Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Thread: Propun un nou subforum !

  1. #1
    Member Silvio's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti, Pantelimon
    Posts
    260
    Post (Dis)Likes

    Propun un nou subforum !

    - Cred ca ar fi mai reprezentativ pentru Cyprinidae un subtopic despre carasius auratus.
    - Am vazut ca nu foarte multi utilizatori au carasi, si ca majoritatea nu ii recomanda din binecunoscute motive, insa cred ca este cel mai popular peste de acvariu din lume, si foarte multi fac greseala sa ii cumpere fara sa stie ce conditie trebuie sa ii ofere.
    - Poate in urma eventualelor articole din acest subtopic, utilizatorii vor fi mai informati, vor stii ce sa faca in cazul in care au de gand sa-si cumpere un asemenea peste si vor sti ce sa faca daca deja l-au achizitionat fara sa aibe prea multe cunostinte despre el.
    - Eu nu imi doream carasi pentru ca auzeam peste tot ca fac mizerie, cresc prea mari, iti trebuie acvariu mare, iti trebuie filtru, nu poti pune plante, din aceste motive i-am evitat mult timp, asta pana cand i-a vazut prietena mea intr-un magazin si m-a inebunit ca vrea si ea, atunci am fost nevoit sa mai fac un acvariu separat pentru ei, si am ajuns sa ii indragesc extrem de mult, am citit undeva ca te pot recunoaste intr-o camera cu 7 persoane dupa voce, ba chiar sunt diferite filmulete in care sunt dresati sa faca diferite chestii(sa treaca printr-un cerc).
    - Eu cred ca nu este un peste care trebuie ocolit, iti poate oferi destule satisfactii.
    - Cred ca sunt destule lucruri de spus despre acest peste si destule sfaturi de dat.

    Astept pareri, sper ca propunerea mea sa fie luata in considerare.
    Toate cele bune !

  2. #2
    Aquarium expert
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Total de acord cu tine Silvio, daca s-ar pune un subtopic pt carasi as scrie intr-una ...asta ca sa nu mai spun ca avem mai multe informatii laolalta.
    Dar acum gandeste-te: pesti minunati sunt si scalarii... si platydorasii... si betta si lista poate continua la infinit.
    Consider ca cu cat cauti mai mult un anumit lucru cu atat il retii mai bine. Cine este pasionat se intereseaza, internetul este la dispozitia tuturor, nu ma intelege gresit,sunt o iubitoare de carasi ca sa zic asa... dar pe urma o sa apara un iubitor de neoni care o sa spuna acelasi lucru si asa mai departe

  3. #3
    Member Silvio's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti, Pantelimon
    Posts
    260
    Post (Dis)Likes
    Intr-adevar, ai dreptate, dar consider ca aproape orice om, chiar si cei care nu sunt acvarisiti au vazut carasi in viata lor si stiu ce sunt ai, prin asta vreau sa spun ca este o specie mult mai larg raspandita si mai cunoscuta decat multe altele.

  4. #4
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Total de acord ...dar subforum să fie ...nu subtopic
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  5. #5
    Member Silvio's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti, Pantelimon
    Posts
    260
    Post (Dis)Likes
    Asta am vrut sa spun, dar mi-a iesit subtopic.

    [am editat eu ca sa fie subforum. Juwel]

  6. #6
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Deci puneţi de-o petiţie...poate se aprobă ...cu toate că sunt guppyst "nevindecabil" ...caraşii sunt în ordinea preferinţelor(personale) , la categoria şi alţi peşti ...pe locul I ...
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  7. #7
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Va sustin, e intr-adevar un peste reprezentativ. Eu nu cresc, dar sunt un admirator.
    Daca pui un copil sa deseneze un acvariu iti deseneaza un bol cu un caras inside.
    Pacat ca cei care cresc carasi nu se arata pe aici ca sa sustina ideea...
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    50
    Post (Dis)Likes
    sustin si eu ideea unui subforum numai pentru carasi. sunt absolut superbi!!

  9. #9
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes
    Si eu sustin aceasta propunere..."pestisorul de aur" ar trebui sa aiba un subforum al lui
    Until you find someone worth dying for, you never really live.
    Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.


  10. #10
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti,Liberty Center
    Posts
    135
    Post (Dis)Likes
    Si eu sustin imi plac carasi

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •