Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 16 of 16

Thread: xipho "turbata"

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    sibiu
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes
    am renuntat sa o mai tin izolata...am mutat-o langa ceilalti....
    comportamentul l-a furat de la ceilalti "adica e vioaie"....unde se duc cei 2 carasei si masculul xipho hop si ea...

  2. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    sibiu
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes

    plantele astea

    vineri mi-am cumparat o planta la recomandarea celor de la petshop.....si uite e se intampla cu ea .....e normal?...http://img691.imageshack.us/gal.php?...rafii00012.jpg

    am lumina de 11w si am pus si fertilizant pentru apa..

  3. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    sibiu
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes

    xipho...

    si pestoaica...inca nu a fatat..:(
    http://img269.imageshack.us/i/video0001o.mp4/

  4. #14
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes
    In primul rand pietrisul ala e imens , sau asa pare in poze. Plantele au nevoie de multe chestii ca sa se dezvolte frumos : lumina de calitate si in cantitatea optima , substrat fertilizant , fertilizant in masa apei , CO2 . Plus ca mai sufera si cand le muti , le schimbi mediul , le deranjezi radacinile , etc. E bine sa te documentezi despre plante daca vrei sa le cresti , nu e chiar asa simplu cum pare . Insa gasesti tone de informatie pe acest forum , si e gratuita toata Poti cumpara niste elodea de exemplu , poate ea va trai in acvariul tau pana mai inveti . Sau un anubias pus pe o buturuga .
    Until you find someone worth dying for, you never really live.
    Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.


  5. #15
    Very high member gupper's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Slatina
    Posts
    1,218
    Post (Dis)Likes
    Salve,

    pot sa iti zic ca este cat se poate de normal, daca nu era normal nu se intampla ... unde ai gresit, nu conteaza nr-ul de wati, conteaza calitatea,... Recomandarea mea este sa studiezi putin la rubrica plante, tu nu ai acum o problema de Poeciliidae, ci mai degraba de plante ... daca nu reusesti sa identifici problema si rezolvarea ei, in urma studierii topicurilor de la sectiunea de plante, poti, eventual, sa deschizi un topic in care sa ceri sfatul, sectiunea respectiva este cea mai in masura, dar nu omite detaliile, asa cum ai facut-o aici ... adica da mai multe informatii despre:

    - substrat (vechime, tip, brand, grosime)
    - fertilizant folosit (tipul, cantitatile si reteta de folosire)
    - acvariu (dimensiuni)
    - iluminare (nr wati, tip sursa de lumina(neon/bec economic, model), nr de ore de iluminare zilnica)

    stima,
    Florin
    “Wir müssen leben bis wir sterben!”

  6. #16
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    sibiu
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes

    nebuna de xipho

    aseara pe la 11.30 cand le-am dat putina mancare....nu mi-a venit sa cred ....pestioaica in cauza avea o burta..de am zis ca explodeaza...abia mai putea innota..

    ei bine azi de dimineata...ce sa vezi...femela nu mai avea butica...hmmm

    la o privire mai in detali la acvariu ce sa vezi...puisorii....care se agitau p langa filtru intern....

    i-am prins intr-un final iar la numaratoare au iesit :9 vii, 6-7 sfartecati de catre filtru ...si cred ca au mai mancat si caraseii ceva pt ca pareau prea satui...

    si cu aceasta ocazie doresc sa multumesc celor care m-au ajutat cu sfaturi ok dar si celor care au fost mai rautaciosi...thks all of u...
    ...Acum tr sa caut sa vad cum ii cresc pe micutii astia.parca am vazut ceva de genu asta...

    MS inca 1 data...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •