Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 31

Thread: Un nou inceput

  1. #11
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Salut Vivaldi !

    Asta este optiunea ta. Tu trebuie sa-ti construiesti standul in functie de spatiul disponibil si necesitatile tale. Eu am lasat 4 cm in fata si 2 cm pe laterale, nu ma incurca este ok.
    Nu exista un motiv anume pentru a construi standul la dimensiunea acvariului, doar estetic in anumite situatii.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  2. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Bucuresti, Titan
    Posts
    25
    Post (Dis)Likes
    Ma gandeam ca e vreo problema daca se scurge apa pe peretii exteriori si am blatul mai mare sa nu ajunga apa sub acvariu.
    Acvariul pe care l-am luat are o rama de plastic sub el si scrie in instructiuni sa il pun direct pe blat fara sa mai pun covoras de polistiren sub el.

  3. #13
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Salut. Da , pune acvariul asa cum l-ai cumparat, cu rama de plastic sub el , direct pe blat, fara nimic altceva dedesubt. Asa cum a spus si colegul Dan, dimensiunea blatului ramane la latitudinea ta. Si eu mi-am facut standul singur si l-am facut cu 2 cm mai mare pe laterale si pe lungime. Apa care se va scurge pe peretii acvariului va ajunge pe rama de plastic, probabil o parte ajunge sub acvariu (sincer eu nu am reusit sa bag nici un servetel subtire intre rama si acvariu dupa ce l-am umplut), dar o stergi repede cu servetele.

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Bucuresti, Titan
    Posts
    25
    Post (Dis)Likes
    Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.
    Saptamana viitore voi pune acvariul in functiune si inca nu stiu ce substrat sa folosesc. Am doua variante:

    1. Substrat de hranire 5kg JBL AquaBasis Plus .....55 lei
    Peste el 10-15 kg nisip quart (0.5-2mm granulatie, am vreo 7 kg iar restul voi cumpara ) sau JBL Madano 10kg 75-90 lei

    2. 18 kg - Pietris vulcanic negru de granulatie 3,5-5mm de pe forum cu filtru de substrat cost 220 lei cu transport + 30 filtru substrat.

    Neaavand experienta nu siu ce variant este mai potrivita, acvariul vreau sa fie unul plantat cu vreo 25 de pestisori (neoni, corry, etc).

    Nu stiu daca se preteaza pietrisul vulcanic cu un acvariu plantat ?
    Toata mizeria de la pesti si resturi de plante nu va fi trasa in pietris urmand ca ulterior sa colmateze filtrul extern? nu va fi mai greu de intretinut?

  5. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Bucuresti, Titan
    Posts
    25
    Post (Dis)Likes
    In final am facut standul si aseara am bagat apa in acvariu.
    Am pus pe fund cam 1,5-2 cm de nisip de cuart (0,5-2mm granulatie) iar peste el Pro Scape Volcano mineral JBL.
    Ce ar mai trebui sa fac acum pentru pentru inceperea/finalizare ciclarii? care ar fi urmatorii pasi?
    Ma gandeam sa bag vreo 4 pestisori micuti (probabil Corry sau Guppy)de vin copii din vacanta si sa vada ceva miscand prin acvariu si apoi sa astept o luna pana sa il populez cu niste Neoni.
    DSC04556.jpgDSC04562.jpg

  6. #16
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    Trebuia sa ai rabdare acum, dureaza pana se cicleaza in jur de 2-3 saptamani,nu te-as sfatui sa adaugi pesti.Ca sa eviti alte neplaceri lasa acvariul sa se cicleze.
    Fara semnatura

  7. #17
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    Salut

    Am avut si eu 2 acvarii Eheim, unul de 54 si altul de 60 litri. Din experienta poti incepe cu 2 cory si 2 guppy. Dar trebuie sa ai grija de calitatea apei. Stiu ca nu e usor dar daca schimbi macar o treime din apa la 2 zile, in prima saptamana, conteaza. Apa din acvariu ca si aceea din natura trebuie improspatata. In natura apa se indeparteaza singura prin evaporare. Nu uita sa adaugi bacterii de start. Iti recomand de la Dennerle Bactoclean FB7. Mai trebuie si solutie pentru indepartarea substantelor nedorite din apa, metale grele, clor etc. E nevoie asadar sa tratezi apa de fiecare data cand adaugi apa de la robinet.

  8. #18
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    Din experienta poti incepe cu 2 cory si 2 guppy. Dar trebuie sa ai grija de calitatea apei.
    Mai simplu ar fi decat sa isi faca scape-ul sa bage filtru in functiune, plantat maxim, co2 , iluminare ca la INCEPUT si RABDARE.

    Stiu ca nu e usor dar daca schimbi macar o treime din apa la 2 zile, in prima saptamana, conteaza.
    Nu te-as sfatui sa schimbi din apa nici 10-20% pentru ca vei strica ciclarea sau o ingreunezi. Parerea mea...o apa gen " ceata " sau dastea am trecut si eu prin ele, nu e nimic placut...

    . Iti recomand de la Dennerle Bactoclean FB7. Mai trebuie si solutie pentru indepartarea substantelor nedorite din apa, metale grele, clor etc. E nevoie asadar sa tratezi apa de fiecare data cand adaugi apa de la robinet.
    In viata mea nu am tratat apa ,dar aici este vorba de zona in care sta fiecare.Cel putin la noi in Targoviste,ultimele teste care le-am facut mi-au dat o apa destul de folosibila direct pentru acvariu .In ultima faza tine apa in bidoane cu capul larg cel putin 24 h inainte de a o introduce in acvariu.
    Fara semnatura

  9. Likes szaki liked this post
  10. #19
    Very high member darius_ciprian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,107
    Post (Dis)Likes
    SI uite asa de trebuie substante care ne costa o caruta de bani,dar trebuie si ei sa traiasca.Eu nu am bagat in viata mea nici o prostie de solutie si nici nu o sa bag vreodata ,nu trebuie asa ceva,mai bine investesti bani sa iti utilezi cat mai complect acvariu.Daca ai acvarii de sute de litri cati bani iti trebuie sa dai pe substantele minune ,te lasi de sportul asta.

    Incepe ciclarea cu cativa cory si dupa cateva saptamani mai pune cativa neoni si o sa fie totul bine.

  11. Likes szaki, ionut_71 liked this post
  12. #20
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Bucuresti, Titan
    Posts
    25
    Post (Dis)Likes
    Am plecat sa cumpar 2 corry sau 4 guppy si m-am intors cu 2 SAE . Chiar nu am gasit in 3 pet shopuri din Bucuresti niste pesti mai calumea.
    Am cumparat si o priza programabila si momentan pt o saptamana o sa merg cu 6 ore de iluminat pe zi (este OK ?).
    Trebuie sa mai cumpar plante ? sau intr-o luna se vor inmulti cele existente ?

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •