Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast
Results 101 to 110 of 115

Thread: Incalzirea globala – influentata de om?

  1. #101
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Sunteți oameni serioși, ce v-ați încins așa?

  2. #102
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Oameni buni s-a ajuns la "ba pe a matii !". Eu zic ca nu are rost...
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  3. Dislikes Tatanka disliked this post
  4. #103
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Sunteți oameni serioși, ce v-ați încins așa?
    De la CO2
    De fapt, de la chestia cu rasele. Nu suport fazele astea. Daca la CO2 ar mai fi de discutat, la chestia cu rasele se perpetueaza minciuni dacopate care trebuie demontate. Nu poti arunca cu procente de evrei care sa sustina o minciuna. Tinand cont ca am raspuns, ma calmez.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  5. Dislikes opincarul disliked this post
  6. #104
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Vai, Victore, noroc cu tine, Demontation Man... ca ramanea adevarul captiv in hatisul minciunistico-rasist al dacopatilor!! Sau ar trebui sa zic "oy, vei, Victore"?
    Tu NU demontezi niciodata nimic, tu bascalizezi si NIMIC mai mult, oricat ai incerca sa-ti imbraci replicile in cumsecadenia aia asezata, pragmatica, documentata, de care am mai spus...

    Stii care e treaba? Eu sunt foarte greu de montat in a deveni sarcastic cu cineva cu care am dat vreodata mana. O reticenta naturala. Tie ti-a fost usor- dar, vei, sarcasmele tale au fost bazate mai mult pe.. bâză... Initial, eu nu dau nici macar ghionturi, si daca as face-o, as face-o macar cu manusi- tu ai scos si manusile, ca, deh, te simti lucky.

    Sa-ti mai spun ca sarcasmul e un sport extrem, in care, daca nu esti echipat corespunzator cu argumente, te poti accidenta mai rau decat in filmuletele "parkour fails"?
    Sa-ti mai spun ca de sarcasme am si eu tolba plina, dar am considerat ca "nu se face, boss!"? Ca mi-ai dat si destul material, si aveam si cu ce sa-l sanctionez... si eu nu le dau pentru KO, spectacol si glorie, KO din care sa te mai ridici, ci te toc uniform, la puncte, tinandu-te in picioare pana cand iti pica toate sistemele, si cand cazi, te si retragi... dar m-am maturizat, faceam din astea cand eram lup tanar, ca asa credeam ca e corect.

    Acum, am asistat la o demonstratie de orgoliu incredibil- tu, quasi-ignorant pe teme de ecologie, speli pe jos, relaxat si sententios, cu un... ecolog. Wow, just wow, vorba chinezului... Nu am scos artileria, nu e cazul; nu am luat-o nici prea in serios, dar nu am stiut, sincer, ce sa fac. Ca de inteles ca alergi pe un cal mort, nu ai inteles. Ce ai prezentat numai argumentatie nu se chema, iar ultima replica iti incununeaza stilul:
    "antonimul cuvantului progres este regres. Deci, daca exista o involutie, vorbim despre regres, nu?"- raspuns speculativ, ludicos, dar in nici un caz replica.

    Mai exista si ideea de echilibru, iar pe coordonata temporala fireasca, unde intoarcerea in timp nu exista, orice inclinare inseamna involutie/regres/dezechilibru...

    Alt rautacism caraghios prezentat ca replica valida- aleg din ultimele volume, ca sa fie de mai aproape:

    "Si hop la razboiu ca un bun forumist. Pai, nu ai spus tu ceva mai sus chiar asa: Toti albanezii cu numele asta sunt aromani. Acu ce faci? Imi dai la gioale ca iau de buna ce zici tu? Mai, mai, mai, cata baza sa poti pune in tine?"

    Ca sa-ti arat ca tu esti cel in care nu se poate pune baza, iti replic asa cum doresti, bazat, pe puncte: am zis, dar, vezi tu, eu am zis "toti ALBANEZII", nu "toti tiganii", si am zis "Vanghele", nu "Vanghelie, Evanghelie etc". Daca suntem spartani, carevasazica ca trebuie sa fim consecventi si simpli in vorba, nu sa radem de erorile pe care de fapt noi le comitem, nu?

    "Dezvoltare"- iar o invoci... OK, dar pana unde, pana cand? Ce e aia "dezvoltare", de fapt? Ca singura coordonata valida si sustenabila a termenului este cea interioara, cealalta e fudulie ridicola... In lumea fizica, unde spatiul si resursele sunt finite si, din intamplare, stim ca ne apropiem de "masa critica, punctul de non-retur etc.", e un sacrilegiu sa mentionez spartanismele ca posibila solutie, fiindca optica economistului care esti are nevoie de "dezvoltare" ca sa poata rula un program!

    Ecologia studiaza fluxuri. Fluxuri de energii si materie, implicand si pe cele in care intervine componenta vie.
    Economia studiaza si ea fluxuri, atat cat pot intelege eu, dar e o stiinta eminamente speculativa, relativista: are nevoie de definitii, de moneda, de hartoage, de reguli, de conventii, de control.
    Ambele stiinte studiaza si cate un nivel de entropie din fiecare perspectiva, si ideea de echilibru dinamic.

    Un om mai inclinat spre un spirit de tip "ecolog" intelege sa se muleze pe fluxul firesc, dupa niste Legi care nu mai au nevoie de validari, inclusiv- sau mai ales- din partea economistului: ale lui Dumnezeu/Naturii/Firii, dupa cum vrea sa formuleze fiecare, religios sau ateu. Astfel se merge la sigur. "Dezvoltarea", "evolutia" sunt notiuni relative aici, considerand ca omul se afla, evident, pe o panta involutiva. Varful, echilibrul, a fost odata, acum nu mai e. Omul edenic este cel "dezvoltat", complet, echilibrat, si nu "dezvoltarea" aia materiala de care tot vorbesti tu va schimba ceva in bine pentru om, ci introspectia si "regresul", "involutia" din punctul de vedere al economistului. Guess what, daca o viata simpla ajuta omul sa se regaseasca, invocarea "dezvoltarii" devine penibila.
    Nu zic sa ne intoarcem la silex, dar in nici un caz nu accept sa ma ingrijorez ca madam Dezvoltare se poate simti ofensata, iar avocatii dansei, oamenii domeniului economic, vor racni "blasfemie!!!" la orice mentiune despre reducere, moderatie, efort.

    Un individ mai inclinat spre "economist" tinde sa-si creeze niste legi relative, cu validitate la fel de relativa, in functie de la fel de relativele sale dispozitii- mai simplu, toane. Nu ca i-ar lipsi inventivitatea, dar certamente ii lipseste perspectiva. Toti ne cream un microhabitat cu micro-legile lui, nitel adaptate nevoilor/chefului nostru, dar nu le declaram Legi, cu majuscula! Astfel, facilitatile oferite de primordiile "dezvoltarii" devin obligatorii, si comoditatea va cere si mai mult. Am mai vorbit de modificarea permanenta a plafonului pretentiilor... intre timp, Legile sunt deja uitate, "economistul" fiind mult prea ocupat cu studiul metodelor care sa permita "dezvoltarea", cand lumea e deja in fundatura.

    Asta e diferenta dintre noi, e vorba de o conformatie psihologica diferita. Se intampla ca viziunea celor ca mine, conservatoare, sa fie cea corecta. Se intampla, insa, ca viziunea celor ca tine, "progresistii", sa fie cea care ruleaza acum pe ecrane... din pacate.

    In ciuda unui spirit care pare, la prima vedere, cautator, inteligenta si documentarea nu reusesc sa te faca sa observi conexiunile care trebuie. Le observi numai pe cele care iti convin, iar ceea ce-ti convine decide spiritul tau mai inclinat spre relativism. Adica de stanga, desi, in mod bizar, un program de negare a acestei predispozitii inca iti ruleaza pe ecran. Macar declarativ, pari a avea o aversiune fata de stanga, dar apartenenta ta la ideea de dreapta este la fel de declarativa. Si de aceea, avand mindseturi esential diferite, banuiesc ca singurul gen de consens pe care l-am avea ar fi cel de genul "apa e uda".


    .................................................. .................................................. .................................................. ....


    BTW: Nu, nu s-a incins nimic, boys, ba chiar gasesc foarte jignitoare remarca cu "ba pe-a ma-tii!", @roshadow... e vorba de doi tipi care se contreaza, nu de doi cocalari. A fost foarte nepotrivita, si pot spune ca toate shtourile lui Haplo nu au insumat nici pe sutime deranjul pe care-l percep...
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  7. #105
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Nu am nici o intentie de a deranja pe cineva si in mod sigur nu va cred cocalari. Exprimarea mea este mai plastica in dorinta de a atrage atentia la devierea discutiei spre ceva cu tenta personala.
    Scuze daca am deranjat, dar eu is mai tacanit.
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  8. Likes Tatanka liked this post
  9. #106
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    OK, atunci ...
    Pai... fusera oarescum personale, dar nu F4, nici macar F3... Eu am rezistat eroic la avalansa de sarcasme, si nu ma plang prea tare. Am primit eu si mai rau, de la oameni cu maxim 8 clase- armata facuta juma' la Topraisar, daca stii ce zic, LOL!! Apelul lui Haplo la "ultima bruma de logica" (sau ceva pe acolo) si altele similare sunt de fapt complimente, avand in vedere ca el macar e un tip cu studii si citit pe deasupra .
    In ce ma priveste, in afara de exasperarea ca nu are cu cine discuta pe teme de ecologie, nu cred ca l-am deranjat nici eu prea rau cu sarcasmele mele timide, de categoria musca, si alea numai ca replica la ale lui.

    Cat despre tacaneala, mai ai ceva drum de parcurs, Grasshopper... not the time for you to leave, yet .
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  10. #107
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Nu trebuie sa te superi pe "bruma de logica". Inca o cer, chiar pe caldura asta. Nu este un shto asa cum crezi. Stiu din experienta ca oamenii investesc credinta in diverse idei. Idei pe care le cred neconditionat. Daca peste credinta asta torni putina logica, ai sansa sa descoperi adevarul.
    Personal, ma pot certa cu oricine pe faptul ca Dinamo este cea mai buna echipa din toate timpurile, Snatch este cel mai bun film, etc. Asa cred eu, este tabloul meu. Daca pun niste coordonate peste, spre exemplu numarul de titluri castigate, competitii externe, clasament IMDB, total incasari, etc, atunci voi fi nevoit sa accept ca ... altii gresesc . Pana atunci, cat timp stau cu tabloul meu in casa, toate sunt bune. Daca incep sa-l vantur in public trebuie sa dovedesc ce spun, nu sa arunc niste pareri.

    Tot nu mi-ai raspuns de unde ai scos procentul ala de 80%. In 1945 PMR (viitorul PCR) numara 250000 de membri. CC era compus din 27 de membri plini si 8 supleanti. Pe supleanti nu-i stiu, dar plinii sunt:

    Gheorghe Apostol, Emil Bodnaras, Constantin Campeanu, Miron Constantinescu, Iosif Chisinevschi, Nicolae Ceausescu, Dumitru Coliu, Constanta Craciun, Teohari Georgescu, Gheorghe Gheorghiu-Dej, Vasile Luca, Gheorghe Maurer, Vasile Marza, Alexandru Moghioros, Andrei Neagu, Constantin Parvulescu, Lucretiu Patrascanu, Andrei Patrascu, Ana Pauker, Emil Popa, Ilie Popa, Iosif Ranghetz, Leontin Silaghi, Chivu Stoica, Elena Tudorache, Vasile Vaida, Gheorghe Vasilichi

    Acu, daca tu spui ca vorbim de 80% din 250000, zau daca te cred. Poate te cred daca aduci scanuri, dovezi clare. Altfel ramane batut in cuie ca-i minciuna.

    Poate sunt 80% din cei 27? Atunci fii bun si numeste 21 dintre ei. Si la cei discutabili, da si tu o dovada in plus. Spre exemplu, la Ana Pauker este clar: etnie evreiasca, relgie mozaica apoi atee. La Bodnaras? Total neclar: religie crestin ortodoxa apoi ateu.

    Sau sunt 80% din cei 35? numeste 28, dar tot asa, trasabili. Fara definitii de genul: oricine cu numele Vanghelie este aromana. Aaa, ala nu este. Sa fie clar.

    Te bagi?
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  11. #108
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Oameni buni..

    Pe cuvânt, vă apreciez pe amândoi, sunteți oameni citiți, educați, inteligenți. Pe lângă faptul că discuția a derivat rău, înțepăturile astea nu vă fac cinste.
    Și faptul că v-o spune un terchea-berchea, un Telectual (vezi Haralamb Zincă, agentul B39), un pielea de pe potârniche ca mine ar trebui să fie destul de dureros.

  12. #109
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Ca ne-am aprins este una, am si recunoscut. Ne-am mai aprins noi si nu s-a intamplat nimic. Zau ca discutam in contradictoriu pe niste principii la care tinem. Este normal ca discutiile sa se incinga si sa apara mici impunsaturi. Suntem suficient de maturi sa le incasam si sa trecem mai departe.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  13. #110
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Nu, nu ma bag.

    Solicitarea ta e o strategie tipica semidoctilor nesinceri: emiti o cerere-capcana, pe un teren pe care-l cunosti ca alunecos, astfel incat sa nu primesti decat rezultate despre care stii ca-s nu false, ci CONTESTABILE. Fiindca tie nu adevaruri iti trebuie, ci sa poti contesta orice nu se incadreaza in convingerile tale! Ai sa-mi spui ca tocmai asa se construiesc convingerile, contestand orice pana la gasirea incontestabilului, dar atunci te-as trimite sa-ti contesti tie insuti metoda de dialog: deloc cautare a adevarului, ci partizanat pur si simplu.
    Te-am invitat si la "Jocuri Logice pentru Micii Negationisti GW", sa descoperim amandoi, DE MANUTA, PAS CU PAS, "Adevarul despre Clima si Rata", si nu ai marsat, asa ca nu mai am nici o indoiala ca asta practici. Singura intrebare pe care mi-o mai pun este daca te minti si pe tine insuti atunci cand incerci sa-i imbrobodesti pe ceilalti... dar asta e optionala, e intre tine si tine, dupa cum ti-am mai spus.

    Asa ca, de principiu, cand recunosc genul asta de provocari, zic "pas".

    Si nu ca nu as putea sa le sap biografiile, desi si asta ar fi inutil- te-ai si asigurat, cu toata ipocrizia posibila (aa, rigurozitate stiintifica, adica...), ca sunt constient ca vei accepta ca argument doar prezentarea declaratiei pe propria raspundere a actualmente decedatilor ce si cum erau, eventual, nimic mai putin. Sunt constient, da, si nu doar eu, ca nimeni nu-ti va aduce lista cu 80% din ei, dar si acolo ai carcoti si ai incepe contestatiile. Nup, nu merge asa, cel putin cu mine nu-ti merge, si de aia zisai ca nu mai continui jocul asta.

    Pretentia la macar un cristalut, nu la o bruma de logica, as fi avut-o si eu... am crezut insa ca e o cerere de la sine inteleasa, dar vazand cum tratezi subiectul despre clima, cum ignori orice ar fi deviat discutia de la monologul tau GW-negationist catre o demonstratie logica, in pasi matematici... am renuntat. Am realizat ca amandoi monologam...

    Tu esti constient, la randul tau, ca eu sunt constient, la randul meu, de faptul ca orice argument adus cuiva care, dupa ce afirma ENORMITATEA ca Maurer, Kohn si Bodnarenko sunt "romani" si e tras de maneca (), doar pentru a continua cu Aberatia 2.0, anume "Maurer provine din tata german si mama frantuzoiaca. A mai fost si Alexandru Moghioros, ungur. Toti cei amintiti nu au fost evrei.", este un argument condamnat la invaliditate, desi e perfect valid?

    Sau invocarea terminatiei slave (SLAVE!!!)a variantei Eminovici, ca un strengaresc a propos la evreitatea lui Eminescu, alaturata unei informatii de notorietate, aia cu Einstein:
    "Eminescu/Eminovici era roman ? Einstein ce era ?"
    Wow, asta chiar merita un Nobel !! Zi asa, stimabile coleg, pana si Eminovici, cu care ne laudam atat, a fost un self-hating jew, sau unul care habar n-avea de etnicitatea lui evreiasca, huh ??? Haplo, nu ma face sa rad, ca-mi crapa buza, vorba lu' Ahab...

    Stiu ce gen de pseudo-argumente ai putea aduce, ca si Pierre Moscovici, de exemplu, avea terminatie slava, si era evreu ... dar hai sa te descurc: e vorba nu doar de terminatia slava, ci si de radacina numelui.
    "Emin" este varianta turceasca a numelui arab "Amin". Campia Eminska e in Bulgaria, la sud de Cadrilater. Incepe sa se lege? Eminescu a fost nu doar roman, ba foarte probabil chiar aroman, roman sud-dunarean. Mai sunt nume armanesti cu radacina turceasca, unul inclusiv in neamul meu. Indiciu: nume de ocupatie.
    Nu-l zic; nu ca e secret, dar e o replica la sarcasmul ridicol al cuiva care mi-a sugerat sa spun natiilor pe nume; al cuiva care se astepta sa am "pozitii mai verticale, adica daca am o opinie sa fiu in stare sa mi-o asum" ... asta in vreme ce nici acum nu stiu ce nume de familie are. Verticalitate, asumare, blah, blah, valah, cutzovlah, ca tot suntem in subiect...

    Mai e si argumentul antropologic- dar nu mai intru in detalii, ca ma tem ca si acolo imi vei da lectii, cum am patit-o in privinta ecologiei, interpretarii istoriei, flerul si documentarea in privinta decelarii originii dupa nume etc. Lista cu ce NU stii cred ca ar fi mai scurta ...
    Pentru informatia ta, da, are moaca tipica de aroman, iar sansele de a fi fost evreu sunt ZERO, cu tot aspectul total atipic al multor evrei mixati.



    Una peste alta, revin: tu ori chiar nu ai idee, ori iti place atat de mult sa combati, incat nu mai conteaza daca spui adevaruri sau numa' te plimbi. O fi si asta vreun thrill, altii il cauta in activitati de-a dreptul periculoase sau scandaloase. Io-s mult mai plictisitor, un adept banal al lui "nu deschide gura decat cand stii ce spui". Stiu, e crancen sa fii atat de banal, dar cand ma gandesc la alternativa, imi mai ostoiesc senzatia de individ gri...
    .................................................. .................................................. .................................


    Dane, amandoi am esuat in a ne simti insultati grav, de aia am continuat. Si iar ma declar jignit- ce am facut, ca sa nu-mi faca cinste?? Ah, ca ne pierdem amandoi timp pe forum in loc sa comitem fapte de vitejie si sa salvam lumea- asta da, ar fi o observatie pertinenta. Dar o facem cam toti, ca asta ne e conditia.
    Dureros e doar ca o spui. Pana una-alta, e a doua interventie care insinueaza ca facem ceva neonorabil aici. Ori eu mai mult de sarcasm cu botnita corecta, corespunzatoare, nu am vazut, nici nu am prin curte.

    Sugestie: cata vreme eu si Haplo nu sarim un gard- si nu-l vom sari, ca nu avem structurile de asa natura- cine intervine, sa intervina cu o opinie, nu cu nuielusa sau ziarul rulat, ca pentru motanii care sasaie si scuipa.
    Last edited by Tatanka; 06-07-2016 at 20:13.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •