Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 114

Thread: Jurnal de bord Juwel 60

  1. #11
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes

    Re: ziua 3 cu apa

    Quote Originally Posted by charlie_fd
    Termometrul cel nou confirma 26.5 grade. Cel exterior arata 27. E cald in casa la noi, incalzitorul nu erea de vina. Incep sa citesc despre cum as putea racii apa din bazin catre zona de confort a acestor specii.
    Care sunt aceste specii?

  2. #12
    Base member charlie_fd's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti, S2
    Posts
    493
    Post (Dis)Likes

    ziua 4

    Dupa "stersul" din ziua precedenta vestea buna este o limpezire vizibila a apei. Urme de "ceata" albicioasa sunt inca vizibile in apa dar vizibilitate se apropie de apa clara de la inceput.

    Femela de guppy respira insa foarte mult in ASR (la suprafata) si este destul de statica. Ceilalti pesti se comporta normal. O tin sub observatie si impresia ca are probleme de respiratie se confirma. Apa este foarte bine aerisita atat de powerheadul supradimensionat despre care am mai vorbit cat si de catre perdeaua de aer. Marirea debitului la aceasta din urma nu pare sa o ajute si cateva ore mai tarziu e la fel de apatica si cu aceleasi aparente probleme.

    Deja nu mai rezist (psihic) si cer telefonic un sfat domnului Oprea. In urma descrierilor mele dansul sugereaza adaugarea de sare (neiodata, 3 linguri in total) in apa din acvariu si ma invata si cum anume sa fac asta. In 5-10 minute de la operatiune femela de guppy se simte evident mai bine si nu mai petrece atat timp respirand la suprafata.

    Intre timp realizez ca as putea sa o ajut si mai mult daca mai scad temperatura din acvariu: folosind ce gasesc prin casa instalez un ventilator de 120mm si 3 trepte de turatie sa sufle prin capac spre suprafata apei. In cca 2 ore temperatura scade constant si pe la 25 de grade pestisorul cu probleme este deja foarte vioi.

    Incheiem ziua intr-o nota pozitiva, apa este aproape limpede de tot si cei 4 pesti sunt vioi.

  3. #13
    Base member charlie_fd's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti, S2
    Posts
    493
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by BMFCaesar
    Asa am facut si eu, doar ca era prin 1990 si ceva..., iar ai mei erau la fel de acvaristi ca si mine in acel moment. Iar ca sursa de inspiratie ... eram doar eu si cu mine.
    De aceia am avut si castel din metal, corali, veioza in acvariu. Apa se incalzea cu incalzitorul, la curatenie totul se fierbea...
    Asta nu e un argument.
    Un argument ok ar fi sa zici ca esti adeptul metodei de ciclare cu pesti si ca ai studiat si stii ce faci.
    Nu erea un argument ci o gluma autoironica. Evident ca nu stiu ce fac dar invat facand si o fac cu destula responsabilitate. Imi cer scuze daca relatarea mea sau stilul de a scrie afecteaza anumite sensibilitati. (banuiesc ca nu sunteti de acord cu metoda de ciclare cu pesti)

    Ca si circumstanta atenuanta, am citit ata de mult cat puteam aloca unui hobby la inceput si am decis introducerea pestilor in urma rezultatelor mai mult decat promitatoare ale unui studiu/experiment asupra efectului Tetra Aqua Safe Start la ciclarea cu pesti.

    PS Ce inseamna motive de waf ? CataOlo nu glumea cu prescurtarile sau limbajul tip chat.
    Nu am luat-o de gluma si am raspuns mai sus. Sa nu exageram totusi in a considera orice acronim ca limbaj de chat. WAF este un termen extrem de folosit in multe domenii (hobby-uri in special) si provine de la Wife Acceptance Factor. Glumele sunt permise de regulament nu?

  4. #14
    Very high member CataOlo's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Sibiu-Romania
    Posts
    1,326
    Post (Dis)Likes
    Poveste adevarata:

    Eu am primit acvariu cadou de ziua mea, cu pesti, castel si toate cele. Daca vrei, iti dau poze!

    Am povestit pe PM cu Juwel (pana in ziua de azi - stima! ), si el mi-a spus de teste de apa ...

    Din varii motive (lipsa acuta de bani) nu am fost in stare sa iau teste. Da, era o perioada in care sa fi dat 40-50 lei pe un test ma baga in faliment. Eh, la 4 saptamani dupa ce am bagat pestii in acvariu am facut un test de apa. Mi s-a facut rau! Valoarea NO3 o mai tin minte - 250 (!!).

    ... Acum ... tu faci cum crezi tu ca e mai bine. E acvariul tau. Eu incerc sa te ajut cu cat stiu eu.

    P.S.: Ciclarea cu pesti, avand in vedere ce am facut eu ... nu e ceva foarte indicat! Daca te apuci de citit articolul colegului nostru @andreic, o sa vezi ca el recomanda ca pesti de inceput Corydoras. Pot sa iti confirm si eu - din pestii initiali am mai ramas, pana in ziua de azi, cu cativa neoni, zebre si un Cory (din 2).

    L.E.: Ahaaa ... deci tu folosesti WAF si eu HAF, nu ? Sincer nu stiam ce e WAF-ul ala, si e funny ...
    RKA 102

  5. #15
    Base member charlie_fd's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti, S2
    Posts
    493
    Post (Dis)Likes

    Ziua 5

    Dimineata celei de a 5-a zi a venit cu o surpriza foarte frumoasa: apa are claritatea si nuanta acvariilor pe care le-am tot admirat pe la amici. Transparenta buna, fara suspensii vizibile, suprafata curata si o usoara tendinta de a vira coloristic spre verde/galben.

    Pesti sunt vioi. Femela de guppy petrece inca destul de multa vreme in solitudine si inca respira in ASR cca 20% din timp. Mananca toti cu pofta

    Se acumuleaza cunostintele de acvaristica, se inmultesc suetele cu oameni cu experienta in domeniu. Decid coborarea temperaturii cu inca 2 grade, treptat si setez incalzitorul astfel incat sa nu cobor sub 23. Ventilatorul este deocamdata operat manual dar va trebuii sa pun un termostat si pentru acesta, la cat e de cald la noi in casa nu e fezabil sa controlam racirea manual. Incerc sa mentin 23 de grade.

    Hotararea pare sa dea roadele sperate: cei 4 pesti sunt f mult impreuna, masculul de guppy a inceput sa-i faca curte domnitei ... Acum ca femela de guppy este mai activa imi permite sa o examinez de aproape in timp ce se plimba prin fata mea: pe o parte lipsesc cativa solzi de pe opercul avand o culoare roz-transparent. Va trebuii sa intreb daca asta e semn de boala sau s-a lovit cumva si a pierdut acolo ceva solzi.

  6. #16
    Base member charlie_fd's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti, S2
    Posts
    493
    Post (Dis)Likes

    Ziua 6

    Si ajungem la zi! Astazi acvariul arata ca in poza atasata, pestisorii sunt vioi si apa continua sa fie limpede. 23 de grade constant (pentru moment ventilatorul merge permanent pe low iar incalzitorul este setat sa nu permita coborarea sub 23).

    Ce am omis din relatarea cronologica:

    - melcii o duc bine, a aparut si cel putin un locuitor nou in acvariu culmea cu o cochilie diferita de ce au ceilalti (mai rotunjor, melcii primiti initial sunt f alungiti)

    - plantele par sanatoase si au radacini noi si chiar frunzulite noi; pe parcurs a trebuit sa repozitionez unele din ele din motive de curent de apa; in prima zi cu pesti au scos una din pietris si a trebuit mai bine plantata ... per total pare o situatie ok la acest capitol


    Am o situatie un pic ciudata acum si cateva intrebari presante:

    1. trebuie sa completez apa pierduta prin evaporare si am contaminat din greseala apa pusa la declorinare de acum 5 zile :( Aseara am folosit un spray de gandaci in acelasi spatiu in care se afla galeata cu apa si acum mi-e teama sa o mai folosesc (nu stiu daca si cat din partea de aerosol ar fi putut sa ajunga in apa). Pot folosii apa plata? Sa caut apa distilata prin benzinarii? (majoritatea e demineralizata nu distilata din ce stiu eu)

    2. Ar fi momentul sa incep cu schimbari partiale de apa?

    3. Ar trebuii clatit buretele din filtru? Nu e prea devreme?

    Astept cu interes comentariile si sugestiile colegilor experimentati.


  7. #17
    Senior Member BMFCaesar's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati, Tiglina I, 1979
    Posts
    1,964
    Post (Dis)Likes
    1 Nu stiam ce inseamna waf si cred ca din aceasta cauza exista acele prevederi in regulament, sa se foloseasca un limbaj pe intelesul tuturor.
    2 Ciclarea cu pesti mi se pare o metoda ok, daca este respectata procedura.
    3 Fara glume si ironii forumul ar fi doar util, dar noua ne place sa ne si distram.

    Respira in ASR ?

    Ai intrat intr-o casa noua, pana sa ti se permita sa ai mici scapari trebuie sa acumulezi ceva experienta, sa primesti si sa oferi.
    Nerespectarea regulamentului se va lasa cu avertismente si alte discutii mai putin placute. De ce nu vrei tu sa fii dragut si sa te conformezi ?

    Tot in regulament este specificat si cand se uziteaza de postarile repetate si alte lucruri utile. Cine vrea sa activeze aici trebuie sa respecte regulile casei.

    LE
    1 In cantitati mici poti pune si apa direct de la canal, doar ca trebuie sa ai grija la temperatura.
    2 Trebuia sa incepi de a doua zi
    3 Lasa buretele asa cum e

    LE 2 Iti mai trebuie o groaza de plante. Sper ca ai citit cum e cu plantele fertilizarea de substrat, cea in coloana, lumina, co2-ul, ph-ul, miscare apei ... etc
    Biotop Amazonian 54l
    South American Fish Species 240l
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  8. #18
    Base member charlie_fd's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti, S2
    Posts
    493
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by BMFCaesar

    Respira in ASR ?
    Aquatic Surface Respiration - un termen de acvaristica pe care l-am crezut comun si pe care l-am invatzat de altfel de curand incercand sa intzeleg ce face femela de guppy si cum o pot ajuta. Lucrarea de aici m-a ajutat sa inteleg si mi-a sugerat scaderea temperaturii in acvariu: http://www.springerlink.com/content/v15032r6672280r8/

    Ai intrat intr-o casa noua, pana sa ti se permita sa ai mici scapari trebuie sa acumulezi ceva experienta, sa primesti si sa oferi.
    Nerespectarea regulamentului se va lasa cu avertismente si alte discutii mai putin placute. De ce nu vrei tu sa fii dragut si sa te conformezi ?
    Uff... sunt din categoria de oameni care foloseste internetul cam de cand a aparut el prin romania si am pus umarul si la dezvoltarea lui. Respect eticheta de net, vorbesc respectuos si activez pe 2-3 forumuri pe temele care imi sunt de interes. Pe unul din ele am fost si moderator atat cat mi-a permis timpul sa aduc o contributie pozitiva. Cand am simtit ca nu mai e cazul am redevenit simplu membru. Nu inteleg de ce ti-am dat impresia ca am ceva cu regulamentul acestui forum? Sunt probabil printre putinii care chiar l-au citit!
    In plus am sa te rog exprimarile adresate personal sa le pastrezi ceva mai neutre: amenintarile (fie ele si nefondate) precum si folosirea de clishee de tipul "fi dragut" chiar nu imi lasa o impresie de atmosfera prietenoasa si colegiala.

    Tot in regulament este specificat si cand se uziteaza de postarile repetate si alte lucruri utile. Cine vrea sa activeze aici trebuie sa respecte regulile casei.
    Vinovat. Postarea multipla in acest caz a avut ca scop imbunatatirea legibilitatii unui topic de tip "jurnal". Vei observa ca sunt 6 posturi corespunzatoare celor 6 zile de jurnal. Am considerat ca un singur post kilometric nu ar fi fost de folos nimanui la acest subforum de tip blog (jurnal) si in plus evidentiaza mai bine evolutia cronologica. La limita putem ruga un moderator sa comaseze cele 6 posturi daca motivatia de mai sus nu este considerata pertinenta.

    LE
    1 In cantitati mici poti pune si apa direct de la canal, doar ca trebuie sa ai grija la temperatura.
    2 Trebuia sa incepi de a doua zi
    3 Lasa buretele asa cum e

    LE 2 Iti mai trebuie o groaza de plante. Sper ca ai citit cum e cu plantele fertilizarea de substrat, cea in coloana, lumina, co2-ul, ph-ul, miscare apei ... etc
    Multumesc mult pentru raspunsuri! Am citit, mai am de citit si sper sa ma pot baza si in continuare pe sfaturile tale si ale altor colegi mai experimentati.

  9. #19
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    salut!
    ti-am citit cu rabdare postarile si mi-am amintit de mine cum eram la inceputuri. iti inteleg maniera de gindire, sunt si eu inginer, din intimplare , dar, tocmai de asta trebuie sa ai niste teste la indemina. eu iti recomand sa citesti la sectiunea articole lucrarile lui andreic, care sunt mai mult decit competente si de bun simt. o sa mai ai pe aici mici "clinciuri", am avut si eu, dar asta e viata. incearca sa te gindesti bine ce vrei de la acvariul acela si incet, incet sa le achizitionezi. hardwareul e foarte important in acest hobby. din pacate nu e chiar ieftin.....
    daca crezi ca te mai putem ajuta, sfatui, indruma, nu ezita sa intrebi. comunitatea acvaristilor pare de cuvint

  10. #20
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by charlie_fd
    Pe unul din ele am fost si moderator atat cat mi-a permis timpul ....
    Atunci sunt convins ca intelegi necesitatea respectarii regulamentelor. Al nostru, printre altele, stipuleaza CLAR ca limbajul de tip irc/chat este interzis. Deci, sper sa nu mai vad scris cu sh, tz si altele. Te asigur ca intelegem foarte bine ce vrei sa transmiti si fara ajutorul ''manelismelor''.
    Acest post se doreste, pentru moment, a fi , o atentionare amicala.
    Iti doresc o seara buna.

    Ma refer la:

    Quote Originally Posted by charlie_fd
    ...l-am invatzat de altfel de curand incercand sa intzeleg...

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •