Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 31 to 40 of 68

Thread: Buna seara!

  1. #31
    Base member rodoselada's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Crawley, Anglia
    Posts
    434
    Post (Dis)Likes
    este in functie si ce plante folosesti dar iti recomand sa folosesti si tuburi cu lumina calda 830 sau 840 de la osram iar de deranj la ochi, adica? nu inteleg asta, orice tip de lumina deranjeaza daca stai sa te holbezi in ea, important este ce le place si trebuie plantelor pentru o buna dezvoltare.

    daca ai citit printre randuri ai inteles tot cam printre randuri.

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    42
    Post (Dis)Likes
    Pai am inteles ca are o lumina usor galbuie...dar da...daca este nevoie voi combina 830 cu 865...

  3. #33
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Ultimele 2 cifre dau temperatura de culoare. 30-galben 65-alb >65 albastru (pentru acvarii marine). Indicele de redare al culorii, deci calitatea spectrului este prima cifra, 7 pentru iluminat general, 8 e ok, 9 e cel mai fidel. Plantele au nevoie de o lumina cu ceva componente roșii și albastre īn spectru, de unde nepoatele dedicate acvaristicii au lumina roz.

    Mergi pe seria 8 de la osram ce culoare place la ochiul tău.
    Last edited by OAndrei; 27-02-2016 at 18:30.

  4. Likes Gygax liked this post
  5. #34
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Incearca si tu cand citesti sa incerci sa filtrezi tot "babeste". Daca pui 830 si 865 si nu ai, ghici ce: revenim iar la reflectoare calumea, mai mult rau faci. O sa ai potiuni doar cu lumina rece (ceea ce nu este o problema), portiuni doar cu lumina calda (aici o sa apara problemele cu algele) si portiuni cu ambele spectre (asta e bine). Ai spus ca ai 3 neoane. Poti sa pui la mijloc un 830, intre doua 865, daca esti absolut sigur ca lumina rece (adica 865) strapunge toate punctele acoperite de 830 (sper ca ai inteles ce vreau sa spun). Nu se merita sa iei 930 sau 965. Mergi pe 8.
    Daca nu vrei sa mai bagi absolut nici un ban in filtrare poti sa mergi si pe ala intern, dar mie mi se par degeaba. Daca vrei un filtru extern foarte bun pentru ce ai tu, arunca o privire la Minikani 120. E 200 de lei si un filtru excelent. Singurul inconvenient este ca, daca ii pui pompa pe retur trebuie sa-l amorsezi cu o pompa de apa (spre exemplu pui la filtru intern un furtunas si-l pui 5 minute sa pompeze pe furtunul de in, al filtrului extern si gata). Inconvenient compensat de faptul ca daca nu vrei sa umblii 2-3 ani la pompa, nu o faci.
    Substrat fertil nu-ti recomand. Mergi pe filtru substrat ca e de 10 ori mai bun pe termen lung, fie cu filtru extern, fie cu hang-on Nisip din Hornbach e ok, daca nu vrei sa investesti in altceva.

    Mai bine pui un buget si o sa primesti sfaturi in parametrii stabiliti de tine.

  6. #35
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    42
    Post (Dis)Likes
    salutare! momentan iese din discutie filtrul extern...insa un filtru hang on as achizitiona. Cat de eficient e acesta(biologic si mecanic)?...totusi am o intrebare in leg cu filtrul in substrat...daca substratul devine practic materialul filtrant...asta inseamna ca toata mizeria se va aduna pe/in substrat...pentru a`l curata apoi nu ar trebui sa deranjez cam tot decorul/aranjamentul?
    Cat de eficiente sunt filtrele hang on? ar face fata acvariului?

    legat de lumina asa voi proceda. 865 pe laterale si 830 mijloc.

  7. #36
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Pai eficienta este direct proportionala cu mediile folosite. Este mai bun decat un filtru intern cu siguranta. Eu am 4 nano-uri in care folosesc filtre hang on, care trag prin filtru substrat si nu am avut niciodata probleme cu filtrarea. Mizeria oricum se aduna pe/in substrat. Singura diferenta este ca in cazul de fata, circuland apa prin substrat o sa actioneze bacteriile mult mai repede. In afara de asta sifonarea este mult mai eficienta (motiv de care am vazut ca se plang multi care folosesc filtru substrat: ca sifoneaza mai multa mizerie. Nu inteleg de ce este negativ sa poti curata mai bine la mentenanta saptamanala). Dupa parerea mea o sifonare eficienta se face pe 25% din suprafata, prin rotatie pana acoperi intr-o luna tot acvariul. Asa nu risti o deciclare masiva a substratului.

    Eu de obicei pun deasupra filtrului substrat material filtrant biologic (lava vulcanica spre exemplu) si peste pun substratul propriu-zis. Filtrul il umplu pana la refuz cu material biologic si pun deasupra niste perlon. Fiind mai lenes fac curat la doua saptamani si dupa ce sifonez, doar schimb perlonul din filtru.

    Filtru substrat gasesti la Cristi, la 15 si 20 de lei. Tot la el un HBL-701, de la Sun Sun e 59 lei. Avea si lava vulcanica, dar vad ca nu mai e pe stoc. Deci cam cu 100 lei rezolvi filtrarea.

  8. #37
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by OAndrei View Post
    Nivelul de iluminare scade direct proporțional cu pătratul distantei, deci se pierde lumina multa cu cate te depărteze de luciul apei, mai ales ca īncepi sa ai conul luminos și īn afara acvariului. Fa cāteva experimente cum ar veni mai bine, mai cauta și niște cote la lămpile de firma. As īncerca un 5cm de la muchia acvariului



    adica la 10 cm de la luciul apei avem de 100 de ori mai putina lumina???

    iar la 30 de cm - pe fundul bazinului adica - avem de 900 de ori mai putina lumina???
    presupunand ca avem 2 tuburi de 900 lumeni - la nivelul subratului avem 1 lumen????

    ca sa ne facem o imagine un lumen /m patrat = 1 lux si este lumina data de o lumanare o la distanta de 1 m

    pe bune, voi cititi ce scrieti?

  9. #38
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by hadul View Post


    adica la 10 cm de la luciul apei avem de 100 de ori mai putina lumina???

    iar la 30 de cm - pe fundul bazinului adica - avem de 900 de ori mai putina lumina???
    presupunand ca avem 2 tuburi de 900 lumeni - la nivelul subratului avem 1 lumen????

    ca sa ne facem o imagine un lumen /m patrat = 1 lux si este lumina data de o lumanare o la distanta de 1 m
    Nivelul de iluminare E[lux] = Iluminarea I [lm] x cos (normala la suprafata, pozitia corupui luminos) / l^2 [m] - patratul distantei corp luminos-suprafata.

    Daca un neon de 900lm se afla la 0.05m, atunci vor cadea pe suprafata apei 900/(0.05^2)=360 000lux
    Daca un neon de 900lm se afla la 0.1m, atunci vor cadea pe suprafata apei 900/(0.1^2)= 90 000lux

    (Pentru neon centrat deasupra acvariului cos 0 =1)

    Ati inteles gresit, la 5cm avem 360 000lux, iar daca dublam distanta, atunci nivelul de iluminare scade de 2^2=4 ori, deci 90 000lux.

    Quote Originally Posted by hadul View Post


    pe bune, voi cititi ce scrieti?
    O referinta: http://www.scritub.com/stiinta/fizic...A145541011.php

    Am studiat chiar semestrul trecut la facultate chestia asta...Va rog sa nu va grabiti sa acuzati.

  10. Likes LucianCM liked this post
  11. #39
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by OAndrei View Post

    Ati inteles gresit....

    Nu dragul meu! eu am inteles exact ce ai scris tu!
    Nivelul de iluminare scade direct proporțional cu pătratul distantei
    daca distanta e 10cm => patratul distantei este 100, corect?
    daca spui ca scade direct proportional rezulta ca:

    x lumeni (lumina la 10 cm distanta de sursa) = 900/100= 9 lumeni

    daca distanta e 30cm => patratul distantei este 900
    x lumeni = 900/900 = 1 ...

    Quote Originally Posted by OAndrei View Post
    Daca un neon de 900lm se afla la 0.05m, atunci vor cadea pe suprafata apei 900/(0.05^2)=360 000lux
    Daca un neon de 900lm se afla la 0.1m, atunci vor cadea pe suprafata apei 900/(0.1^2)= 90 000lux
    .
    mai fa odata socotelile!
    daca tu spui ca un neon de 900 lumeni da 360.000 lucsi la 5 cm ... e posibil sa... nu avem cu ce masura!
    luxmetrele uzuale au un range de pana la 40.000- 50.000 lucsi

    Quote Originally Posted by OAndrei View Post

    Am studiat chiar semestrul trecut la facultate chestia asta...Va rog sa nu va grabiti sa acuzati.
    nu fac nici un fel de acuzatii! doar ca citesc si ma minunez de ceea citesc!

    fara sa intentionez sa te jignesc in vre-un fel, informatiile pe care le-ai studiat si pe care le oferi cu atata mandrie - ori sunt eronate sau partial eronate, ori nu stii sa le expui!
    dar cu siguranta nu stii sa le aplici! de la teorie la practica ai pierdut ceva pe drum!

    pentru ca sa te lamuresti cat de cat - iti dau 2 tips and tricks
    1. cauta pe youtube "Eficienta reflectoarelor" un filmulet comparativ intre diferite reflectoare, facut de un coleg de forum.
    vei vedea ca:
    un tub neon (fara reflector), fix de 900 de lumeni, la 32 cm va dezvolta o iluminare de ... 177 lux, si intre 400 si 500 lux cu reflector!

    2. presupunand ca ai un smartphone - sunt o multime de aplicatii care asta fac - transforma telefonul intr-un lux metru - iar masuratorile sunt aproximativ exacte - joaca-te putin si spune-mi cand ajungi la 360.000 lux

  12. #40
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    42
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post
    Pai eficienta este direct proportionala cu mediile folosite. Este mai bun decat un filtru intern cu siguranta. Eu am 4 nano-uri in care folosesc filtre hang on, care trag prin filtru substrat si nu am avut niciodata probleme cu filtrarea. Mizeria oricum se aduna pe/in substrat. Singura diferenta este ca in cazul de fata, circuland apa prin substrat o sa actioneze bacteriile mult mai repede. In afara de asta sifonarea este mult mai eficienta (motiv de care am vazut ca se plang multi care folosesc filtru substrat: ca sifoneaza mai multa mizerie. Nu inteleg de ce este negativ sa poti curata mai bine la mentenanta saptamanala). Dupa parerea mea o sifonare eficienta se face pe 25% din suprafata, prin rotatie pana acoperi intr-o luna tot acvariul. Asa nu risti o deciclare masiva a substratului.

    Eu de obicei pun deasupra filtrului substrat material filtrant biologic (lava vulcanica spre exemplu) si peste pun substratul propriu-zis. Filtrul il umplu pana la refuz cu material biologic si pun deasupra niste perlon. Fiind mai lenes fac curat la doua saptamani si dupa ce sifonez, doar schimb perlonul din filtru.

    Filtru substrat gasesti la Cristi, la 15 si 20 de lei. Tot la el un HBL-701, de la Sun Sun e 59 lei. Avea si lava vulcanica, dar vad ca nu mai e pe stoc. Deci cam cu 100 lei rezolvi filtrarea.
    am inteles...ma gandesc la filtrul acela...dar din acei 30 cm (inaltimea) cati vin efectiv deasupra acvariului? si inca o intrebare...la o lungime de 23 cm ar fi ok sa`l montez pe fata din spate a acvariului? ma gandesc sa nu atarne cam greu pe partea aia...pe lateral nu cred ca e tocmai ok sa`l pun...ma gandesc ca in spate va fi aproape invizibil(voi pune autocolant negru)
    In legatura cu filtrul substrat...avand in vedere ca nu va fi un acvariu foarte populat (doar cativa neoni si creveti) chiar credeti ca este necesar? ma gandesc ca e mai greu de folosit aspiratorul acela in cazul in care plantez gazon (cam asta intentionez)


    dar filtrul acesta cum vi se pare? AQUA ZONIC ON TOP BLACK KNIGHT-1 800 LH
    Last edited by Gygax; 02-03-2016 at 18:03.

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •