Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 51 to 57 of 57

Thread: Reactor extern DIY

  1. #51
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Construit corect, un filtru in pat fluidizat cu nisip este un filtru biologic foarte eficient. Poate sa fie
    si un filtru pentru denitrificare partiala, doar ca pentru denitrificare trebuie o inaltime suficient
    de mare a filtrului in asa fel incat sa apara zone anaerobe in straturile superioare. Varianta pentru
    denitrificare nu prea are succes, dar varianta pentru filtru biologic pentru nitrificare este ok.
    Apa ar trebui sa circule de jos in sus in filtru si sa mentina particulele de nisip in miscare continua.
    Nisipul este materialul filtrant cu cea mai mare suprafata potentiala de colonizare pentru bacterii
    fiind practic si cel mai ieftin mediu de filtrare.

    O seara placuta,
    Dragos

  2. #52
    Very high member bitanu's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Navodari <*))){
    Posts
    1,199
    Post (Dis)Likes
    Succes cu proiectul! Trebuie sa ti cont de faptul ca nisipul este mult mai greu decāt Purigen-ul. Dar, tu esti un baiat iscusit si migalos cand vine vorba de acest hobby si sigur iti va iesi.

    PS: Si eu ma gandisem la asa ceva dar daca tot am avut ,, puricosul,, , am renunțat la nisip. Ca sa fie mai usor de inteles efectul nisipul din punct de vedere al turbitatii (prin maruntirea particulelor fine in suspensie, ca filtrare mecanica final), ati observat ce limpede este apa pe malul apei, pe plaja?

  3. #53
    Member florin_etz's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    M-am gandit sa pun cateva poze cu filtrul meu cu nisip, in pat fluidizant si acvariul pe care il deserveste.
    Din experienta proprie pot sa spun ca pentru un asemenea filtru este nevoie de un debit destul de mare, pentru a mentine in suspensie, toata cantitatea de nisip din filtru.
    Initial nisipul avea o granulatie mai mare si pompa nu prea reusea sa mentina nisipul in suspensie.
    Ulterior am pus nisip cu o granulatie mai mica (cernut prin strecuratoare de ceai) - pompa mentine in suspensie aproape 50 % din cantitatea de nisip din filtru.
    Concluzia mea este ca am nevoie de nisip cu granulatie mai mica (am nevoie de o strecuratoare mai fina)
    Pompa care deserveste acest filtru este de la JBL - Pro Flow 1000 (debit= 1000 litri / h) care aspira apa din acvariu printr-un filtru de substrat (vezi cele 2 tevi albe din PPR care se pot vedea in poza) dupa care o impinge in filtrul cu pat fluidizant (rosu) apoi in reactorul CO2 (albastru), iar pe furtunul verde se intoarce liber in acvariu.
    Acum astept sa se colonizeze nisipul cu bacterii.
    Din pacate nu pot sa va dau detalii despre calitatea apei din bazin, deoarece nu am teste.
    Attached Images Attached Images
    Nimeni nu este mai inrobit decat cel care crede in mod gresit ca este liber.
    Johann Wolfgang von Goehte 1749 - 1832.

  4. #54
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Florin... o "simpla intrebare": tii neaparat "sa te impui"?
    Intreb asta ptr ca ai postat si dincolo la Purigen.... si una din cele 2 postari cel putin eu o consider INUTILA....
    Cat despre "pat fluidizant" de nisip.... mai ai pana acolo. Foloseste un nisip de granulatie foarte mica.... ("blast sand" ... e nisipul ala care se foloseste la sablat) daca vrei sa obtii rezultate in spatiul care il ai la dispozitie in filtrul casnic (e prea mic). Spor
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #55
    Member florin_etz's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    @Nimeni
    Nu vreau sa ma impun, adevarul este ca am postat in ambele locuri, deoarece am vazut ca si aici se discuta despre acest lucru. Pe viitor o sa ma limitez ,strict, la topicul potrivit, nu are rost sa scriu acelasi lucru in 2 locuri.
    Trebuie sa caut un nisip mai fin cu granulatia celui despre care mi-ai sugerat, poate asa obtin o mai buna fluidizare.
    Multumesc pentru observatie si pentru sugestie.
    Nimeni nu este mai inrobit decat cel care crede in mod gresit ca este liber.
    Johann Wolfgang von Goehte 1749 - 1832.

  6. #56
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Florin, cred ca esti pe drumul cel bun.

    Sfatul meu e sa dai mai multa atentie fizicii si mai putina diverselor constatari empirice pe care unii incearca sa le impuna ca adevaruri absolute, desi nu inteleg principiile din spatele lor.

    In cazul de fata, ce conteaza nu e granulatia nisipului ci RAPORTUL dintre A. granulatia nisipului si densitatea specifica a acestuia si B debitul si viteza apei care trece prin respectivul filtru.

    Cu alte cuvinte, poti folosi linistit nisip cu granulatie mare daca ai o pompa suficient de buna. Motivul pentru care e bine sa nu folosesti nisip cu granulatie excesiv de mare tine de cu totul alte considerente (respectiv de procesele care vrei sa aiba loc in respectivul filtru).


    A, si inca o chestie, corect este "pat fluidizat" nu "pat fluidizant" (asta e o treaba pe care o explic pe diverse forumuri de vreo 2 ani, fara prea mare succes se pare )

    Spor la bricolat, cum spuneam esti pe drumul cel bun.

    P.S. Ai idee daca se gasesc si fittinguri care sa nu contina cupru?

  7. #57
    Member florin_etz's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    @Adrian_
    Multumesc pentru sfaturi!
    Ai dreptate se cheama pat fluidizat (patul fiind nisipul, etc.)
    Pentru racorderie poti sa imi dai un telefon (0723 190 362), unde lucrez eu vindem asemenea repere.
    Nimeni nu este mai inrobit decat cel care crede in mod gresit ca este liber.
    Johann Wolfgang von Goehte 1749 - 1832.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •