Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 29

Thread: Pistruiatul

  1. #1
    High member Sanshoku's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Transilvania
    Posts
    726
    Post (Dis)Likes

    Pistruiatul

    subtitlu: Return to Innocence

    Dupa cum am remarcat eu, majoritatea jurnalelor de pe forum sunt axate pe aquascape. Sunt foarte frumoase si le urmaresc cu mare placere.
    Sunt si multe jurnale care se bazeaza pe breeding, de asemenea foarte interesante. Jurnalul meu se situeaza in aceasta a doua categorie.
    De mai mult timp ma bate gandul sa deschid un jurnal pe forum, unde sa-mi expun mai pe larg aceasta poveste. Nu am facut-o pana acum pentru ca nu am fost sigur ca voi reusi. Intr-un tarziu, primele semne de reusita au inceput sa apara. Este vorba despre (re)crearea unei varietati foarte rare a unei specii cat se poate de comune.

    Xiphophorus Hellerii este una din speciile foarte populare si indragite de posesorii de acvarii, avand diverse varietati de culoare si forma, fiind mai putin pretentiosi, in consecinta mai usor de intretinut. Nu voi deschide aici un catalog sau atlas cu aceste varietati, insa voi face pe parcurs referire la cateva dintre ele. Voi pune si cateva imagini, poate chiar si videoclipuri, insa din pacate fotografiile facute pana de curand sunt de calitate slaba. Asa ca ma voi ajuta inevitabil si de cateva poze edificatoare de pe net. Recent am achizitionat un aparat foto digital si o camera video.
    Sper sa va trezesc curiozitatea si sa vedem ce va iesi.
    Va urma
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

  2. #2
    Very high member mogojan's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Dej
    Posts
    1,130
    Post (Dis)Likes
    asteptam sa ne incanti ochii cu ceva frumos...
    Cine merge încet, merge sănătos. Cine merge sănătos, merge departe.

  3. #3
    Member mantus's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Dej
    Posts
    165
    Post (Dis)Likes
    Asteptam rezultatele

  4. #4
    Junior Member trew's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Turda,Cluj
    Posts
    31
    Post (Dis)Likes

    Asa da...

    Quote Originally Posted by mantus View Post
    Asteptam rezultatele
    Astept si eu sa vad despre ce e vorba.Ne-ai facut curiosi si sunt convins ca nu poate fi decat interesant...

  5. #5
    High member Sanshoku's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Transilvania
    Posts
    726
    Post (Dis)Likes
    Da, cel putin pentru mine e foarte interesant.
    Ca sa dau o coerenta ideilor, am sa ma inspir putin dupa formatul Forumului.
    Acvarist.ro A fost o vreme cand aveam foarte multi pesti de vanzare si nu prea aveam cui sa-i dau. La primul search pe google am gasit acest site.
    Introducere Gasind aici o imensa cantitate de informatii foarte utile mi-am zis ,,Asta este!”si m-am hotarat sa-mi fac si eu cont.
    Inceputul Fiind mereu in cautare de ceva ,,mai special”, imi procurasem deja o matca de Kohaku Koi Swordtail (aka Santa Claus), varietate mai rara care sta la baza selectiei pe care mai tarziu urma sa o fac. Dupa un timp, tot cautand pe net, am gasit... asta:

    http://www.liveaquaria.com/product/d...fm?pCatId=2769

    Si atunci am spus ,,WOW!!! Si eu vreau!
    (va urma)
    Last edited by Sanshoku; 04-09-2011 at 11:17.
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

  6. #6
    Base member cosmin_ruz's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Braila
    Posts
    459
    Post (Dis)Likes
    WOW! Si eu astept sa vad pistruiatul!

  7. #7
    High member Sanshoku's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Transilvania
    Posts
    726
    Post (Dis)Likes
    Jurnal
    Cautand pe net sa achizitionez si eu macar o pereche, dezamagirea crestea in fiecare zi. Gaseam mereu, insa doar poze. Intr-adevar, din ce in ce mai frumoase. Dar ce folos? Macar pentru Wallpeper...

    Sanshoku Swordtail



    Varietatea se gaseste sub mai multe denumiri: Sanshoku, Showa, Sanke, Shubunkin, imprumutate de la celebrii crapi Koi si goldfish.
    Din sapaturile mele (s-ar putea sa gresesc), varietatea asta a aparut intamplator undeva prin Philippine (cel mai probabil Manila), acum vreo 3-4 ani.
    Se pare ca un ,, colectionar” de xipho a adunat intr-un acvariu tot soiul de varietati care s-au corcit intre ele. Colectionarul a pus poze pe un forum intreband ce peste e asta.
    Ideea a fost preluata de mai multi crescatori, printre care si un american care a reusit sa produca o matca prin incrucisare selectiva, astfel raspandindu-se in SUA. Americanul a obtinut si o subvarietate foarte frumoasa, Lyretail. Apoi au ajuns si la fratii lor in Marea Britanie, fiind reprodusa si comercializata intr-un Pet-Shop din nordul Angliei (Newcastle).
    Cel mai aproape de noi, mai nou, a ajuns si in Turcia. Am avut vagi promisiuni ca ma va ajuta cineva cu un import din Ungaria sau Thailanda, insa doar vorbe.
    Vazand ca nu am posibilitatea de a achizitiona o familie in Romania, mi-am batut capul cum sa fac sa o reinventez eu, in acvariile mele.
    De 2 ani si jumatate, de cand am vazut varietatea pe net, lucrez la obtinerea unei linii de calitate, prin incrucisari repetate intre varietati diferite.
    A fost o munca de sisif, deoarece initial a fost tinuta secret combinatia folosita.
    Imi procurasem material genetic dupa intuitie si incepusem deja sa fac diverse incrucisari, insa rezultatul se lasa asteptat.
    De ce? Pentru ca la incrucisarile cu Kohaku am folosit gresit cateva varietati necorespunzatoare.
    Prima data am incercat cu Tuxedo. Apoi le-am luat pe rand: Wagtail, Berliner, Hamburger. Si nu obtineam nimic concret.
    In postarea urmatoare... ,,Urmeaza imagini socante” (din arhiva personala). Socanta fiind calitatea lor mai mult decat indoielnica.
    (va urma)
    Last edited by Sanshoku; 05-09-2011 at 18:44.
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

  8. #8
    High member fulvius's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    BT
    Posts
    711
    Post (Dis)Likes
    frumoase exemplare..bafta in realizarea acestui proiect PISTRUIAT...
    A fi DOMN e o-ntamplare / A fi OM e lucru mare Lory http://forum.acvarist.ro/showthread....-Inceput-timid

  9. #9
    Very high member mogojan's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Dej
    Posts
    1,130
    Post (Dis)Likes
    daca existau asemenea exemplare cand eram "coptil" probabil ca si acum eram fan kifo si guppy...dar asa ramane doar sa savurez din pozele tale care sper sa ma incante cum au facut-o si pana acum...

    succes...
    Cine merge încet, merge sănătos. Cine merge sănătos, merge departe.

  10. #10
    High member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Timisoara
    Posts
    561
    Post (Dis)Likes
    Fără intenţia de a-ţi tăia avântul, dar acum vre-o lună, două, au apărut de vânzare la noi în oras. Şi, din păcate, nu se bucură de "trecere", deci va fi greu de convins patronul respectiv să mai aducă. Desigur, acum un an şi ceva, când voiam şi eu asa ceva, nu găseam nicăieri (... în afara pozelor de pe net).

    L.E.: uite aici niste varietăţi cu poze relevante.
    Last edited by enzone; 07-09-2011 at 12:00.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •