Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112
Results 111 to 118 of 118

Thread: 180L

  1. #111
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Amandoua acvariile arata fain. La al doilea ai putea pune parvula sau vivipara dar eu cred ca nu este necesar.

  2. #112
    Member Horia's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Galati
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes
    Foarte frumos acvariul se vede ca il tii sub control. Poate mai pui cateva poze ca sunt tare curios ce se ma intampla pe acolo la tine

  3. #113
    High member ionutn's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    ~ Bucuresti (Popesti Leordeni)
    Posts
    962
    Post (Dis)Likes
    Multam, inca nu il tin sub control, BBA-ul inca imi da peste nas. L-am cam neglijat o perioada si a profitat punand stapanire pe anubias. Trebuie sa scot buturuga sa ii fac o curatenie generala si poate nu o mai pun deloc pentru ea este focarul de BBA, dar stiu ca nu si cauza. Mai am cateva investitii de facut la partea de CO2 si mai vedem atunci ce o iesi. Momentan strang materiale pentru un acvariu dedicat ramirezilor (poate biotop).

  4. #114
    High member ionutn's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    ~ Bucuresti (Popesti Leordeni)
    Posts
    962
    Post (Dis)Likes
    Daca ar fi sa numesc o alga ca fiind cea mai nenorocita as spune BBA. Am frecat cu o perie foarte dura si tot nu vroia sa se ia de pe buturuga. Am intentionat sa renunt la buturugi si sa il plantez in stil olandez dar nu mi-a placut deloc, asa ca am bagat buturugile la loc. Am renuntat la filtrul extern plin cu perlon si am bagat unul intern doar cu perlon, am pus si un surface skimer care inca imi da batai de cap ca nu reusesc sa il reglez (mai trage aer in filtru) dar sunt pe drumul cel bun . Cam asta este schimbarea.
    Attached Images Attached Images

  5. #115
    Member pauln's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Rm.Valcea
    Posts
    255
    Post (Dis)Likes
    Felicitări pentru acvarii. Sunt deosebite.Păcat ca încă mai ai probleme cu algele :(

  6. #116
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Bazinul arata tare bine.
    Skimmerul ma supara si pe mine cu aceeasi problema, dar numai pana se depune mazga pe el.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  7. #117
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti,berceni
    Posts
    133
    Post (Dis)Likes
    Din experienta proprie pot sa-ti spun ca eu am scapat de BBA-ul de pe buturuga abia dupa ce am lasat buturuga sa se usuce si apoi am frecat cu o perie aspra.

  8. #118
    High member ionutn's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    ~ Bucuresti (Popesti Leordeni)
    Posts
    962
    Post (Dis)Likes
    Multumesc, cu bba nu este deloc usor sa mentii plantele curate si neciopartite, ba se pune pe gazon ba pe anubias ba pe frunze batrane ba pe varfuri si la un plantat intens nu prea le vezi pe toate ci doar atunci cand este ditamai puful. Daca ai neglijat cateva zile acvariul hop te trezesti colonizat.
    Cu skimerul am gasit o pozitie in care nu trage si aer, acum am suprofata apei oglinda, parca am si o alta lumina in acvariu, mare inventie skimerul asta.
    O solutie mai rapida sau nu tot se gaseste pentru curatat, mai injuri mai freci ..., daca ar fi totusi si o solutie sa nu mai apara ar fi vis. Am tot citit si incercat destule si nimic. Uni reusesc sa o starpeasca cu o metoda alti nu cu aceeasi metoda

Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •