Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 31 to 40 of 61

Thread: Insula - 180 litri

  1. #31
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Eh, mIRC-ul e de vina, m-a ajutat foarte mult (sa scriu repede)

  2. Likes costelinotb, NorbiD liked this post
  3. #32
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Iti spun eu un lucru esential...iti trebuie rabdare, lasa naibii testele zilnice. Laptele din bazin apare catre jumatatea ciclarii, va disparea singur cand se va termina ciclarea. Nu sunt adeptul ciclarii fara vietati (*fie si cativa melci pomaceea vor cicla bazinul destul de sigur). Nu prea inteleg de ce faci schimburi de apa in timpul ciclarii de vreme ce nu ai vietuitoare, in felul asta ciclarea va dura doua luni, in loc de o luna. Schimburile de apa in timpul ciclarii le faci doar daca ai vietuitoare.
    Incalzitorul trebuie pus intr-o pozitie mai "safe" (vertical, firul afara din apa). Nu tie frica sa stai cu el asa in apa?

  4. Likes Laurentiu Cluj liked this post
  5. #33
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Merci Marius pt sfaturi. Nu ma mai bag sa schimb apa astept sa -si faca damblaua. Apa s-a limpezit mai am doar biofilm. O sa il curat cu servetel din cand in cand pt ca skimmerul nu-l pot monta pe filtrul pe care il am (nu am acces la furtunul din spate fara sa golesc jumatate din bazin si dupa cum am zis nu mai ma apuc de schimbat apa). Voi monta skimmerul cand imi iau cel de-al doilea filtru. Incalzitorul l-am pus vertical dar a trebui sa fac o "groapa" in substrat de vreo 5-7 cm pt a nu atinge pietrisul, drept pt care l-am pus oblic iar firul mai sta in apa doar pt 2-3 cm, dar il voi ridica un pic mai sus si-l voi mai indrepta un pic astfel incat sa ramana doar mufa aia mai groasa in apa. Sa stii ca ma gandeam de vreo cateva zile sa bag niste melci in acvariu. Melcii de substrat sunt buni, sunt recomandati daca ai plante ? Nu vor deranja cablurile incalzitorului de substrat ?
    Seara buna,
    Mihai

  6. #34
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Pentru a monta skimerul nu trebuie sa ai acces la furtunul filtrului, doar scoti sorbul (sita de plastic) si mufezi racordul flexibil de la skimmer. Incalzitorul incearca sa-l pui in coltul dreapta-fata cu ventuzele pe sticla laterala, eu acolo il tin pentru ca in spate am substratul mai gros si incalzitorul ar iesi jumatate afara. Eu zic sa eviti melcii de substrat...

  7. #35
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Am incercat sa montez skimmer-ul direct la teava in-ului (am scos sorbul asa cum ai spus - skimmer-ul nu are niciun racord flexibil in pachet) dar tevile au aceeasi grosime. Singura varianta pe care o vad e sa desfac furtunul din teava sorbului si sa indes teava skimmerului in furtun dupa cum am vazut pe youtube. Oricum stupid sistemul JBL ca nu iti permite conectarea la sorb. Merci de sfat cu melcii. Voi lua normali .

  8. #36
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Fara un pic de initiativa DIY esti "mancat" in acvaristica...cauta furtun transparent care sa intre fix pe teava skimmerului (automat va fi fix si pe teava sorbului) si poti mufa linistit, oricum imbinarea va fi sub apa...Tot ceva de genul asta am si eu, ca nici la mine nu sa potrivit la fix, am avut nevoie de ceva prelungire dintr-o teava...

  9. #37
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Ai dreptate. Voi face precum spui. Merci de pont.

  10. #38
    Base member cosminTM's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Timișoara, Bucovina
    Posts
    453
    Post (Dis)Likes
    Imi pare rau ca nici pana acum nu ai reusit sa dai drumul la acvariu. Setup-ul meu a plecat o data cu al tau si deja ma bucur de el de ceva timp ... . Fara alge si fara decese. Cred ca am bafta si cu apa din zona in care stau. Filtrul cu capacitate mare de la inceput umplut cu micromec si siporax (6 litrii) isi face treaba... .
    InCePuTuRi NOI

  11. #39
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Cosmin. Mai mult ca sigur ca si filtrul prea mic este una dintre cauzele pt care inca nu s-a ciclat acvariul.

  12. #40
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Salutare,
    Au trecut multe luni de cand nu am mai postat in acest jurnal. Sincer mi-a fost prea lene sa descarc pozele in calculator si sa le urc aici . Intr-un final mi-am facut curaj in seara asta si voi pune o suita de imagini ca o retrospectiva a perioadei scurse, nu insa inainte de a va spune cateva cuvinte despre fauna, flora si modificarile aduse intre timp.

    Fauna:
    1 Pomaceea mare si gras
    1 Zebra Nerite snail
    6 Neoni Tetra cardinali (au fost 8 dar pe unul l-am gasit pe podea a doua zi dupa ce i-am introdus, iar al doilea a disparut de cateva zile - ori a sarit ori a murit si a fost mancat de Pomaceea)
    4 Corydoras Trilineatus
    2 Otocinclus Affinis (in urma cu 3 luni am luat 6 ; pe 2 i-am gasit decedati in skimmer, pe 1 l-am gasit in wavemaker, iar pe 1 l-am vazut cum inota vertical si l-am scos; astia 2 sunt supravietuitorii, au crescut si au burtica)
    5-6 creveti Red cherry luati de la MaxiPet (erau 6 dar nu am vazut mai multi de 5 odata; cand i-am luat nu aveau mai mult de 0.5 cm acum au in jur de 2-2.5 cm)

    Flora:
    ceva BBA (mai mult pe radacina)
    Anubias barteri nana
    Anubias barteri nana petite
    Alternanthera reineckii mini
    Christmas Moss
    Lindernia rotundifolia variegated
    Ludwigia Palustris green
    Limnophila hippuridoides
    Ludwigia repens 'Rubin'
    Ludwigia super red mini
    Cabomba Aquatica
    Rotala Rotundifolia

    Voi mai adauga
    in stanga fata: Pogostemon Helferi + Rotala bonsai
    in dreapta fata (in loc de eleocharis parvula care nu s-a prins): staurogyne repens

    Hardware:
    Am schimbat filtrul JBL e701 cu JBL e1501 (1 sertar bureti, restul Siporax+Micromec)
    Am schimbat capacul si am pus o lampa SunSun cu 4 neoane T5 830+865. Momentan folosesc doar 2*39W
    Am pus si skimmer Eheim Micro 350
    Imi promisesem ca imi iau in Decembrie sistem CO2 dar de abia luna viitoare voi intra in posesia lui, pana atunci merg pe doua bombe DYI pe care le fac dupa reteta lui MariusMinu

    Dar de ajuns cu povestile, sa curga imaginile:







    Ceva alge ....







    Pe Eleocharis SP Xingu l-am scos pana la urma pentru ca se umpluse de BBA si nu-i mergea deloc










    un crevete






    Scuze pentru calitatea pozelor, sunt anti-talent si sunt facute cu telefonul.
    Orice sfat constructiv este binevenit!
    O seara frumoasa va doresc!

    PS: nu bagati in seama piatra distonanta ce are rol de fixare a radacinii (greseala mea ca nu am pus radacina inainte de punerea pietrisului dar am cumparat-o cu mult dupa startare) va fi acoperita de staurogyne repens si Alternanthera reineckii mini!

  13. Likes Gabriel 72 liked this post
Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •