Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 24

Thread: Cum sa determin fertilizarea corecta...

  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes

    Cum sa determin fertilizarea corecta...

    Salut!

    Am niste intrebari legate de fertilizare.

    Deocamdata am fertilizare micro cu Ferropol, administrat 1ml zilnic la acvariul de 54l. Fertilizarea macro este cu PPS-Pro de la dl. Cristi Ionescu, administrez 1.4ml pe zi. Am ceva alge de tip GDA pe geamul din fata, dar plantele cresc destul de bine.

    Testele la zi sunt:
    NO3 - 3-4 (aproximativ)
    PO4 - 0.05-0.1
    CO2 - este undeva in zona verzulie, ceea ce pentru KH=12 al apei din acvariu este binisor.
    Nu am test de Fe si incerc sa ma descurc fara el deocamdata.

    Mentionez ca apar pe ici pe colo siruri de bule de oxigen generate de plante.

    Eu cred ca ar trebuie sa mai maresc fertilizarea macro si cea micro. Cred ca ar trebui marita fertilizarea micro deoarece a ramas aceeasi de cind aveam doar 15W iluminare, iar cea macro deoarece testele de nitrati si fosfati sunt mici (mai ales cel de fosfati.)

    Nici nu-mi pot pune problema sa compar cu ratia lui Redfield, deoarece fosfatii sint mici... Oricum, am inteles ca nici ratia lui Redfield nu este litera de carte...

    Care este parerea voastra? Puteti sa-mi dati niste sfaturi, dar daca se poate, justificate? In felul acesta inteleg si eu cum trebuie sa abordez problema.

    Evident, unul dintre scopuri este si acela de a elimina cumva algele de tip GDA prin nivelele de nutrienti.

    Multumesc mult!
    Acvariu 1: Juwel Rekord60, 54l (2x15W + CO2 bomba); Acvariu 2: RedCrane, 20l
    Plante:Hygrophila,Egeria,Aponogeton,Bacopa,Rotala
    Nevertebrate: Creveti Red Cherry,Neritina,Pomacea

  2. #2
    High member Sanshoku's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Transilvania
    Posts
    726
    Post (Dis)Likes
    Parerea mea e ca marirea cantitatii de nutrienti nu te va ajuta sa scapi de alga asta. Ba dimpotriva, pot aparea si alte tipuri de alge. Eu cred ca problema e cu lumina care cade pe geam (din interior sau din exterior). Pestii mancatori de alge si melcii te vor ajuta, iar curatarea regulata a geamului cu o racleta inainte de schimbul de apa e de asemenea indicata. Nu se recomanda schimburi mari de apa pentru ca apar dezechilibre in chimismul apei, mai bine putin si mai des (15% de 2 ori pe saptamana).
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

  3. #3
    Junior Member ciumex's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    98
    Post (Dis)Likes
    nu dispera, poti scapa de alge si la cit ai tu acum
    la un po4 de 0.05-0.1 , adauga putin po4 daca e cazul sau mentine la 0.1
    inscriete cu un NO3 de = 2.5 (deci scade putin de la 3-4 ,prin a pune in filtru JBL NitratEx)
    cred ca asa rezolvi
    vb

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    @ciumex - In nici un caz nu disper, mi se par interesante fenomenele din acvariu si incerc sa le inteleg mai bine. Din pacate, nu am PO4, trebuie sa ma descurc cu PPS-Pro. Am mai avut GDA spre sfirsitul ciclarii acvariului si am scapat de ele la un moment dat. Atunci aveam doar CO2 si fertilizare micro. Sa mai adaug niste plante de suprafata care sa-mi mai consume din nitrati?

    @Tatatibi - Cu siguranta iluminarea acvariului bate si pe geamul din fata si creaza conditii propice dezvoltarii algelor. Eu as dori sa ma adresez cauzei aparitiei algelor, nu sa ma ocup de efect.

    Am vazut vehiculate pe forum si valori recomandate mai mari ale nitratilor... NO3=15 cu PO4=1-1.5. Ma gindeam sa fac astfel incit plantele sa se dezvolte bine astfel incit algele sa nu mai aiba conditii bune de dezvoltare. De asemenea am citit pe forum ca este indicat sa se creasca fertilizarea in momentul in care este crescuta iluminarea. De aceea ma gindeam ca poate nu ar strica sa mai umblu la fertilizare.

    Numai bine!
    Acvariu 1: Juwel Rekord60, 54l (2x15W + CO2 bomba); Acvariu 2: RedCrane, 20l
    Plante:Hygrophila,Egeria,Aponogeton,Bacopa,Rotala
    Nevertebrate: Creveti Red Cherry,Neritina,Pomacea

  5. #5
    Junior Member ciumex's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    98
    Post (Dis)Likes
    daca nu ai de unde sa faci rost de po4 (easy life are po4 sau de la colegi de pe forum) mentine pe cit posibil po4 la 0.1
    e o idee buna sa folosesti plante de suprafata ca sa scazi no3 (daca ai de unde sa iei plante gratis ,daca le platesti mai bine ia nitratex ,scazi mai repede no3 la 2.5,o zi,
    in legatura cu valorile recomandate pe forum asa este si pe forumuri straine recomanda la fel dar ,la mine nu am reusit decit sa cheltui bine pe solutii no3 si po4 ca sa mentin acele valori si nu am, reusit decit sa fac un acvariu plin de alge
    nu am renuntat usor ,bagam in fiecare zi cite 30 -20 ml din fiecare ca sa ajung la valorile pe care mi le-am impus dar in zadar,nu stiu de ce pina acum.
    si eu am ca tine valori mici de no3 si po4 incontinuare
    plantele sunt sanatoase ?
    se dezvolta ? atunci poti mari doza de fertilizare si vezi in fiecare zi schimbarile
    baga co2 la greu (28-30)

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Incerc sa evit folosirea de alte substante chimice care sa ma ajute. Dupa cum spun colegi acvaristi pe forum, fiecare acvariu in parte este diferit. Am plante de suprafata de rezerva... Limnobium sa traiasca! Voi incerca sa mai adaug citeva. De azi am marit si doza de Ferropol de la 1ml la 1.4ml zilnic. Voi da citeva zile asa sa vad ce se intimpla si apoi cred ca voi mari si doza de macro.

    Orice alte sugestii sunt binevenite.
    Acvariu 1: Juwel Rekord60, 54l (2x15W + CO2 bomba); Acvariu 2: RedCrane, 20l
    Plante:Hygrophila,Egeria,Aponogeton,Bacopa,Rotala
    Nevertebrate: Creveti Red Cherry,Neritina,Pomacea

  7. #7
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Si eu sunt de parere ca Redfield nu e litera de lege, dar :

    Quote Originally Posted by catalin_b
    Nici nu-mi pot pune problema sa compar cu ratia lui Redfield, deoarece fosfatii sint mici...
    Redfield nu spune NO3-PO4 sa fie 10-1 ?
    Adica, daca tu ai NO3 3-4, PO4 ar trebui sa fie 0.3-0.4 (conform Redfield).
    Asta inseamna ca fosfatii tai sunt mari, nu mici.

    Quote Originally Posted by ciumex
    inscriete cu un NO3 de = 2.5 [...] scazi mai repede no3 la 2.5
    De ce asa putin ?
    Si cum il determini ? Ca la Sera am pe scala o culoare 0, urmatoarea culoare 10. La JBL am o culoare 1, urmatoarea culoare 5.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    @Kin - La mine PO4 = 0.05-0.1, deci mici fata de valorile care ar reiesi din ratia lui Redfield, si anume 0.3-0.4, cum bine ai spus si tu. De accea ma gindeam sa mai maresc fertilizarea macro.

    Si mie mi se pare o valoare de 3-4 pentru nitrati mica, as prefera sa fiu undeva in jurul la 5-10 macar.
    Acvariu 1: Juwel Rekord60, 54l (2x15W + CO2 bomba); Acvariu 2: RedCrane, 20l
    Plante:Hygrophila,Egeria,Aponogeton,Bacopa,Rotala
    Nevertebrate: Creveti Red Cherry,Neritina,Pomacea

  9. #9
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Greseala mea, n-am fost atent la virgule.
    Colegii care vand micro si macro pe forum, iti pot da KH2PO4 si KNO3, ca sa te joci mai precis cu valorile.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Conform ratiei lui Redfield... am PO4 mici, deci sint in domeniul algelor verzi...adica GDA.

    Voi incerca sa cumpar nicte PO4 si NO3 atunci cind se va termina Ferropol-ul si voi lua fertilizant micro de la colegii de pe forum. Pina atunci, daca maresc doza de fertilizant... am inteles ca la 1ml rezulta 1ppm NO3 si 0.1ppm PO4... ar trebui sa obtin o ratie a lui Redfield mai buna, nu?

    Aveti ceva informatii privind ce plante consuma mai multi fosfati si care consuma mai multi nitrati? Exista studii privind acest subiect? M-ar interesa sa incerc sa ma joc si din plante...
    Acvariu 1: Juwel Rekord60, 54l (2x15W + CO2 bomba); Acvariu 2: RedCrane, 20l
    Plante:Hygrophila,Egeria,Aponogeton,Bacopa,Rotala
    Nevertebrate: Creveti Red Cherry,Neritina,Pomacea

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •