Results 1 to 9 of 9

Thread: Un setup nou

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    103
    Post (Dis)Likes

    Un setup nou

    Salut,
    Dupa lungi asteptari, in ceea ce priveste substratul (GranuPor), am incercat un nou look
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    High member Sanshoku's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Transilvania
    Posts
    726
    Post (Dis)Likes
    Este frumos. Fundalul creaza o usoara tenta de mister. Insa unde ai lumina nu ai plante si unde ai plante nu ai lumina.
    Tubul ala alb ar trebui mascat intr-un colt...
    ...si s-ar potrivi niste pestuci care sa-ti ia ochii. Eu as folosi 10 neoni (oricare) la acest setup. Oricum, felicitari.

    P.S. Daca-ti permite marginea superioara a acvariului, mai pune 1-2 cm de apa sa nu se vada ,,linia de plutire".
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    103
    Post (Dis)Likes
    Multumesc,
    Tubul alb de la pompa mi-e greu sa-l maschez (deocamdata) pentru ca nu-l pot trage in coltul acvariului (pompa e destul de voluminoasa si incerc s-o maschez cu plantele). Ma gandesc sa mai populez cu ceva pesti colorati, dar am avut ceva probleme imediat dupa setup (nivel de amoniac ridicat) si n-am vrut sa introduc nimic pana nu le rezolv. Acum s-au rezolvat. Neonii n-ar merge singurei? In general am mers pe pesti mai usor de intretinut (guppy, molly) si coloritul am vrut sa-l dau din masculii de guppy.
    Cu lumina din pacate neonele (4 la numar) sunt pozitionate pe capac in zig-zag (doua cate doua) iar in prezent folosesc doar 2 (osram de 24w). La nivelul actual de plante nu m-as incumeta la 4x24w avand in vedere ca am doar 70l net. Nu detin instalatie de CO2 iar fertilizarea o fac doar cu sera (tablete macronutrienti) easy carbo si profito.
    Referitor la "linia de plutire", cu siguranta imi permite si este completat acvariul la ora actuala, doar ca atunci eram in perioada cu schimburile dese de apa (problemele cu amoniacul) si nu eram concentrat pe nivelul superior in acvariu ci pe testele NH4

  4. #4
    Member petryca2002's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Roman
    Posts
    120
    Post (Dis)Likes
    "Dupa lungi asteptari, in ceea ce priveste substratul (GranuPor)..."
    La ce te referi?

  5. #5
    Member burzum.andrei's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Brasov, Gemenii
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes
    Lemnul acela mare de pe fundal este natural? apa are o tenta maronie, probabil de la taninul eliminat daca este naturala, ar da bine o pereche de scalari maturi, sau discusi, care sa se inmulteasca.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    103
    Post (Dis)Likes
    Poate nu m-am exprimat tocmai bine...am vrut sa spun ca am asteptat dupa acest substrat circa 2 saptamani (de la nevertebrate.ro). Fundalul il aveam de vreo 3 luni, dar am avut santier prin casa .... apoi nunta...Am tot amanat refacerea setup-ului si cand m-am hotarat si asupra substratului ...surpriza: nu aveau decat o cutie de GranuPor. Pana au adus alte cutii a durat 2 saptamani.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    103
    Post (Dis)Likes
    Lemnul nu este natural, fundalul este realizat din polistiren si apoi vopsit. Apa este curata...se poate ca tenta maronie sa fie din cauza aparatului. Si faptul ca pare mai putina lumina in partea dreapta e tot din cauza pozei de slaba calitate. In realitate e mai luminat chiar si cu acele neoane dispuse asimetric.
    Si daca tot e vorba de fundal, nu ma pot rabda sa nu fac un mic comentariu (am primit atentionare pe PM de la domnul Kin). Fundalul este facut de domnul vtibi (caria ii multumesc si pe aceasta cale dat fiind faptul ca la sectiunea feedback n-am avut succes). Ceea ce am postat si afisat la sectiunea feedback este o poza cu acest fundal realizat de dl. vtibi si postat de dansul pe forum. Iar apoi am mai afisat poza cu acvariul in stadiul actual, cu acelasi fundal 3d, tranzactia realizandu-se prin intermediul acestui forum in prima faza (prin PM) si apoi evident...detaliile au fost stabilite la telefon (prin urmare nu am putut afisa linkul cu tranzactia). Poate ca paragraful din regulament, referitor la feedback, ar putea fi revizuit.

  8. #8
    High member Sanshoku's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Transilvania
    Posts
    726
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by andre111 View Post
    ...ar da bine o pereche de scalari maturi, sau discusi, care sa se inmulteasca.
    Bazinul este mic pentru aceste specii. Mai mult, pentru inmultirea discusilor se folosesc metode specifice.
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    103
    Post (Dis)Likes
    Nu ma incumet sa cresc discusi....nu am inca experienta necesara si n-as vrea sa experimentez punand in pericol viata lor

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •