Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 36

Thread: New start - 70x35x40

  1. #11
    High member razvan7722's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Resita
    Posts
    654
    Post (Dis)Likes
    Cu siguranta asta vreau si eu ! Problema este ca nu am deloc cunostinte de electrician, instalatia actuala a fost facuta de cineva.
    Dan, la ce ai tu acolo in acvariu merita o instalatie de iluminare pe masura. Am urmarit ceva timp jurnalul tau si pot spune ca ai tot respectul meu, sper sa am si eu asa plante sanatoase.
    O sa merg pe 8h fara pauza si urmaresc algele. Imi pare rau ca nu am teste de NH4 si NO3 pentru a vedea cand se termina ciclul azotului ... algele maro inca nu dau semne sa dispara, sunt pe anubias, microsorum, hydrocotyle si pe majoritatea lemnelor si pietrelor.

    Acesta este capacul, facut foarte simplu


    Lighting by razvan7722, on Flickr
    Last edited by razvan7722; 25-10-2014 at 13:38.

  2. #12
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Fiecarui tub ii poti atasa cate un reflector juwel sau un reflector JBL. Cantitatea de lumina se va dubla. Ai grija ca dupa acest upgrade sa revii la programul de 6 ore si sa cresti usor. Nu este planta care sa nu creasca sub aceasta lumina. Nu zic zic ca orice planta va fi in forma maxima, dar va trai si se va dezvolta. Orice tip de gazon va merge fara probleme. Ca si observatie, capacul ar trebui dotat cu un ventilator pana vara viitoare, deoarece caldura emanata de neoane iti va incalzi excesiv apa, lucru care ar putea dauna serios plantelor.
    In ce priveste aranjamentul, nu te grabi, testeza prima data plantele si dupa ce vezi cam ce iti merge, gandeste-te cum sa le aranjezi.
    Daca ai incercat tu personal, poti da sfaturi. Daca nu....

  3. Likes razvan7722, Laurentiu Cluj liked this post
  4. #13
    High member razvan7722's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Resita
    Posts
    654
    Post (Dis)Likes
    Claudiu, multumesc mult pentru sfaturi, am uitat complet de reflectoare si eram pe punctul de a alege un neon pentru a suplimenta lumina. Prefer sa iau 2 reflectoare decat inca un neon si sa trebuiasca modificata toata instalatia pentru ca e mai complicat de adaugat/scos neoane. Legat de programul de iluminare, nu o dau in alge daca trec de la 8h din nou la 6h dar cu o intensitate a luminii mai mare ?
    Am luat in calcul si ventilatorul, trebuie doar sa ma gandesc unde sa il montez pe capac dar cred ca poate sa mai astepte pana in primavara.

  5. #14
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Nu ar trebui sa fie probleme. Intensitatea luminoasa nu va fi prea mare. Oricum, te poti intoarce oricand la ultima varianta fara probleme.
    Daca ai incercat tu personal, poti da sfaturi. Daca nu....

  6. #15
    High member razvan7722's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Resita
    Posts
    654
    Post (Dis)Likes
    Ieri am observat putin BBA pe frunzele batrane de la Hygrophila pinnatifida, astazi a aparut si pe Tenellus. Fertilizarea este tot 2ml All in one si 1ml Accelerator, iluminare 8h, bomba de CO2 a fost terminata ieri seara si abia acum am avut timp sa o fac. Cauza cred ca este fluctuatia nivelului de CO2, neavand un sistem presurizat nu am mereu un nivel constant sau filtrul extern este foarte murdar (nu a fost curatat de 2 luni si ceva) dar nu cred ca are legatura.
    Ca solutie sa supradozez cu Accelerator ?

  7. #16
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by razvan7722 View Post
    Ieri am observat putin BBA... ...sau filtrul extern este foarte murdar (nu a fost curatat de 2 luni si ceva) dar nu cred ca are legatura.
    Ba da, are legatura...


  8. #17
    High member razvan7722's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Resita
    Posts
    654
    Post (Dis)Likes
    Update ziua 32:

    Am facut un schimb de apa de 30%, aspirat nisipul, cules cu penseta toate frunzele moarte, eliminat frunzele afectate de BBA si am curatat peretii acvariului care aveau cateva puncte mici de GSA. Filtrul extern si furtunele au fost si ele curatate iar acum circulatia apei este mult mai buna.
    Saptamana asta trebuie sa ajunga robinetul pentru reglaj fin, drop checker-ul si numaratorul din bule din sticla, pana atunci am marit CO2-ul la 2bps si dublat doza de VIMI Accelerator pentru a vedea daca BBa da inapoi. Ma gandesc sa fac tratamentul cu H2O2 dar asta va elimina doar efectele nu si cauza. Este bine ce fac sau sa revin la 1bps si doza normala de VIMI ?

    Tot saptamana asta cred ca o sa cumpar si pestisorii. Inca nu am stabilit ce specie sa iau, imi plac Hyphessobrycon flammeus si Hyphessobrycon amandae, plantele mele fiind verzi sa fie si o pata de culoare. O combinatie intre cele 2 specii, de exemplu 6xFlame Tetra si 10xEmber Tetra ar da bine ? Sau sa merg pe o singura specie ?

    Razvan.

  9. #18
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Banuiesc ca nu ai curatat foarte temeinic filtrul...sa mai fi ramas o "bruma" de bacterii acolo !

  10. Likes razvan7722 liked this post
  11. #19
    High member razvan7722's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Resita
    Posts
    654
    Post (Dis)Likes
    Am curatat totul superficial in apa scoasa din acvariu, nu vreau sa il deciclez ca am destule batai de cap si asa . In mare parte mizeria a fost pe fundul canistrei si in perlon, a fost de-a dreptul noroi.
    Nu vad ca algele sa se retraga, dar nici minunile nu au loc peste noapte ...

  12. #20
    High member BBogdan's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    504
    Post (Dis)Likes
    Salut ,
    eu as merge doar pe o singra specia si anume pe Flame Tetra....mereu am vrut sa am un setup cu acesti pestisor, sper sa si reusesc candva.
    In ceea ce priveste lupta ta cu alege si eu am avut cam aceeasi problema. Am redus perioada de iluminare la 6 ore si am aspirat substratul urmat de schimburi de apa mai dese iar saptamanal am adaugat cate o fiola de Prodibio Bio Digest sa evit o eventuala deciclare si astfel intr-o luna nu am mai avut pic de BBA sau GSA.
    Bafta!

  13. Likes razvan7722, Irena liked this post
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •