Page 4 of 38 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 31 to 40 of 380

Thread: Colours of Africa

  1. #31
    High member danrogo2001's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Galati, Tiglina I
    Posts
    649
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by crys View Post
    Am avut curenti foarte puternici si ti pot spune ca nu le dauneaza cu nimic..
    Dar le foloseste la ceva?
    Cred ca acei curenti din lac sunt mult mai mici decat curentul generat de o pompa de 1400 l/h de exemplu. Eu aveam iesirile de la filtre in partea din spate si nu am vazut niciun peste care sa stea in acest curent.
    Pompe de valuri, curenti puternici, pot lipsi fara probleme. O apa curata si o mancare buna ajuta mai mult decat acesti curenti.

  2. #32
    Maestru Biotop
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Italia
    Posts
    495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by danrogo2001 View Post
    Dar le foloseste la ceva?
    Cred ca acei curenti din lac sunt mult mai mici decat curentul generat de o pompa de 1400 l/h de exemplu. Eu aveam iesirile de la filtre in partea din spate si nu am vazut niciun peste care sa stea in acest curent.
    Pompe de valuri, curenti puternici, pot lipsi fara probleme. O apa curata si o mancare buna ajuta mai mult decat acesti curenti.
    Daca citeai cu atentie ceea ce am scris, gaseai si raspunsul la intrebarea ta, bazat pe ceea ce am observat de a lungul anilor in acvariile mele facand o paralela sa zicem cu ceea ce se gaseste la ei "acasa".
    Iar afirmatia cum ca o amarata de pompa de 1400L/h produce curenti mai mari decat Mama Natura insasi , mie mi se pare cel putin hazardata. Gandeste te bine Daca bagi o pompa de genul intr un borcan de 5 L de muraturi, poate ca afirmatia va sta in picioare..
    Oricum nu vrea sa polemizez pe tema aceasta. Fiecare e liber sa faca ce vrea in acvariul lui. Avem noroc ca pestii astia sunt destul de rezistenti si saracii cresc ,oarecum, oricum...
    Numai bine!

  3. #33
    High member danrogo2001's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Galati, Tiglina I
    Posts
    649
    Post (Dis)Likes
    Pentru acvariul acesta de 270 litri, 1400 l/h sunt mai mult decat suficienti.
    Acum depinde de fiecare ce intelege prin curent mare. Uite, mie de exemplu, mi se pare ca un Resun de 1400 l/h este destul de puternic. Altul daca nu are macar 5000 l/h are impresia ca pestii someaza si nu vor creste din cauza lipsei curentului de apa.

  4. #34
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    daca vorbesti de filtrul resun sp-2500 atunci si afirmatia de mai sus e tot cu 2 taisuri. adica... ai 2 head-uri la el. unu cu 2 tzevi si altu cu una. daca pui pe cel cu 2 miscarea apei va fi ok pentru 300L, nimic exagerat. Daca pui un singur head mie mi se pare ca misca apa mai rau ca pompele de valuri de 5000l/h. probabil datorita diametrului mult mai mic...
    daca face sens sau nu afirmatiile de mai sus; pot demonstra cu un clip ce inseamna taifun in acvariul meu de 840L .

    o pompa de 5000l/h daca ar trece prin accelasi head cred ca ar scoate apa din acvariu - la propriu.

    o umila parere. demonstrabila.
    https://www.youtube.com/user/glasfor...ag_id=&sort=dd
    Isaac Newton: 'Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who sets the planets in motion.'

  5. #35
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Cosmar .. Am pus vreo 8 guppy in acvariu pentru ciclare si au fatat. Am un acvariu plin de guppy
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  6. #36
    Base member Dentamax's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Ploiesti
    Posts
    350
    Post (Dis)Likes
    ) Tare asta! Abia-l ciclezi mai repede. Glumesc...

  7. #37
    Very high member Remus Spataru's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1,168
    Post (Dis)Likes
    Sa-i stapanesti sanatos.Sunt linie pura ?Te vad la bizz )

  8. #38
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    acvariu de africani cu guppy! hmm... now that is some wicked aquascaping!
    https://www.youtube.com/user/glasfor...ag_id=&sort=dd
    Isaac Newton: 'Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who sets the planets in motion.'

  9. #39
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Am si eu nevoie de sfatul vostru. Am 2 filtre externe. Cel de-al 2-lea filtru este folosit pentru filtrare mecanica. Cele 4 sertare sunt pline cu bureti si vata perlon. Celalalt filtru este burdusit cu 7-8L Siporax si 1l MicroMec.
    As vrea sa pun si in cel de-al 2-lea filtru ceva material filtrant. (2litri). Ceva recomandari?

    L.E: Ma gandeam la Seachem Matrix sau Eheim SubstratPro. A folosit cineva?
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  10. #40
    Base member Dentamax's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Ploiesti
    Posts
    350
    Post (Dis)Likes
    Baga substrat Pro, e cam cel mai bun la ora actuala.

Page 4 of 38 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •