Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 121

Thread: Sfaturi de inceput

  1. #21
    Junior Member pedrospartanu's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Braila
    Posts
    62
    Post (Dis)Likes
    ma gandeam ca deasta sau facut aceste forumuri sa te sfatuiasca alti care au trecut prin asta o data si sa nu mai stai cu cartea in mana ca la scoala dar vad ca m-am inselat tot asa e mai bine cu cartea in mana...oricum mersi de sfaturi...
    0729014664

  2. #22
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    daca toti noii utilizatori ar veni si ar pune aceeasi intrebare nu ar fi un forum plictisitor? ce zici.....problema ta s-a discutat si rasdiscutat, putina munca de cautare si se rezolva, daca tot vorbesti de carti.
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  3. #23
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Filtrul il speli cind scade serios debitul iar spalarea e foarte sumara si numai cu apa din acvariu dezavantaj pt filtrele micicare se colmateaza mult mai repede
    De ce nu se umbla foarte des la filtru tocmai pt a nu deranja coloniile de bacterii care se dezvolta in bureti si care transforma azotul si nitritii(care sint f toxici) in nitrati care sint mai putin periculosi pentru pesti

  4. #24
    Junior Member pedrospartanu's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Braila
    Posts
    62
    Post (Dis)Likes
    Salut, am si eu o intrebare au o moly si de cateva zile sta pe fundul acvariului rar urca la mancare sus stiti de ce??????temperatura este constanta 24-25grade c
    0729014664

  5. #25
    High member Sanshoku's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Transilvania
    Posts
    726
    Post (Dis)Likes
    Hai ca te ajut eu:
    Daca o tii tot in acvariul ala mic de 20L, impreuna cu alti 19 pestisori frumosi, asta inseamna ca o tii intr-un litru de apa toxica. Daca tot asa speli filtrul la 3 zile (sper ca nu cu sapun), si daca apa se inverzeste in cateva zile... Inseamna ca ai din ce in ce mai putin timp sa-i salvezi viata.
    Black Moly se tine in bazine de min. 80L, necesarul propriu fiind da aprox. 20L.
    Eu cred ca e deprimata si in curand va renunta la viata (probabil ca si cealalta alba cu pete negre, care cred ca nu mai e printre noi...).
    Cat de urgent, prioritate nr.1 sa-ti faci un acvariu mare. Ai zis ca vrei sa-l faci tu. Vezi ca nu-i chiar floare la ureche sa lipesti un acvariu, mai ales mare.
    Spor la treaba si sa-ti traiasca pestisorii.
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

  6. #26
    Junior Member pedrospartanu's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Braila
    Posts
    62
    Post (Dis)Likes
    Salutare,nu am mai vorbit de mult.....vreau si eu sa stiu ce filtru intern(extern) imi recomandati pentru un acvariu de 150l? ca pe net si la magazine sunt foarte multe optiuni si vreau sa stiu care e parerea voastra, sa fac o alegere buna de la inceput.
    0729014664

  7. #27
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Eheim 2036.
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  8. #28
    High member husky17's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    iasi
    Posts
    723
    Post (Dis)Likes
    Salutare,

    Imi pare rau sa-ti spun dar ai facut pana acum o gramada de greseli ale tineretii (in acvaristica); stai linistit, probabil 99% din cei ce activeaza pe forum au trecut prin ce treci tu acum, important este sa nu te descurajezi, si sa inveti cate ceva la orice pas.

    In primul rand, asa cum au spus si altii, un recipient de 20L nu poate fi numit acvariu daca are in el atatia pesti, ceea ce se intampla acolo este un chin pentru tine si mai ales pentru pesti.

    In al doilea rand, sa stii ca acvaristica nu este un hobby ieftin; cel putin la inceput trebuie facute niste cheltuieli destul de mari (asta in cazul in care nu esti o persoana foarte dibace care isi poate confectiona orice din ce gaseste prin casa )
    In speranta ca nu ti-am taiat elanul iti dau si un sfat: nu incerca sa-ti faci singur un acvariu, nu este tocmai usor;
    varianta 1: sigur daca intrebi pe forum la regiunea ta, vei gasi pe cineva sa te ajute
    varianta 2: stai cu ochii pe sectiunea Bizz / Vanzari, poti gasi acvarii gata facute la preturi foarte bune.

    Despre filtru, este din nou coplicat; E ca la masini, sunt multe firme producatoare si multe modele. tragand linie toate masinile te duc din punctul A in punctul B dar la cele nemtesti pretul de achizitie este mai mare, cele chinezesti sunt mai ieftine, unele consuma mai mult, la altele intretinerea e mai costisitoare (greoaie), altele sunt mai comode samd.

    Ce ti-a recomandat @bobiciupe este Mercedes-ul filtrelor externe; pretul de achizitie e ceva mai mare decat in cazul altor filtre (mai ales daca vrei sa-l cumperi nou) dar ai sanse foarte mici sa ai vreo problema cu el.

    Eu iti recomand din nou sectiunea Bizz a forumului, gasesti filtre externe la preturi destul de bune.

    -Valentin
    In orice om exista o parte buna (proverb canibal)

  9. #29
    Junior Member pedrospartanu's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Braila
    Posts
    62
    Post (Dis)Likes
    Salutare din nou dupa mult timp.As vrea sa incep cu inceputul:-Am reusit sa-mi fac si eu un bazin mai mare de vreo 144l problema este ca am niste neoane slabe(din comert) si as vrea sa imi iau ceva mai bun.Am citit si ras citit zeci de forumuri,articole,etc,in concluzie as vrea sa-mi iau niste neoane Osram am inteles ca 830 si 865 sunt bune in combinatie.
    Acum vine si intrebarea ambele sunt daylight (lumina rece) sau unul asa unul(lumina calda)? de care sa fie t5 sau t8(stiu ca t5 sunt de tech noua...dar poate ca t8 sunt inca mai bune nu stiu intreb si eu)?Ca si plante sunt easy si pesti comuni la momentul actual am 32w si plantelor le merg bine.Va multumesc.
    0729014664

  10. #30
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    IASI
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Pentru a alege intre T5 si T8 e foarte simplu. T5-urile au un unghi mai mic decat T8-urile si pentru a putea acoperi o suprafata mai mare vei avea nevoie de mai multe. Dar daca au un unghi mai mic patrund mai bine in adancimea apei. Daca tu ai o coloana de apa pana in 45 de cm iti recomand T8-uri. Vei pune mai putine , vor degaja mai putina caldura. Daca ai coloana de apa incepand cu 50 cm eu as opta pentru T5-uri, pentru ca lumina sa ajunga pe fundul acvariului. Daca vei planta plante mici acestea vor fi putin private de lumina pana vor mai creste. Totodata sa iei in calcul si faptul ca e bine sa combini luminile si ar fi bun si un proiector comun.

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •