Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 48 of 48

Thread: Proiect Acvariu ~ 450L

  1. #41
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    "Daca faci overflowul pe lateral, asa cum il am si eu, atunci poti sa il faci pe toata latimea acvariului, ceea ce inseamna costuri mai mici si practic apa va intra in overflow pe toata latimea acvariului ceea ce este bine pentru circulatia apei. Si in acest caz practic faci laterala respectiva mai scurta cu 60 mm."

    Multumesc Dragos... iar "nu eram cu cuvintele la mine", exact asta aveam in cap.
    @Xvanish... Dragos stie, dar iti spun tie: am probleme cu exprimarea uneori (des ) ptr ca una am in cap dar alta scriu... sau mai bine zis, explic mai greu: exact cum a formulat Dragos doream sa iti spun de la inceput: decat sa te chinui cu costuri suplimentare mai bine faci o laterala mai scurta: usor de realizat si nici nu este costisitor.
    De curiozitate: dute la 2 sticlari separat... prezintale ambele idei separat si vezi costuri Plus ca acea taietura in L care o voiai initial este greu de realizat... se face pe masini si.... "costa". In varianta explicata de Dragos nu ai de platit in plus decat o bucata de sticla scurta, dreptunghiulara... cu 3 gauri in ea
    Despre estetic.... tot ca sa intelegi "cum se vede" te trimisesem la jurnalul lui Crys... sa vezi "cutiuta colantata" si sa realizezi aspectul ca.... nu se vede nici o teava in ea. Nu te chinui sa il bati la cap pe Crys acum.... din 2 motive: e superocupat... si: toata instalatia a facut-o la indicatiile lui Dragos: deci suportul tehnic il ai deja langa tine

    Ps1: eu zic ca e mai bine sa il rogi pe Dragos sa iti faca un calcul de diametre si debite
    Ps2: dupa desen... inclin sa cred ca ai sa faci cum am zis eu: cu ofboxul in.... STANGA
    Ps3: logic ca te bat la cap.... asta fac mereu cand vad treburi "ilogice" ) Spor
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  2. #42
    Junior Member XVanish's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Baia Mare
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Hehe... sari peste posturi sau le citesti fugitiv? Am facut deja ofbox-ul pe stanga, vezi imaginea din postul anterior. Restul explicatiilor tale sunt logice, majoritatea le stiam si eu, singura problema (pe langa faptul ca sunt mai nehotarat de felul meu) e ca as fi vrut sa am libere ambele laterale in caz ca voi muta acvariul... plus ca nah, am vrut sa fie mai diferit, sa nu fie "standard" ca si majoritatea acvariilor... dar pana la urma e ok si asa, mai bine "standard" si eficient decat atipic si cu probleme si costisitor... macar e mai eficient flow-ul si castig spatiu.... si de ce nu, reduc si costurile.

    N-am observat cand mi-ai zis de Crys, o sa ma uit si peste jurnalul lui, merci! Majoritatea calculelor se gasesc pe net, dar daca nu gasesc ceva sau am nelamuriri o sa apelez la experienta lui Dragos si implicit a voastra.
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!
    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  3. #43
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by XVanish View Post
    @Nimeni: merci ca m-ai batut la cap, incep sa cred ca totusi e mai bine asa, cu ofbox-ul pe laterala dreapta.
    Of... limba asta: eu o luasem ca pozitionare... fara sa vad ca lipseste "din dreapta"
    Scuze... (again)
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  4. #44
    Junior Member XVanish's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Baia Mare
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Pff... trebuie sa ma abtin sa mai postez noaptea, la ore tarzii, ca fac gafe din cauza oboselii. :( Imi cer scuze, greseala e a mea, again! Clar vroiam sa scriu laterala stanga, cum de fapt am si proiectat ofbox-ul dar nah... o sa incerc sa dorm noaptea si sa postez ziua cand sunt mai fresh.
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!
    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  5. #45
    Junior Member XVanish's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Baia Mare
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Ce pompe imi recomandati pentru proiectul asta?
    - sump, inaltime de la pompa in display cam de 150-160cm, display de 423.5 Litri. Din recomandarile voatre initiale mi-ar trebui una de 6-8000 litri... cam care ar fi plaja de L/ora in care ma incadrez? Sau un link unde pot calcula chestiile astea?
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!
    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  6. #46
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Diferenta de nivel se calculeaza intre suprafata apei in camera pompei si nivelel pina unde
    ridica apa. Daca vei face displayul la 180 cm total, probabil ca diferenta de nivel o sa fie in
    jur de 150-160 cm, asa cum ai zis si tu. Pentru o filtrare buna cred ca o recirculare a apei
    dn display de 5-6 ori pe ora ar fi ok. Depinde si de volumul de material filtrant pe care il ai.
    Cu cat ai un volum mai mare de material filtrant cu atat trebuie sa ai un volum mai mare
    recirculat pe ora. 2000-2500 litri pe ora ar fi un volum ok, zic eu. Asta inseamna o pompa
    de aproximativ 5000 litri care ridica pina la maxim 3 metri, chiar daca curba de ridicare
    (graficul) nu este o dreapta ci este o curba, la 1,5 metri ar trebui sa iti duca minim 2000 litri.
    Depinde si de pompa. Cauti graficul de ridicare la pompa pe care vrei sa o cumperi si vezi ce
    si cum. Daca vrei o filtrare mai buna, trebuie sa pui mai mult material filtrant si sa recirculi
    apa mai mult, sa zicem un 4000-5000 litri pe ora, caz in care treci la o alta gama de pompe,
    o pompa de 8000 litri pe ora care ridica pina la 4 metri iti va asigura un debit de aproximativ
    5000 litri pe ora.

    La acvariul marin eu am o pompa de 8000 litri care ridica efectiv in jur de 5500 litri.

    Eu zic sa mergi pe varianta de 5000 litri pompa, efectiv ridicat 2500 litri. Iar ca material
    filtrant un 40 litri ( jumatate material pentru filtrare mecanica si jumatate material pentru
    filtrare biologica) cred ca ar fi suficient. Depinde si de gradul de populare si de gradul
    de hranire pe care il ai.

    Daca vrei sa facem niste calcule mai exacte le putem face.

    O zi buna,
    Dragos

    LE Poti folosi linistit teava de PVC si fitinguri de 25. La o teava de 25 (diametru
    interior 25 mm) la o diferenta de nivel de 1,5 metri in full sifon trece un debit
    de apa de aproximativ 9500 litri pe ora, mai mult decat suficient pentru ce ai tu
    nevoie. Calculul se face astfel:

    Q = A x v (Q debit, A suprafata prin care trece apa, in cazul de fata teava, v viteza
    apei) si viteza apei

    v = radical (2 x g x h) (g acceleratia gravitationala, 9,8 metri/ secunda la patrat,
    h diferenta de nivel)

    Atentie la unitatile de masura, ca sa afli debitul in litri pe ora inmultestii rezultatul
    final cu 3600 (atatea secunde are 1 ora) si cu 1000 (atatia litri are un metru cub).
    Last edited by kirucd; 26-02-2013 at 14:32.

  7. #47
    Junior Member XVanish's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Baia Mare
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Merci Dragos, informatii si recomandari foarte utile. Eu ma gandeam asa in mare, fara calcule fara nimic, sa merg pe tevi de 32mm la ofbox. O sa fac si eu niste calcule si o sa decid exact.
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!
    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  8. #48
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    O singura teava de 32 in full sifon cu diferenta de nivel de 1,5 metri duce aproximativ 15.700 litri
    pe ora. Fata de cea de 25 care duce aproximativ 9.500. Cred ca teava de 25 e suficienta. Dar faci
    calculele si hotarasti cum vrei. Si teava de 32 o poti folosi fara probleme, debitul se regleaza din
    robinet. Eu la acvariul meu am toate tevile de 32.

    O seara placuta,
    Dragos

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •