Page 11 of 28 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 101 to 110 of 271

Thread: Waiting State

  1. #101
    Very high member kyoshoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,194
    Post (Dis)Likes
    Natura si-a urmat cursul... 0 (zero) supravietuitori de data asta...

  2. #102
    Very high member kyoshoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,194
    Post (Dis)Likes
    De ceva vreme, am probleme cu frunzele de Bolbitis, care se innegresc (pe langa smoculetele de BBA care mai apar pe ele ocazional):





    Any ideeas? Stiu ca o sa-mi iau suturi, ca o sa ma intrebati de parametrii apei, si o sa va spun ca nu stiu. Adica stiu PH-ul, ca mi-l afiseaza PH controllerul, si e in jur de 7, stiu kH-ul, care e constant de ceva vreme, respectiv 11, si temperatura, care a ajuns acum pe la 26°C. Fertilizare cu PPS-pro si micro de la Cristi Ionescu, 5 ml din fiecare zilnic, din cand in cand injectii locale de Easy Carbo, sa pape si BBA-ul ceva .

    In rest, am reusit sa scap (dupa complexe tactici de prindere, ca pestii astia nu-s asa de fraieri) de 4 Bolivian Ram, am pastrat 2 masculi si 4 femele. Depunerile continua, ba intr-un colt, ba in altul al acvariului.
    Daca tot am dat, am si bagat pesti. Un card de 20 de Hyphessobrycon amandae - Ember Tetra, mici si colorati, si mai ales, grupati. Nu prea au momentan unde sa se desfasoare, intrucat tufa de HM ocupa cam jumatate din acvariu, urmeaza o defrisare totala a ei si replantarea varfurilor, probabil in weekend.
    Last edited by kyoshoy; 07-10-2011 at 11:18.

  3. #103
    High member ionutn's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    ~ Bucuresti (Popesti Leordeni)
    Posts
    962
    Post (Dis)Likes
    Poate Bolbitis-ul este mai sensibil la mult EC ?!

  4. #104
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Interesant.
    Eu unul nu cred sa fie de la Easy Carbo, pun mult mai mult decat el si doza zilnica si nu am probleme (am si eu o tufa de Bolbitis). In schimb am vazut la Marsilea cateva frunze asa.

  5. #105
    High member ionutn's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    ~ Bucuresti (Popesti Leordeni)
    Posts
    962
    Post (Dis)Likes
    Eu ma refeream la injectiile locale pe Bolbitis

  6. #106
    Very high member kyoshoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,194
    Post (Dis)Likes
    Problema e ca injectiile au fost doar pe unele locuri afectate de BBA, in schimb frunzele arata cam toate asa, mai putin cele noi.

    In alta ordine de idei, ieri am defrisat zona dreapta si am replantat varfurile de HM si Rotundifolia. Saraca Rotundifolia era cam sufocata, frunzele mici si decolorate; cu greu am ales cate cava pentru replantat.Sper sa-si revina.

    Cam asa arata inainte de operatiune:



    Pentru poza de dupa, astept sa se limpezeasca apele.

  7. #107
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Intradevar, H. micrantemoides-ul a devenit invaziv. E pacat de Rotundifolia ca dadea super rosul ala peste verdele crud.
    In alta ordine de idei, imi place covorul de Marsilea, s-a intins peste tot.

    Asteptam poza "dupa".

  8. #108
    Very high member mogojan's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Dej
    Posts
    1,130
    Post (Dis)Likes
    salut...acvariul arata foarte bine...si cu ocazia asta te si intreb daca nu poti sa-mi vinzi niste micranthemoides....caut ca nebunu de ceva vreme si nu gasesc....micranthemoides si HC...parca au intrat in pamant...
    Cine merge încet, merge sănătos. Cine merge sănătos, merge departe.

  9. #109
    Very high member kyoshoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,194
    Post (Dis)Likes
    A trebuit sa astept o saptamana sa fac poza de dupa.
    Apa a fost tulbure (ma rog, n-a fost super clara, cum e de obicei) si usor laptoasa, la schimbul de apa de ieri am mai sifonat din covorul de Marsilea o gramada de mizerie, azi dimineata deja situatia era mult mai buna, si am facut si-o poza pe fuga:



    Rotundifolia da semne de revenire, deja varfurile nou crescute arata mai a Rotundifolia pe care o stim cu totii. Am sa incerc sa maresc suprafata alocata ei, in detrimentul HM (acuma, sper sa fie si el de acord, si sa nu se mai intinda ca bezmeticu').

    Bolbitisul incepe sa ma dispere, arata rau, cred c-am sa intru puternic cu foarfeca si in el, cu speranta ca frunzele noi vor arata mai bine.

  10. #110
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    In schimb...mie imi place foarte mult cum se vad altispinosi.:-)

Page 11 of 28 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •