Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Acvariu nou+Pesti morti

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Focsani
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes

    Acvariu nou+Pesti morti

    Buna ziua!

    Am facut un acvariu de 23 de litri. Am montat in el un filtru(plus oxigenare), un incalzitor(am tinut apa la 26 grade), cateva plante naturale si am ciclat apa timp de 5 zile pana sa pun pestii!

    Aseara la ora 18 am adus acasa 4 pesti, din care 2 guppy roz(asa a zis vanzatorul de la petshop) si 2 scalari!
    La inceput cei guppy se simteau foarte bine, erau foarte vioi, au mancat, etc. Dupa 3 ore cand am mers la acvariu inotau la suprafata si nu se mai jucau deloc. Acum i-am gasit morti dupa 12 ore de cand i-am adus de la petshop.

    PS:Cand i-am adus de la pet shop i-am lasat in punga sa se acomodeze timp de 15 minute!
    Scalari par a se simti forte bine!


    Multumesc!

  2. #2
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    Ciclarea nu se face in 5 zile! mai multe detalii aici http://forum.acvarist.ro/showthread....elesul-tuturor si aici http://forum.acvarist.ro/showthread....n-de-apa-dulce.
    Referitor la scalari acestia au nevoie de un acvariu muuult mai mare.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucuresti-Titan
    Posts
    275
    Post (Dis)Likes
    PS:Cand i-am adus de la pet shop i-am lasat in punga sa se acomodeze timp de 15 minute!
    aclimatizarea nu asa se face: pui punga in apa si la intervale de 15 min pui apa din acvariu(cam 1 pahar ) pt ca pestii trebuie sa se obisnuiasca si cu ph, no2, no3......adica cel putin 30 min chiar mai mult tinand cont ca e un acvariu neciclat

  4. #4
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    mai pe scurt, nu e suficient sa-i obisnuiesti cu temperatura, trebuie sa tii cont si de factorii chimici..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Focsani
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    Multumesc mult pentru informatii! Voi ramane o perioada doar cu scalarii pana se face ciclarea asa cum trebuie.

  6. #6
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Focsani
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    Deja ii consider pesti de sacrificiu! A murit si un scalar!

    Daca moare si celalalt, las apa aceasta la ciclat sau pun apa noua si iau procesul de la capat?

  8. #8
    High member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    577
    Post (Dis)Likes
    dar asa ca o curiozitate i-ai spus vanzatorului de la pet-shop ce ai tu acasa ? capacitatea acvariului, de cate zile e setat , filtrare etc ? ti-a vandut bucuros pestii ? sa stii ca nu ar mai trebui sa cumperi de la ei, prin gestul pe care l-a facut a dat dovada de marlanie, a facut profit cateva zeci de lei.. eu unul nu as mai calca pe acolo, cel putin eu am pe lista in bv cateva "pet-shopuri" carora refuz sa le calc pragul din motive similare...Raspunsul la intrebarea din ultima ta postare o afli cititnd articolele reomandate de @dan.pavelescu.Dupa mine nu e chestiune de "daca" ci mai degraba de "cand" ...
    Illegitimi non carborundum.

  9. #9
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Datoria vanzatorului este sa vanda iar cea a acvaristului este de a se informa inainte de a achizitiona pestii...ca informatie este peste tot!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Focsani
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    Multumesc mult pentru raspunsuri. M-am apucat de citit si voi fi mult mai atent pe viitor. Ma documentasem si inainte, dar se pare ca nu a fost suficient si ca e ceva mai complicat decat ma asteptam. Oricum, nu ma mai grabesc deloc de data asta.
    Cat despre vanzator, abia s-a ridicat de pe scaun sa ne vanda pestii. As cumpara din alta parte, dar avem foarte putine petshop-uri in oras. Plecasem de acasa cu gandul sa cumpar betta, dar la magazin m-au fascinat scalarii si guppy si am facut prostia sa ma razgandesc. Acum imi pare rau pentru ca nu ar fi trebuit sa ma razgandesc, dar din pacate nu prea mai am ce face decat sa astept si intre timp sa ma documentez mult mai atent.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •