Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 86

Thread: BBA - unul din milioanele de subiecte despre alga asta

  1. #21
    User banat
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Bucuresti/Dr. Taberei
    Posts
    167
    Post (Dis)Likes
    Cateva observatii. Colegul Nimeni tocmai m-a convins de ceva ce suspectam de ceva vreme. Nu o sa spun ce pentru a nu alimenta si mai mult o discutie care stiu deja cum incepe si unde se termina. Respect decizia lui de a nu mai oferi niciun sfat in ceea ce ma priveste si sunt de acord cu el.

    @Bogdan

    Confirmi ce am observat la mine. Inseamna ca am facut cam aceleasi "greseli"

    O sa dau o incercare si cu SAE imediat ce-mi spui si mie ce anume NU manaca pestii astia

    Eu dau de mancare artemia congelata si fulgi TetraMin. Daca stii cumva sa-mi spui daca mancarea asta nu face parte din meniul lui SAE ti-as fi foarte recunoscator.

    Cat despre luat, cred ca se ia prin mici parti deja stabilite in frunza plantelor. Sporii nu cred ca adera pe ele mai vartos cat sa nu cada la o clatire. Baia in solutie de 19:1 apa:inalbitor inainte de a introduce plantele in acvariu si carantina pe o perioada de cateva zile a vietatilor introduse ar fi suficient cat sa tii alga departe de acvariu.

    Marsilea nu este o planta cu crestere lenta la mine. Din 5 fire am populat tot substratul din fata in mai putin de o luna. Frunza acestei plante si constructia ei e o alta poveste. Frunza e goala pe dinauntru chiar daca pare ca e o frunza normala ea de fapt este o pernita. Problema este ca in conditii propice alga asta populeaza instrumentarul si chiar sticla daca se poate lipi de puncte de GSA de pe geam. Faptul ca e pe plante o face mai greu de eliminat fara sa afectezi planta dar asta nu inseamna ca ai scos-o din acvariu.

    Discutiile despre fluctuarea CO2-ul mi se par in continuare gresite. Am trei bazine. Am alga in toate trei. Unul cu creveti cu CO2 1bula/sec fara controller. Merge nons-stop. Un cub in care nu bag decat EasyCarbo. Nu a vazut CO2 de la startare si pana acum. Si acvariul mare, cel mai afectat.

  2. #22
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Probabil ca ceea ce sustine Tom Barr nici nu merita luat in calcul, in fond cine este el?
    Faptul ca isi permite sa masoare lumina cu un PAR metru si CO2 cu un aparat de 3000$
    nici macar nu cred ca il califica sa aiba o parere coerenta. Nici nu mai vorbim de anii de
    experienta si experimente cu acvarii plantate.

    Daca tot sustii ca variatia CO2 nu are nicio legatura cu aceasta alga poate ne aduci si niste
    argumente. Pina la proba contrara tind sa il cred pe Tom Barr.
    Ceea ce spui singur dovedeste ca ai probleme cu variatia de CO2 in toate cele 3 bazine pe care
    le ai. Daca nu crezi ca e asa, reciteste ce ai scris singur. Si pina la urma nu ai raspuns la intrebare:
    in bazinul mare se face aditie si peste noapte la CO2? Si daca da, cum de ai o diferenta de 0,4 pH
    intre zi si noapte?

    O zi buna,
    Dragos

  3. #23
    User banat
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Bucuresti/Dr. Taberei
    Posts
    167
    Post (Dis)Likes
    Dragos, hai sa nu amestecam numele si renumele in problema de fata. Mi se pare ca ne distantam de esential. Explica-mi te rog, cum am probleme cu variatia de CO2 intr-un bazin in care nu fac aditie de gaz DELOC. Asta nu prea are sens pentru mine. Poate-s eu mai chior intelectual si nu inteleg ce anume se petrece.

    Sa incepem cu bazinul care, conform teoriei, nu ar trebui sa aiba alga asta.

    Eu sustin ca variatia de CO2 nu are legatura pentru simplul fapt ca in trecut am avut variatii mai mari si de CO2 si de pH decat am acum. Cat despre plante, am crestere si aspect general bun din partea tuturor plantelor. De aceea zic ca CO2-ul nu este un factor determinant. Nu de unul singur. Sunt din ce in ce mai convins ca exista o componenta care ajuta aceasta alga pe langa CO2.

    P.S.: Mai am un pic si fac studiu de caz cu acvariile mele ca sa identificam ce difera de la unul la altul. CO2-ul e totusi cam greu sa-l masor ca nu am un aparat de precizie de 3000$ .

  4. #24
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Pai raspunsul e foarte simplu pentru bazinul in care nu aditionezi CO2, chiar si pentru cel
    in care aditionezi constant 1 bula pe secunda: ziua plantele papa CO2 in procesul de
    fotosinteza iar noaptea nu. Incarcatura biologica reprezentata de pesti si invertebrate
    produce aceeasi cantitate de CO2 si ziua si noaptea sau cu diferente foarte mici, insezizabile.
    Si atunci e normal sa ai o diferenta de pH si CO2 intre zi si noapte. Cu ajutorul controllerului
    poti sa ai acelasi nivel de CO2 si pH si noaptea si ziua.
    In ceea ce priveste bazinul mare unde ai o diferenta de 0,4 pH intre zi si noapte e clar ca ai
    mai putin CO2 noaptea decat ziua, cred ca aici esti de acord cu mine.

    Componente care sa ajute alga pe langa CO2 bineinteles ca exista, dupa cum stii lumina,
    fertilizarea si CO2-ul merg mana in mana.

    O zi buna,
    Dragos

  5. #25
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Ca fapt divers... Mihai: Are vre-un rezultat black-out-ul asupra algei? De BBA vorbesc.

    @ Albu81: nu ai pierdut nimic Am sters un post cu un link.... care sustinea ceea ce sustine si Mihai la punctul 3: variatiile si instabilitatea CO2-lui in apa favorizeaza alga. Stabilitatea o ucide.
    (Asta pentru ca, colegul nostru cu Ph controler nu intelege fenomenul explicat mai bine decat mine de Mihai la punctul 2.... si anume ca: atunci cand faci schimburi de apa si ai variatii cu + sau - de Ph.... e LOGIC ca controlerul care comanda Co2-ul ori sa someze... ori sa bage prea mult..... si de aici fluctuatii si de CO2)
    NU limitarea luminii nu are nici un efect probat de mine, pus o planta acaparata de bba intr-un borcan si am tinu-o la intuneric in camara vro 5 zile ... nici o modificare,abia dupa 2 saptamini alga s-a dezintegrat,,,, la fel si planta
    Pentru cei care au ph controler si faceti schimburi de 50% saptaminal ... urmariti comportamentul ph controlerului in timp ce adaugati apa cu ph normal , adica peste 7,mai ales daca schimbul de face repede saltul de ph de destul de semnificativ

  6. #26
    User banat
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Bucuresti/Dr. Taberei
    Posts
    167
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Pai raspunsul e foarte simplu pentru bazinul in care nu aditionezi CO2, chiar si pentru cel
    in care aditionezi constant 1 bula pe secunda: ziua plantele papa CO2 in procesul de
    fotosinteza iar noaptea nu. Incarcatura biologica reprezentata de pesti si invertebrate
    produce aceeasi cantitate de CO2 si ziua si noaptea sau cu diferente foarte mici, insezizabile.
    Si atunci e normal sa ai o diferenta de pH si CO2 intre zi si noapte. Cu ajutorul controllerului
    poti sa ai acelasi nivel de CO2 si pH si noaptea si ziua.
    In ceea ce priveste bazinul mare unde ai o diferenta de 0,4 pH intre zi si noapte e clar ca ai
    mai putin CO2 noaptea decat ziua, cred ca aici esti de acord cu mine.

    Componente care sa ajute alga pe langa CO2 bineinteles ca exista, dupa cum stii lumina,
    fertilizarea si CO2-ul merg mana in mana.

    O zi buna,
    Dragos
    Ma uimesti

    Am uitat sa zic ca in cubul in care nu bag CO2 nu aveam nicio vietate in afara de melci maidanezi. Acum 3 zile am bagat doi creveti de munte si altii salbatici, arata a creveti Amano dar au costat prea putin sa fie.

    Deci in esenta spui ca variatia CO2-ului zi-noapte induce BBA? Te rog eu, nu mai folosi tabelul pH-kH-CO2. Pana si Tom scria in topicul ala despre legatura kH-CO2. Nu a spus nimic legat de pH desi a facut referire la tabel.

    In acel topic Tom nu face o descriere clara a cauzelor, cum duc ele la asa zisa aparitie a algei si de ce mentinerea unei concentratii de CO2 constante afecteaza alga. Conform informatiilor descrise de el, lumina multa + concentratie de CO2 fluctuanta = BBA

    Cresti CO2-ul si reduci lumina = scapi de BBA. Mi se pare cel putin absurd sa ma iau dupa un om care testeaza parametrii cu o exactitate inaccesibila muritorului de rand ca dupa aia sa faca niste afirmatii neargumentate. Dar na, unii fac un business din asta

    LE: Atat de expert este incat nu a fost in stare sa descrie o metodologie APLICABILA ca sa pot mentine un nivel CO2 gasit in urma studiului ca fiind bun impotriva algei. Ori aceasta informatie e contra-cost ori el posteaza de amuzament.
    Last edited by danielt; 09-12-2012 at 17:04.

  7. #27
    Base member albu81's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bucuresti, Sebastian
    Posts
    345
    Post (Dis)Likes
    stii care e partea frumoasa a acestui topic, cu siguranta vom afla ce declanseaza aceasta alga

    eu te inteleg ca zici de Barr ca un pic cam praf si eu am aceasi parere ... un fraierache ...
    doar a reusit sa inventeze un sistem de fertilizare, a facut cateva sute de acvarii, creste niste plante incredibil de frumoase, iti argumenteaza destul de corect parerile lui si mai ales iti spune ca nici o "lege" nu este universal valabila si trebuie sa-ti mai folosesti si feelingul de acavrist...

    btw, fluctuatii de co2 vei avea intr-un acavriu fara pesti ... banuiesc ca schimbi apa ... iar materie care se descompune exista in acel acvariu, mai sunt frunze moarte etc.

    sporii de alge sunt antrenati de un aspect din acvariul tau, care cu siguranta nu este CO2-ul, dar cu mult mai probabil este artemia care iti adauga de fiecare data in acavriu cate 2-3 spori de BBA.
    ce este interesant este ca tu ai BBA in toate cele 3 acvarii desi nu bagi hrana vie decat in maxim 2(presupun, pentru ca unul nu are nici o vietate), deci mai ai un pic de cercetat pentru acest al 3lea acvariu.
    dupa ce termini experimentul, ca vad ca toti care vor sa te ajute, sunt un pic cam pareristi si tu oricum stiai dinainte aceste aspecte, vom stabi ca BBA-ul este indus de artemia si ... probabil, ramane de vazut, curentul din casa care face ca sporii de alge sa se mute dintr-un acvariu in altul

    si inca o chestie, cand o alga se dezvolta in acvariul tau, chiar daca este introdusa din afara acestuia, macar ai capacitatea de a intelege ca acvariul tau este un mediu propice pentru ea si de asta se dezvolta.
    ori cum iti explici ca la alte mii de acvaristi aceasta alga nu este o problema, sau daca au avut-o au scapat de ea fara H2O2 sau carbon lichid, etc...

    iti doresc ape limpezi si sa nu te superi pe mine ... ca asa e in hobby-ul asta, oameni cu orgolii mari.

    dar sfatul meu, experimenteaza si nu mai cere sfaturi daca nu stii sa le accepti, pentru ca citind postul nu vad sa fii incercat :
    limitarea luminii care stii ca influenteaza utilizarea CO2-ului,
    imbuntatirea circulatiei,
    nu zici cum fertilizezi si daca limiteti nutrientii pentru plante,
    nu spui ce duritate ai in apa, pentru ca KH-ul influenteaza nivelul de CO2 din apa la stabilirea PH-ului, etc.
    nu precizezi daca plantele se dezvolta si daca sunt sanatoase ... nu ca au alge...

    PS la LE : cat despre nivelul de CO2 constant doar nu esti atat de naiv sa crezi ca exista acvarii in care vei avea exact 30ppm pe toate durata zilei (24h), atat timp cat CO2 nu are fluctuatii enorme si nu este factor limitativ pentru plante nu pare sa acesta sa fie o problema.
    dar uite mai ai un subiect in care ne poti spune cum sa procedam ca sa stim exact nivelul de CO2 si cum sa-l mentinem contant...

  8. #28
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by albu81 View Post
    stii care e partea frumoasa a acestui topic, cu siguranta vom afla ce declanseaza aceasta alga

    eu te inteleg ca zici de Barr ca un pic cam praf si eu am aceasi parere ... un fraierache ...
    doar a reusit sa inventeze un sistem de fertilizare, a facut cateva sute de acvarii, creste niste plante incredibil de frumoase, iti argumenteaza destul de corect parerile lui si mai ales iti spune ca nici o "lege" nu este universal valabila si trebuie sa-ti mai folosesti si feelingul de acavrist...

    btw, fluctuatii de co2 vei avea intr-un acavriu fara pesti ... banuiesc ca schimbi apa ... iar materie care se descompune exista in acel acvariu, mai sunt frunze moarte etc.

    sporii de alge sunt antrenati de un aspect din acvariul tau, care cu siguranta nu este CO2-ul, dar cu mult mai probabil este artemia care iti adauga de fiecare data in acavriu cate 2-3 spori de BBA.
    ce este interesant este ca tu ai BBA in toate cele 3 acvarii desi nu bagi hrana vie decat in maxim 2(presupun, pentru ca unul nu are nici o vietate), deci mai ai un pic de cercetat pentru acest al 3lea acvariu.
    dupa ce termini experimentul, ca vad ca toti care vor sa te ajute, sunt un pic cam pareristi si tu oricum stiai dinainte aceste aspecte, vom stabi ca BBA-ul este indus de artemia si ... probabil, ramane de vazut, curentul din casa care face ca sporii de alge sa se mute dintr-un acvariu in altul

    si inca o chestie, cand o alga se dezvolta in acvariul tau, chiar daca este introdusa din afara acestuia, macar ai capacitatea de a intelege ca acvariul tau este un mediu propice pentru ea si de asta se dezvolta.
    ori cum iti explici ca la alte mii de acvaristi aceasta alga nu este o problema, sau daca au avut-o au scapat de ea fara H2O2 sau carbon lichid, etc...

    iti doresc ape limpezi si sa nu te superi pe mine ... ca asa e in hobby-ul asta, oameni cu orgolii mari.

    dar sfatul meu, experimenteaza si nu mai cere sfaturi daca nu stii sa le accepti, pentru ca citind postul nu vad sa fii incercat :
    limitarea luminii care stii ca influenteaza utilizarea CO2-ului,
    imbuntatirea circulatiei,
    nu zici cum fertilizezi si daca limiteti nutrientii pentru plante,
    nu spui ce duritate ai in apa, pentru ca KH-ul influenteaza nivelul de CO2 din apa la stabilirea PH-ului, etc.
    nu precizezi daca plantele se dezvolta si daca sunt sanatoase ... nu ca au alge...

    PS la LE : cat despre nivelul de CO2 constant doar nu esti atat de naiv sa crezi ca exista acvarii in care vei avea exact 30ppm pe toate durata zilei (24h), atat timp cat CO2 nu are fluctuatii enorme si nu este factor limitativ pentru plante nu pare sa acesta sa fie o problema.
    dar uite mai ai un subiect in care ne poti spune cum sa procedam ca sa stim exact nivelul de CO2 si cum sa-l mentinem contant...
    Acum .... ai inteles treaba cu "ninjaed"?
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #29
    User banat
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Bucuresti/Dr. Taberei
    Posts
    167
    Post (Dis)Likes
    Alga eu am raspandit-o cu plante mutate de colo-colo. Asta nu era un mister... pentru mine. Ce treaba are kH-ul cu concentratia de CO2? Ce treaba are duritatea(gH-ul) cu CO2? Ce treaba are duritatea(gH-ul) cu pH-ul?

    Si mie imi place sa-mi dau cu parerea, asta fac aici

    Hai totusi sa ne concentram asupra problemei. E de inteles de ce nu vrea nimeni sa ma ajute. Ori are o problema cu stilul meu, ori nu stie, ori crede ca stie, ori citeaza din altii care stiu dar nu sunt prea clari in explicatii. Oricum o dau nu gasesc pe nimeni care sa stie sa explice sau macar sa stie

    Nu vreau o explicatie elaborata, caut o metoda care a mers la cineva ce s-a confruntat cu alga asta si a reusit s-o aduca sub control. Nu vreau sa-mi citeze nimeni site-uri pe care le-am citit deja, concluziile sunt trase si nimeni nu spune metoda.

    Sunt curios cum scap de alga din bazinul fara CO2, ca sa fie o situatie mai simpla, altfel vad ca ne pierdem in kH-uri, gH-uri si altele.

    Bazinul in cauza este un Dennerle Nanocube de 60L brut. Plantat masiv in care fertilizez cu 1ml PPS-Pro, 1ml tracemix, 1ml easycarbo. Schimbul este cu apa de osmoza 100% remineralizare cu sulfat de magneziu, sulfat de calciu si clorura de calciu.

    si o poza:


  10. #30
    Base member albu81's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bucuresti, Sebastian
    Posts
    345
    Post (Dis)Likes
    ce lumina ai ?
    as tinde sa cred ca subfertilizezi tinand cont de plantele din acvariu... dar teoretic esti pe un low tech.
    daca vad bine ai si gda ? e corect ?

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •