Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 99

Thread: Easy Life

  1. #11
    Aquarium expert Alt_Razvan's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,519
    Post (Dis)Likes
    Sub eticheta in limba romana este textul in limba engleza. Acelasi ca si in limba romana. Nu scrie ce substante are in continut.
    (pe restul paginilor este traducerea in 14 limbi)
    Site-ul easylife.nl n-a mai fost updatat din 16-04-2008

  2. #12
    Very high member Liviu M's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Germania
    Posts
    1,156
    Post (Dis)Likes
    Eu in afara de Dennerle n-am prea gasit producatori care sa zica ce-i in zemurile/hapurile lor. Producatorii (mai cunoscuti, in afara de Dennerle) la care am avut ocazia sa ma uit sunt EasyLife, JBL, Sera si Tetra. Si mai necunoscuti (de nici nu le-am retinut numele) inca vreo 3.
    Acvariul copilului: Introducere, Jurnal.

  3. #13
    Very high member adrian_b's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,355
    Post (Dis)Likes
    Folositi careva Nitro de la baietii astia ? Ca eu am incercat sa ridic nitratii de la 5 la 20 si n-am vazut nimic, la o jumatate de ora dupa ce am introdus Nitro am facut testul - cu Nutrafin - si am gasit tot 5 ppm NO3, ciudat. Atat Nitro cat si Nutrafinul sunt in termenul de valabilitate.

    @Andreic, pe Nitro cel putin nu scrie decat ca o doza de 10ml la 500L apa mareste concentratia de nitrati cu 2.0 ppm si pe cea de potasiu cu 1.3 ppm. De compozitie nici pomeneala, in schimb ne anunta " phosphate free " , ar fi fost chiar culmea.
    In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma - Antoine-Laurent Lavoisier

    Cine se scoala de dimineata... ajunge... sa doarma putin

  4. #14
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Nitro este chiar bun. Am folosit si eu odata. Bine, contine KNO3 si din asta are Ctisti Ionescu.

  5. #15
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    eu am inceput sa folosesc gama completa ( carbo, profito, ferro, nitro, fosfo si kalium) la acvariul din semnatura. daca sunt buni ar trebui sa sa vada ca lumina si substrat sunt printre cele mai bune.

  6. #16
    User banat
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    baia mare
    Posts
    520
    Post (Dis)Likes
    Se poate sa cer prea mult ... poate prea multe informatii.

    Totusi mam documentat si eu in stanga si in dreapta destre Easy Life pot sa spun ca stiu cate ceva(putin) despre produsele lor.
    Dar as dori daca va rog pe cei mai documentati si trecuti prin acest produ sa-mi explicati(atat mie cat s altora care sunt sigur ca vor vedea aceasta informatie utila) perand ceea ce face fiecare produs de la ei/la ce este bun/produs similar altei marci , clasificat daca se poate.

    -Easy Carbo-efect lupta inpotriva algelor - asemanator cu
    -Pro Fito - fertilizare micro cu - asemanator cu Ferropol
    -Eazy Live Ferro - fertilizare micro cu fier - asemanator cu Feropolul
    -Nitro NO3 , Fosfo NO4 - fertilizare macro cu
    presupun ca mai sunt
    (rog completarea sau editarea listei de mai sus , adresat cunoscatorilor)

    Cer multe dar asa voi putea gasi informatia mai sintetizata si usor de citit printre randurile acestui topic.

    Pe urma ar mai urma cateva intrebari:
    Toate acestea adunate la un loc si dozate dupa cum cere producatorul nu ar insemna ceva ca si linia de Ferropol & Ferropol24 sau cu PPS-pro &Ferropol24 si la un cost mai mic
    Sunt cateva intrebari la care as dori un raspuns frumos elaborat si nu bascau sau raspunsuri superficaile(foloseste ce vrei tu sau cumpara si vei dedea)din care sa nu ma aleg cu nimic

    Multumesc celui/celor care ma lamuresc

  7. #17
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Easycrbo este similar lui Seachem Exell. Personal, eu zic ca EC ste mai bun.
    Profito, da poti spun ca este similar lui Feropol.
    Ferro, asa cum ii spune si numele reprezinta un adas de Fe, similar lui Ferrotabs, chiar daca forma difera, ideea de baza ramane pe acolo.
    Nitro, Fosfo sunt similare cu de va da Cristi_Ionescu79 la un pret insignifiant comparativ cu EC. In ceea ce priveste macro, pentru cei care au nevoie, se gaseste si EL Kalium, cu potasiu obtinut probabil din K2O5. Nu scrie pe cutie dar, in general cam toti producatorii de Kaliu il iau din ce am zis mai sus si mai putin, daca nu deloc, din K2SO4.
    Cred, ca sigur nu iesi mai ieftin cu EL in totalitate. Cea mai ieftina optiune este sa folosesti Feropol, Feropol24 cu macro DIY. Desi nu sunt fan DIY, recomand in caz de macro. In ceea ce riveste cantitatile nu prea putem sa iti spunem nimic deoarece nu stim ce vrei sa faci tu cu bazinul tau. A, ar mai fi ceva, se numeste aquaessentials.co.uk. Acolo au prafuri cu microelemente. Vezi daca nu iti convine mai mult.

  8. #18
    Super Moderator vio.guitar's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    sibiu
    Posts
    1,631
    Post (Dis)Likes
    si eu am ajuns oarecum al concluzia data de @andreic...insa eu folosesc micro de la easy life (profito) si macro ma indrept incet incet spre DIY dupa ce termin stocurile...
    ramane o intrebare care poate ar fi trebuit sa o pun in alt topic.....si anume:
    surplusul/deficitul de macro il vad din testle PO4 si NO3 in princpal..
    cum vad surplusul/deficitul de micro ? eu am test doar de Fe
    No keyboard detected!... press F1 to resume...
    Acvariu 400L; Nano 25L

  9. #19
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    Pentru macro mai stiu de existenta testelor de magneziu si calciu
    iar pentru micro mai stiu de cupru

    edit: oxidul de siliciu Sio2 la ce e bun in acvaristica?

  10. #20
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by vio.guitar
    cum vad surplusul/deficitul de micro ? eu am test doar de Fe
    restul microelementelor din solutia de micro sunt corelate la Fe.
    e singurul micro care poate fi masurat cu testele de acvaristica
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •