Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 31 to 40 of 48

Thread: Proiect Acvariu ~ 450L

  1. #31
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Mea Culpa... nu apucasem sa deschid desenul.... Ai dreptate Dragos in privinta debitului si restul (zgomot, siguranta etc) dar totusi.... Xvanis... eu tot te sfatuiesc sa il pozitionezi "in alta parte"... adica pe o laterala scurta. (in partea stanga ar fi ok: nu trebuie sa lasi mult loc la perete si nu esti obligat sa vii cu acvariul si mai in fata.... plus ca e mai usor de manevrat la taiat o coala mica de sticla si... cel putin nu o sa fii "injurat" de sticlar. Stii ca orice "moft" costa?)
    Dragos... parca si tu ai overflow-ul in lateral? sau ma insel. Ce zici de ideea mea?

    L.E. se pare ca nu citisem raspunsul tau integral si am pus o intrebare din nou Spor...
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  2. #32
    Junior Member XVanish's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Baia Mare
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Da, editam si eu ultimpul post (ca sa respect Regulamentul ) in timp ce tu il postai pe acesta. Pai ce sa zic... si eu m-am gandit ca e mult mai ok cu overflowbox-ul pe laterala insa... pe dreapta nu pot ca e usa de la camera deci ramane stanga dar acolo e mobila si ca estetica va arata aiurea mascata toata latura stanga a acvariului... de aceea am ales sa-l fac in spate cu toate ca... crede-ma ca nu mi-ar strica sa fac display-ul mai lat cu 10 cm. Daca te uiti in primul post la poza cu mobila si-ti imaginezi cum ar arata cu overflow-ul pe stanga, mascat tot in pal... eu zic ca ar fi aiurea...
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!
    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  3. #33
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Nu arata nimic aiurea daca colantezi laterala stanga si spatele in negru :P Acum fa tu un exercitiu de imaginatie... viitor aquascaper ce vei fi. astfel vei avea o zona "focusata"... care sa o poti vedea si din fata si din laterala de la usa. Iar daca colantezi nici nu se vad tevile de la overflow... plus avantajul unei circulatii mai bune si mai constante a apei: pe "lung"! La fel poti trage apa prin stanga... cobori imediat in sump jos (traseu scurt = cheltuieli mici) iar apoi pe iesirea din dreapta de la sump vei pune pompa care v-a avea si ea traseu scurt= debit mare. Plus avantajul circulatiei apei pe tot acvariul....
    Dar... deh: iar vorbesc neantrebat Spor!

    Ps: nu te mai obosi cu alea (overflow-rile) nu vazusem poza... si cred ca e mai economic un pieptene ca la Crys pus pe margine si gata.
    Aaaaa, cred ca ai ratat ceva bun de citit: cauta la Biotop jurnalul lui Crys... In umbra Marelui African si apuca-te de citit... Pe la inceputul jurnalului prezinta multe "chestii" Spor
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  4. #34
    Junior Member XVanish's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Baia Mare
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Hmm... stiu, nu zici tu rau ce zici, si eu m-am gandit la fluxul apei "pe lung" cand am vazut acvariul lui Dragos, insa... de fapt... thinking hmm... oricum vreau sa am un colt intunecat, de ce nu ar fi acela... stai sa mai studiez putin proiectul mobilei si poate iti urmez sfatul... ca totusi daca ma gandesc la fluxul apei si la cei 10 cm pe care-i castig la latimea display-ului...
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!
    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  5. #35
    High member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    577
    Post (Dis)Likes
    o singura intrebare am , oare acea bucatica din "spatele" acvariului nu va ceda? oare nu ar fi mai bine sa fie eliminata si din peretele lateral sa fie construit direct si lateralul overflou-ului ?


    uite asa ma refer:

    ma gandesc ca va fi mult mai rezistent .
    Illegitimi non carborundum.

  6. #36
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Poti sa faci cutia si de 250 mm inaltime si de 200 mm. Decupajul in sticla e mai bine
    sa il faci putin mai mare, nivelul apei in display este dat de pieptane dar pieptanele
    poti sa il modifici pe cand decupajul in sticla nu. Eu zic sa mergi pe 60 mm.
    Lungimea e ok.

    O zi buna,
    Dragos

  7. #37
    Junior Member XVanish's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Baia Mare
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    @ovidiu: sincer nu stiu, si eu m-am gandit la bucatica aia, insa m-am gandit invers: daca las bucatica atunci va avea o aderenta mai buna toata sticla din spate, sau nu? habar nu am... acum stau pe ganduri, posibil sa urmez sfatul lui @Nimeni si atunci o sa fac ofbox-ul pe laterala, eliminand din start bucatelele alea.

    @Dragos: merci de sfat, o sa decupez atunci la 60mm.
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!
    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  8. #38
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Nu e nevoie sa folosesti sticla de la display ca si prelungire pentru overflow, e costisitor si nu
    e necesar. Cutia se lipeste separat cu silicon si dupa ce s-a uscat se lipeste pe acvariu.
    Avand o adancime de doar 200 mm (sau 250 mm) coloana de apa din cutie nu va avea o
    presiune prea mare, e ca si cum ai avea un acvariu de 200 mm (250 mm) inaltime.

    Daca faci overflowul pe lateral, asa cum il am si eu, atunci poti sa il faci pe toata latimea
    acvariului, ceea ce inseamna costuri mai mici si practic apa va intra in overflow pe toata
    latimea acvariului ceea ce este bine pentru circulatia apei. Si in acest caz practic faci laterala
    respectiva mai scurta cu 60 mm. Si overflowboxul il faci cat latimea acvariului. Asa e la mine.

    O zi buna,
    Dragos

  9. #39
    Junior Member XVanish's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Baia Mare
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Da, exact asa il fac, acum le proiectam, o sa postez imediat imagini dupa ce gat cu tevile... cred ca o sa trag si eu intrarea de apa din sump ca si tine, prin overflow ca sa nu fiu nevoit sa mai maschez si spatele acvariului. Doar ca eu o sa trag o singura teava de-a lungul spatelui pana in partea dreapta unde pe latura din dreapta voi face un spraybar. O sa va arat imediat, mai am putin.
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!
    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  10. #40
    Junior Member XVanish's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Baia Mare
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Bun, cam asa arata... teava care am lasat-o e intrarea apei din sump in display, momentan are diametru de 20mm iar iesirile din ofbox au 32mm... inca nu am decis ce diametre voi folosi la tevi, trebuie sa fac niste calcule. Ofbox-ul are lateralele din sticla de 12mm ca sa am aderenta buna la stricla display-ului iar fundul si spatele ofbox-ului sunt cu sticla de 10mm. Dimensiuni ofbox: 574mm x 120mm x 250mm (L x l x H). Decupaj piaptan 60mm inaltime.

    persp_2.jpg

    @Nimeni: merci ca m-ai batut la cap, incep sa cred ca totusi e mai bine asa, cu ofbox-ul pe laterala dreapta.
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!
    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •