Results 1 to 10 of 10

Thread: salutari (si intrebari)

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes

    salutari (si intrebari)

    buna ziua si bine v-am gasit!

    o sa trec la subiect, ca altfel ma iau cu vorba si n-as vrea sa va plictisesc.

    acum vreo doua trei saptamani am trecut pe la hornbach si dupa vreo ora de zgait la acvariile alora mi s-a pus o mare pata sa o iau de la capat cu pestii.

    momentan nu am niciun acvariu. ultimele le-am avut in studentie, sa tot fie vreo 15 ani de atunci. de hobby m-a virusat tata de mic, unchiul meu si niste carti. la o vreme gestionam vreo treijde bazine cu mai toate speciile care se gaseau prin anii aia. nu am uitat chiar tot tot.

    atata ca alea erau alte vremuri, acvariile ni le faceam noi din cornier si chit, la fel filtrele si incalzitoarele, mancarea vie si-o procura fiecare, magazine nu erau samd etc. era o intreaga inginerie sa te descurci. astazi, cel putin dpdv logistic, ar trebui sa fie mai simplu.

    acum sunt intr-o faza in care imi evaluez optiunile si prefer sa nu ma grabesc. in principiu, prefer acvariile mari si plantate cu pesti mici. nu stiu cat de greu sunt de tinut killi, dar nu mi-e frica de munca si invat repede.

    prin urmare as vrea sa aflu de la voi daca se poate face un acvariu la vreo 150-200l cu mai multe specii de killi care sa traiasca impreuna fara mare stres. si daca da, care ar fi acele varietati compatibile.

    nu de alta, dar nu stiu ce si cum si de unde sa incep sa studiez problema.
    multumesc anticipat!

    eugen

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Deva,judet Hunedoara
    Posts
    783
    Post (Dis)Likes
    Pai,teoretic se poate.
    Acum depinde ce tip de filtrare vei avea.As recomanda un filtru extern,cu un volum mare de medii filtrante.
    Totusi,pentru killie(daca vrei sa-i si reproduci) ar fii mai bine sa ti cate un Trio,la un nano.
    Am inteles ca sunt si specii de killie mai mari,Este un thread despre ei,tot la sectiunea "KilliFish".
    Nu ramane decat sa te documentezi,si sa te gandesti ce vrei de la acel acvariu.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    multam!

    nu-mi trebe mari, sunt ok si mici daca pot sa tin multi.

    inteleg ca trebuie reprodusi, avand viata scurta. dar ma gandesc ca nu ma impiedica nimeni sa scot din cand in cand din acvariul mare cate o pereche sau un trio dintr-o specie si sa pun la pastrare ceva material genetic. ca mai tarziu sa pot da un refresh cu o noua generatie cand e cazul.

    stiu cum poate gandi un pasionat, care nu concepe decat bazine individuale de crestere si grupuri de reproducere tinute separat ca la carte. atata ca eu unul nu acolo vreau sa ajung. aia e buba la cap si din alea am deja destule cu cainii, cu pescuitul... )

    nu zic ca ar fi ceva rau, doamne fereste, ci numa' ca eu unul imi propun mai mult un acvariu de decor cu niscai pesti interesanti de tinut care sa nu ma lase sa ma plictisesc prea repede. atata ca nu stiu cum se inteleg killi intre ei si nu stiu diferitele varietati cum se comporta. de aia si intreb aici.

    habar n-am daca sunt care prefera sa stea in suprafata si altii care stau jos la parter, daca sunt mancatori de plante sau nu, lucruri din astea. practic vorbind, daca sunt precum betta, frumosi cu spume dar incompatibili cu semenii lor, prefer sa nu ma complic.

    ciudat ca spui de filtrare, citeam pe niste situri de lb engleza ca sunt pesti foarte rezistenti si au necesitati minime de filtrare si aerare. probabil ca depinde tare in functie de specia de killi.

    ce inseamna "un trio la un nano"? sorry, da' chiar sunt picat din cer cu privire la ce scule se folosesc azi....

  4. #4
    High member Sanshoku's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Transilvania
    Posts
    726
    Post (Dis)Likes
    Trio adica 3 si nano adica mic. Uite, material de lectura http://forum.acvarist.ro/search.php?searchid=383291

    EDIT: Incearca asta http://forum.acvarist.ro/forumdisplay.php?145-Killifish
    Last edited by Sanshoku; 11-02-2011 at 18:54.
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    Sorry - no matches. Please try some different terms.
    asa imi zice linkul.

    multam oricum, intre timp am citit si am inteles ce inseamna.

  6. #6
    User banat
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Deva,judet Hunedoara
    Posts
    783
    Post (Dis)Likes
    Nu e nimic,cand ai nelamuriri,intreaba-ne. Eu eram la ora de info,a durat ceva pana am ajuns acasa si am vazut threadul.
    Pai,decat sa dai bani pe un filtru intern,mai bine iei unul extern.
    Niciodata nu ai sa compari unul intern cu unul extern.
    Inteleg faptul ca(acesti) killie nu sunt pretentiosi,dar mai multe trio-uri => mai multa mancare=> mai multe dejectii=> no2-no3 mult=> mediu toxic... Un "lant" care-mi veni acum in minte.
    Eu nu sunt "reproducator" dar imi place sa vad cate un trio in fiecare nano.
    De ce? Deoarece sunt specii de kilie care le place apa mai acida(necesita turba) si killie care le place apa mai moale.
    Un alt motiv ar mai fii dat de agresivitatea dintre masculi.

  7. #7
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes
    Se pot tine intr-un acvariu mare un numar f mare de specii de killie!Atat timp cit nu urmaresti reproducerea lor dirijata ,poti sa faci 'ciorba " cu cite specii vrei,numai sa tii cont ca se mai pot si manca intre ei,deoarece mai toti sint rapitori,chiar daca mai gusta si alge.Nu maninca plante,nu deranjeaza decorurile.Eu am experimentat destul de mult si pot convietui daca au refugii pentru cei mai timizi,speciile de suprafata ,in general nu se ataca decat intraspecie,intr-un cuvint,poti face cam acelasi lucru ca la speciile de pesti comuni.
    Pot trai in orice apa,cu filtru sau fara(mai ales daca sint plante),nu le trebuie apa "speciala"dacat pentru reproducere,ca la mai toate speciile de pesti.Pentru intretinere,apa de la robinet,pregatita in prealabil ca pentru orice acvariu cu pesti e destul de buna pt scopul tau.
    Aglomerarea acvariului cu multe specii,fie si numai masculi,diminueaza agresivitatea.
    Marea problema este ca nu vei gasi destui killie citi ar incapea in acvariul tau!Sau cel putin nu mai mult de 3-4 specii!Doar daca ai multi bani de investit si ii aduci de la vreun colectionar de peste hotare,dar ma indoiesc ca vei proceda asa...
    Succes!
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION
    RKA 001MF

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    undeva la 20-30 de pesti de talie mica ma gandeam. care sa populeze si suprafata si zona de la parter. una peste alta, dpdv comportamental cam asta vroiam sa aud. daca nu se caftesc prea tare in afara speciei proprii sunt sanse mari sa mearga.

    ramane sa trec la treaba si vad eu ce iese cu ce gasesc pe la noi. daca merge bine si o sa-mi placa imi aduc si de afara ca asa mare lucru n-o fi sa convingi niste icre sa eclozeze. daca nu sunt capabil sa ma descurc nu-i bai, fac o supica de neoni si s-a rezolvat.

    multumesc

  9. #9
    Base member neagoebt's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Bucuresti - Obor
    Posts
    498
    Post (Dis)Likes

    Pardon

    @flyfer: Da-mi voie sa te contrazic: e destul de mare lucru sa convingi niste icre sa eclozeze pana nu fac fungus mai ales daca nu ai mai facut asta inainte. Si totusi, abia dupa ce au eclozat incepe "greul".

    Daca iti plac Killie, o sa iti faca placere sa ai grija de ei, dar daca mergi pe principiul "Daca nu merge fac o ciorba de neoni si am rezolvat" nu e prea sanatos... pentru pestisori in principal.

    Trebuie sa te gandesti doar ce vrei. Din proprie experienta, Aplocheilus Lineatus sunt agresivi si cu alte specii... cel putin ai mei. Sa te fereasca sfantul sa pleci un weekend pe undeva si sa nu aiba ce manca... si ai sa gasesti si Molly matrasiti, fara cozi, aripioare etc. Acum, partea buna e ca Aplocheilus Lineatus cresc mai mari si probabil nu vor fi printre cei alesi pentru acvariul tau. Urmeaza sa vad cum se comporta si un trio de Aphyosemion Australe cu unul de Fp. Gardneri impreuna in acelasi acvariu... si daca nu ai inceput proiectul pana atunci, iti spun rezultatele

    Sfatul meu: ia pestisori intai si apoi vei vedea daca te descurci si cu eclozatul icrelor si crescutul puilor de killi.

    Ce pot sa iti spun sigur este ca ai ales niste pesti cu adevarat deosebiti si pentru asta, jos palaria...
    I am a bomb technician. If you see me running, try to keep up.
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION
    RKA 116

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes


    sincer vorbind cam bravam la partea cu icrele. iar la partea cu neonii glumeam un pic, desi mai mult ca sigur ei raman alternativa in cazul in care nu ma inteleg cu killi. desi imi placeau mult scalarii si ciclidele africane, nu vreau decat un acvariu mare bine plantat cu pesti mici. stiu eu ce stiu, cand incepi cu pestii nici nu simti cand te apuca si dintr-una intr-alta te trezesti cu casa plina de acvarii. aia as vrea sa evit pe cat posibil...

    una peste alta, in seara asta imi aleg acvariul. iar in weekend daca am vreme ma apuc de construit o piesa de mobilier pentru el, cu structura de rezistenta ca lumea si cateva compartimente pentru accesorii. dupa care revin pe aici sa va mai bat la cap, poate conving pe careva sa cedeze niscai pui cand incep aventura. daca tot ii tineti ca la carte pentru reproducere, ma gandesc ca vi se mai intampla si evenimente cu pui, nu?

    Aphyosemion Australe cred ca am vazut la hornbach. frumosi...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •