Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 21

Thread: Tropical spirulina Super Forte si Tropical D-Allio

  1. #1
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes

    Tropical spirulina Super Forte si Tropical D-Allio

    Dupa un "search" nereusit, am deschis acest topic, deoarece azi am vazut pentru prima oara in Galati si am cumparat cele doua produse. Mai era un D-50 parca. Toate sunt granulate, spirulina este cu scufundare lenta.
    Ma intereseaza daca foloseste cineva aceste sortimente in special la cichlide malawi, si daca este multumit (el si pestii).
    Din surse diverse am inteles ca Tropical este o firma buna. Sau poate nu, de aceea astept parerile voastre.
    Culmea este ca ambalajul este de ultima tehnologie, cu tot felul de protectii la umezeala, praf etc dar pretul este modest: 4,5 lei punga de 22 grame. Oricum ambalajul conteaza mai putin avand in vedere ca pestii nu-l consuma , de aceea va intreb daca continutul este apreciat de aia mici.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    Heheheheeeee ! Sa vezi ce le place Tropical spirulina Super Forte . Ai mei sunt inebuniti dupa ea . In plus ai si avantajul ca e cu scufundare lenta si nu se disipeaza in masa apei asa cum se intimpla cu "alte spiruline " . Ramine intreaga minutele bune pina e mincata de pesti .

  3. #3
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    snakefishmike, de unde o cumperi? as incerca-o si eu la cacatuoides.
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  4. #4
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Parca stiam eu de undeva de ea, cred ca de la tine mr. fish.

    @Cristi> daca se gaseste la noi, la Galati, sigur gasesti la Buc. Este in plicuri cam ca cele de la Hikari, colorate frumos, cu sigla Tropicall

    Despre D-ALLIO, am primit de la Razvan un link, e cu extract de usturoi....
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  5. #5
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    Apai era bine daca se gasea pe toate drumurile in Bucuresti , dar din pacate n-am gasit decit intr-un singur loc si e la cutie de 1200ml (220 g) . E 63.00 lei cutia Si e excelenta . Doar e creata special pt africani .
    Despre D-ALLIO nu stiu ce sa-ti spun pt ca eu usturoiul il folosesc doar la traditionalul nostru mujdei asociat cu mamaliguta si bineinteles cu ceva peste prajit .

  6. #6
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by snakefishmike
    Despre D-ALLIO nu stiu ce sa-ti spun pt ca eu usturoiul il folosesc doar la traditionalul nostru mujdei asociat cu mamaliguta si bineinteles cu ceva peste prajit .
    M-am gandit eu ca asta o sa-mi zici
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  7. #7
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    mancarea cu extract de usturoi (sau chiar mancare pt pesti inmuiata in mujdei) e recomandata pt ancistrusi din doua motive: creste pofta de mancare si mai omoara din parazitii intestinali.
    probabil ca o fii valabil si pt alti pesti, da' daca nu stiu sigur, nu ma pronunt .....
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  8. #8
    Senior Member BMFCaesar's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati, Tiglina I, 1979
    Posts
    1,964
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cristi_ionescu_79
    snakefishmike, de unde o cumperi? as incerca-o si eu la cacatuoides.
    Acum ce le dai sa manance?
    Eu de cand am facut rost de cultura de grindal si ceva granule de la hikari (gold si excel daca nu ma insel) nu mai pun gura pe altceva...
    Biotop Amazonian 54l
    South American Fish Species 240l
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  9. #9
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by BMFCaesar
    Quote Originally Posted by cristi_ionescu_79
    snakefishmike, de unde o cumperi? as incerca-o si eu la cacatuoides.
    Acum ce le dai sa manance?
    Eu de cand am facut rost de cultura de grindal si ceva granule de la hikari (gold si excel daca nu ma insel) nu mai pun gura pe altceva...
    pai le dau graunte (mari cat sa le incapa in gura) de la hikari, tetra si jbl (daca vrei sa-ti spun exact care anume, claxoneaza si ma uit pe flacoane), da i-am vazut servindu-se si din chips-urile pt ancistrusi ...
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  10. #10
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cristi_ionescu_79
    mancarea cu extract de usturoi (sau chiar mancare pt pesti inmuiata in mujdei) e recomandata pt ancistrusi din doua motive: creste pofta de mancare si mai omoara din parazitii intestinali.
    probabil ca o fii valabil si pt alti pesti, da' daca nu stiu sigur, nu ma pronunt .....
    N-am stiut, dar are un ritm de scufundare destul de alert, asa ca ajunge destul si pe substrat ca sa se bucure si ancistrusii. Am vazut ca in general este mancata cu placere si de caracidele mici, numai ca granulatia e cam mare si trebuie sfaramata intre degete.
    Spirulina forte i-a fermecat pe shrimpii mei si bineintels si pe melci, aia negri de respira greu....
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •