Results 1 to 5 of 5

Thread: low tech?

  1. #1
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes

    low tech?

    Pentru ca nu am putut sta departe de acesta pasiune si intaritat de cumnat care tocmai a dat drumul la un acvarel dar si cu semnale pozitive venite din partea crescatorului de discusi Ciprian Hanganu aka Discusmaniack cum ca apa si-a mai revenit calitativ(inca nu e la valorile cu care eram obisnuiti in urma cu un an sau mai bine ph 7 gh 4-5 dar s-a mai inbunatatit ph 7,8- 8 gh 12-14 fata de 8,5 poate si 9 ph in perioada in care am pierdut toate plantele anul trecut)
    Asadar ieri am asamblat un bazinel mititel 63x40x40 iar in urmatoarele zile mai precis duminica o sa ii fac si inaugurarea iluminarea va fi un 3x 18 w osram iar filtrarea un intern de 1000l si o cascada de 500
    Cum inca calitatea apei nu imi permite sa abordez plante mai mofturoase bazinul va fi un low tech cu lumina putina fara co2 si cu fertilizare minimala, iar plantele folosite vor urma acelasi trend ,cel mai probabil anubians microsorum moss criptocorine sau orice alte plante care sa mearga binisor fara co2
    Fauna cel mai probabil va fi o colonie de crevetei insotiti de un grup de endleri black bar
    Momentan cam atit voi veni cu un update dupa ce aranjamentul va prinde cit de cit o forma multumitoare asadar ne auzim peste citeva luni cel mai probabil

  2. #2
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    bine ai revenit!!!

  3. Likes mihai2002 liked this post
  4. #3
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes
    Cateva luni?!
    Nu se poate

  5. #4
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    pai in iunie am vindut tot ....altfel eram fortat sa car apa cu spinarea de la izvor... 150l saptaminal??????????

  6. #5
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes








Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •