
    2. Matrixul are 700 m2/l
    3. Siporaxul are 270 m2/l "Total effective settling area: 270 m2 per litre sera siporax"

    Unde este greseala sau minciuna (ma refer la producatori nu la tine) si unde este adevarul?
    Daca nisipul are suprafata cea mai mare cum produsele de sus sa fie de atatea ori mai bune, mai mari......??
    Cred ca undeva este o greseala.
    Recomand ca acese thread sa fie trecut la permanente.

    personal nu cred ca este o greseala sau o minciuna, poate doar o ascundere partiala a adevarului din partea producatorilor.
    daca Matrix are 700m2/l suprafata totala desfasurata pe care teoretic pot adera bacteriile, practic nu cred ca toata aceasta suprafata este/poate fi folosita folosita.
    exact cum a spus si Dragos, apa va cauta intotdeauna calea cea mai usoara, printre bucatile de material.
    astfel ca doar cativa mm in adancime sunt folositi real, iar mijlocul unei bucati de material eu personal nu cred ca este folosit, mai ales ca porozitatile sunt de ordin microscopic.

    in schimb la nisip spatiile dintre granule fiind aproximativ egale, si cu o distributie corecta a debitului de apa, pot fi folosite aproape in totalitate suprafetele exterioare ale unui graunte de nisip.
    deci producatorii nu mint cand spun ca Matrix are 700m2/l, doar ca nu spun si ce procent poate fi utilizat.

    doar parea mea.

    L.E scuze, ultima postare a lui Dragos nu era cand m-am apucat si eu de scris.

    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    In al doilea rand daca am considera ca Matrixul are 700 m2 per litru asta inseamna 700.000 m2/m3 ceea ce este o suprafata
    imensa, de 2500-4500 de ori mai mare decat pentru plasticele uzuale care se folosesc in acvacultura pentru filtre wet/dry. Si
    intrebarea logica este de ce nu ar folosi cei din acvacultura medii asemanatoare cu aceste medii comerciale? Pentru ca
    ar trebui sa foloseasca mult mai putin.
    un raspuns ar fi faptul ca materialele foarte poroase cum e Matrixul au nevoie de o apa extrem de curata, altfel particulele din apa de acvacultura vor astupa cu siguranta porii exteriori , iar matrixul, nemaiavand suprafata poroasa, va face filtrare ca niste banale pietre.
    deci multi bani degeaba.
    Last edited by catalinbgs; 16-04-2013 at 01:56.

  10. #18
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by catalinbgs View Post
    personal nu cred ca este o greseala sau o minciuna, poate doar o ascundere partiala a adevarului din partea producatorilor.
    daca Matrix are 700m2/l suprafata totala desfasurata pe care teoretic pot adera bacteriile, practic nu cred ca toata aceasta suprafata este/poate fi folosita folosita.
    exact cum a spus si Dragos, apa va cauta intotdeauna calea cea mai usoara, printre bucatile de material.
    astfel ca doar cativa mm in adancime sunt folositi real, iar mijlocul unei bucati de material eu personal nu cred ca este folosit, mai ales ca porozitatile sunt de ordin microscopic.

    in schimb la nisip spatiile dintre granule fiind aproximativ egale, si cu o distributie corecta a debitului de apa, pot fi folosite aproape in totalitate suprafetele exterioare ale unui graunte de nisip.
    deci producatorii nu mint cand spun ca Matrix are 700m2/l, doar ca nu spun si ce procent poate fi utilizat.

    doar parea mea.
    Mersi Catalin, ai reusit sa spui in mult mai putine cuvinte ceea ce vroiam sa spun si eu
    Asta este esenta a ceea ce am vrut sa spun.

    O seara placuta,
    Dragos

  11. #19
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    O intrebare era: cum poate nisipul sa aiba doar 5-11 m2 / l ???? Cred ca informatia este gresita pt ca imi pare mult prea putin.
    Ma intreb cum au masurat astia, Sera, Seachem........., suprafata disponibila??
    M-am gandit eu la o posibilitate dar nu stau acum sa o explic. Poate altadata.

    Si tot ca experiment, am facut eu niste masuratori si calcule. Daca am gresit corectati-ma.
    Pt cei care nu stiu, eu sunt ala care taie paie la pesti (Dragos stie), spre deosebire de altii care " taie frunze la caini"...... Dar, intr-o anumita situatie pestii pot beneficia de pe urma paielor, dar caini nu stiu ce fac cu frunzele.....asternut....

    Si am urmatoarele date:
    1 Pai colorat pt suc. dimensiune 1.9 cm x 17.5 cm x 2 = 66.5 cm 2
    14 paie colorate si taiate ocupa un spatiu de 100 ml. 14 paie x 66.5 = 931 cm 2 , transform cm2 in m2 si rezulta 9.31 m2
    1 litru paie colorate are o suprafata disponibila de 93.1m2. 9.31 x10 = 93.1 m2/litru paie colorate
    1 metru cub are 1000 litri. 93.1 m2 x 1000 = 93100 m2/m3

    Este doar o demonstratie a ceva ce se poate masura, ma refer la paie, fata de ceva ce nu pot/stiu sa masor (roca vulcanica ,nisip, matrix, siporax.........)

    Si acum ma intreb cum
    Nisipul doar 5000-11000 m2/m3
    Roca vulcanica doar 50 -80 m2/m3
    Si paiele "mele" 93100 m2/m3 ????

    Nu spun ca toata lumea sa inceapa sa isi umple filtrele cu paie taiate ci doar ca paiele pot fi masurate si putem avea un rezultat exact (asta doar daca nu am gresit) pe cand la celelalte produse trebuie sa ii credem pe producatori.......lucru pe care putem sa il facem sau nu.
    Last edited by Geani; 16-04-2013 at 03:48.

  12. #20
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Geani vezi ca ai facut o greseala de calcul: 1m2 = 10.000 cm2 (100cm*100cm)
    Deci cei 931cm2 inseamna 0,0931m2 de unde rezulta ca 1 litru de paie are 0,931m2 iar
    1m3 de paie are 931m2 suprafata utila. Ceea ce inseamna destul de bine

    O zi buna,
    Dragos

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •