Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 71 to 80 of 82

Thread: Intrebare despre filtrul de substrat

  1. #71
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti, 13 Septembrie - Monitorul Oficial
    Posts
    151
    Post (Dis)Likes
    nu cred ca vor fi suspensii, intrucat pe masura ce se produc, acestea vor fi absorbite de sorb. oricum fac si aspirarea mecanica la schimburile saptamanale. din experienta de acum, in substrat se depoziteaza o gramada de mizerii, chiar daca il aspir saptamanal.

  2. #72
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Eu am un filtru extern cu returul conectat la un filtru substrat si un filtru hang-on care trage prin filtru substrat. In ambele cazuri mizeria sta la suprafata substratului si este usor de aspirat la mentenanta saptamanala. Prin sorb tragi maxim 5%, in rest ramane pe substrat. Sa nu te sperii de cantitatea mare de mizerie pe care o aspiri cand faci curat. Este ceva normal si e bine.
    Pentru ca filtru de substrat se foloseste strict pentru filtrarea biologica, iti recomand sa aspiri saptamanal doar mici portiuni din acvariu ca sa nu deciclezi. Eu mi-am impartit vizual in 4 suprafete acvariul si aspir in fiecare saptamana cate una din ele, nederanjand celelalte 3.

  3. #73
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti, 13 Septembrie - Monitorul Oficial
    Posts
    151
    Post (Dis)Likes
    de fapt eu sper sa colectez mai mult decat acel 5% intrucat intentionez sa am 2 canistre externe (un JBL 900 care exista deja) si probabil ceva chinezesc care urmeaza fi achizitionat, fiecare situat in cate un colt al acvariului. Pe unul va fi filtrarea normala+ un reactor CO2 DIY iar chinezaria (de 1400 l/h sper ca va fi) va fi conectata la filtrul de substrat. Astfel , daca unul "sufla" cu putere apa de jos in sus, sper ca scoata mizeria din substrat si sa o colecteze sorburile celor 2 pompe

  4. #74
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post
    Eu am un filtru extern cu returul conectat la un filtru substrat si un filtru hang-on care trage prin filtru substrat. In ambele cazuri mizeria sta la suprafata substratului si este usor de aspirat la mentenanta saptamanala. Prin sorb tragi maxim 5%, in rest ramane pe substrat. Sa nu te sperii de cantitatea mare de mizerie pe care o aspiri cand faci curat. Este ceva normal si e bine.
    Pentru ca filtru de substrat se foloseste strict pentru filtrarea biologica, iti recomand sa aspiri saptamanal doar mici portiuni din acvariu ca sa nu deciclezi. Eu mi-am impartit vizual in 4 suprafete acvariul si aspir in fiecare saptamana cate una din ele, nederanjand celelalte 3.
    Aspira linistit tot substratul ca nu ai cum sa-l deciclezi.Bacteriile sunt sub gratar.Cand vei face curatenie generala vei gasi sub gratar un fel de mal care nu miroase.Alea sunt bacteriile.

  5. Likes dandumitru liked this post
  6. #75
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by drdiscus View Post
    Aspira linistit tot substratul ca nu ai cum sa-l deciclezi.Bacteriile sunt sub gratar.Cand vei face curatenie generala vei gasi sub gratar un fel de mal care nu miroase.Alea sunt bacteriile.
    Pe orice substrat se aseaza bacteriile, fie el si din pietricele colorate. Eu folosesc substrat vulcanic, care faciliteaza dezvoltarea bacteriilor si circuland apa prin filtru de substrat functioneaza la fel ca un filtru extern. Din cate stiam la aspirare omori din bacterii. Daca gresesc si ele stau sub gratar ar insemana ca si intr-un steril cu gratar de filtru substrat s-ar dezvolta bacterii sub plasticul ala.

  7. #76
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post
    Pe orice substrat se aseaza bacteriile, fie el si din pietricele colorate. Eu folosesc substrat vulcanic, care faciliteaza dezvoltarea bacteriilor si circuland apa prin filtru de substrat functioneaza la fel ca un filtru extern. Din cate stiam la aspirare omori din bacterii. Daca gresesc si ele stau sub gratar ar insemana ca si intr-un steril cu gratar de filtru substrat s-ar dezvolta bacterii sub plasticul ala.
    De cat timp folosesti gratar?

  8. #77
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post
    Pe orice substrat se aseaza bacteriile, fie el si din pietricele colorate. Eu folosesc substrat vulcanic, care faciliteaza dezvoltarea bacteriilor si circuland apa prin filtru de substrat functioneaza la fel ca un filtru extern. Din cate stiam la aspirare omori din bacterii. Daca gresesc si ele stau sub gratar ar insemana ca si intr-un steril cu gratar de filtru substrat s-ar dezvolta bacterii sub plasticul ala.
    Daca in propozitia lui @drdiscus s-ar fi pus un "" si "" nu ne mai legam acum de diverse aspecte.

    Ideea pe care a dorit sa o expuna, era ca, o mare parte din bacterii se afla "" si "" sub gratarul de plastic sub forma de mulm, asa cum se strang intr-un burete, care stors intr-un acvariu crud, face aditie de bacterii denitrificatoare si ajuta la o ciclare mai rapida, daca ele au o culoare maro si arata ca un namol asta nu inseamna ca trebuiesc catalogate ca mizerie si indepartate. Se inteparteaza pentru ca la un moment dat sunt foarte multe si colmateaza materialul filtrant.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  9. Likes georgebt liked this post
  10. #78
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Corect.In plus, atunci cand fac restart la un bazin cu gratar, scot o parte din acel mal si dupa ce spal tot bazinul, inclusiv pietrisul, rastorn malul pe pietris.

  11. #79
    Member Sugar_baby's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Dr. Taberei
    Posts
    241
    Post (Dis)Likes
    Resuscitez și eu puțin postarea aceasta! Am de gānd sa pin in acvariul meu, la un mic reset total in Weekend, doua filtre de substrat care Se vor īntinde pe o suprafață de 200 ori 50 centimetri. Am de gānd să folosesc la o treime din lungimea acvariului fiecare Sorb, pe IN, in așa fel īncāt sa le pun cumva la distanta egala! Substratul pe care īl am este inertul de la Hornbach de 0,4-1,4 mm. Īntrebarea mea este: acest substrat este bun sau e prea fin pentru a asigura o trecere buna a apei prin el?

    AA6E1E14-DFF8-460B-B958-893C06448506.jpg


    Multumesc de răspunsuri.

  12. #80
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Sugar_baby View Post
    Resuscitez și eu puțin postarea aceasta! Am de gānd sa pin in acvariul meu, la un mic reset total in Weekend, doua filtre de substrat care Se vor īntinde pe o suprafață de 200 ori 50 centimetri. Am de gānd să folosesc la o treime din lungimea acvariului fiecare Sorb, pe IN, in așa fel īncāt sa le pun cumva la distanta egala! Substratul pe care īl am este inertul de la Hornbach de 0,4-1,4 mm. Īntrebarea mea este: acest substrat este bun sau e prea fin pentru a asigura o trecere buna a apei prin el?

    AA6E1E14-DFF8-460B-B958-893C06448506.jpg


    Multumesc de răspunsuri.
    Este prea fin.2-4mm este optim.

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •