Results 1 to 10 of 10

Thread: Presiune butelie CO2

  1. #1
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes

    Presiune butelie CO2

    Salutare ,
    Ieri mi-a reincarcat un prieten butelia de CO2 , iar omul de la statie i-ar fii zis ca a bagat pe ea 4 KG deoarece nu e defapt o butelie de 2 kg ci de 2 L . Nefiind de fata la aceasta discutie pentru a-l chestiona pe acel nene si ne stiind prea bine ce anume inseamna cifrele indicate de cele doua manometre , m-am gandit sa va cer ajutorul pentru un somn mai linistit .
    V-am atasat niste poze pentru a vedea ce arata manometrle mele si modelul buteliei , este OK presiunea pentru volumul sau ?
    Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri !
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni, Drumul Gazarului.
    Posts
    626
    Post (Dis)Likes
    Presiunea din cate vad eu este pana in 70bar deci este ok. Aceasta presiune poate varia in functie de temperatura camerei + - 5 bar. Eu am in butelie 63 bar. Buteliile co2 au minm 250 bar rezistenta dar inainte sare supapa de siguranta. De aceia se recomanda iscir obligatoriu verificarea. (eu am butelie cu rezistenta de 300 bar)

    Am corectat la atentionarea lui Andrei asa este au minim 250 bar.
    Last edited by bigdaddy; 24-09-2011 at 22:58.

  3. #3
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Taticule cel mare, o mica corectie. Supapa de siguranta a buteliei ''sare '' la 150barr, iar toate buteliile sunt certificate pentru 250barr.

  4. #4
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    E ok presiunea de 70 de bar. Cand ai facut poza, butelia era la temperatura camerei?
    Last edited by Colours of Africa; 24-09-2011 at 21:10.

  5. #5
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Robert : da la temperatura camerei am facut poza , luand in consideratie ca vremea de afara incepe sa nu mai afecteze direct ultimul etaj ( unde locuiesc eu ) .
    bigdaddy : Cu revizia nu-i problema , expira prima data in 2019 .
    Andrei : In jur de cat trebuie sa bage in plus nenea de la statia de reincarcare pentru a ajunge la 150 de barri ? I-mi amintesc ca povesteai undeva de niste butelii care au fugarit niste baieti prin casa .

  6. #6
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Robert : da la temperatura camerei am facut poza , luand in consideratie ca vremea de afara incepe sa nu mai afecteze direct ultimul etaj ( unde locuiesc eu ) .
    bigdaddy : Cu revizia nu-i problema , expira prima data in 2019 .
    Andrei : In jur de cat trebuie sa bage in plus nenea de la statia de reincarcare pentru a ajunge la 150 de barri ? I-mi amintesc ca povesteai undeva de niste butelii care au fugarit niste baieti prin casa .

  7. #7
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Pai, nu foarte mult. In mod nomal, la 25gC intr-o butelie in care se pun 3kg de gaz ai cam 80barr. La 30gC presiunea ajunge la 100barr. De aceea se prefera a se incarca cu 10-15% mai putin decat capacitatea maxima.
    Ala de care povesteam eu, a pus 2k CO2 intr-o butelie care avea doar 2l(din ce tin eu minte 1l de CO2 are in conditii ideale cam 0,6kg). In total a bagat cu mai mult de 150% in pus si de aici fugareala.
    Sincer, la cat costa CO2, nu ma agit sa umplu mai mult de 80% din butelie.

  8. #8
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Multumesc inca o data pentru raspunsuri si lamuriri .

  9. #9
    Very high member bitanu's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Navodari <*))){
    Posts
    1,199
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by andreic View Post
    Pai, nu foarte mult. In mod nomal, la 25gC intr-o butelie in care se pun 3kg de gaz ai cam 80barr. La 30gC presiunea ajunge la 100barr. De aceea se prefera a se incarca cu 10-15% mai putin decat capacitatea maxima.
    Ala de care povesteam eu, a pus 2k CO2 intr-o butelie care avea doar 2l(din ce tin eu minte 1l de CO2 are in conditii ideale cam 0,6kg). In total a bagat cu mai mult de 150% in pus si de aici fugareala.
    Sincer, la cat costa CO2, nu ma agit sa umplu mai mult de 80% din butelie.
    Foarte bun raspunsul ! Pe mine m-au speriat deja doua butelii incarcate prea mult si asta, iarna. Cand a fost perforata membrana sigurantei, am trezit toti vecinii din bloc, mai ales pentru ca am aruncat-o pe geam de la etajul 2 pe pamant.

  10. #10
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    I-ti dai seama ca, daca butelia cadea in robinet , se ducea pana in curte la midia ? Sincer nu stiu cum as reactiona intr-o situatie ca asta ...probabil as pune-o pe pervazul geamului si as da drumu la robinet sa se duca afara .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •