Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14

Thread: umiditate,mucegai in camera

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Am studii in domeniu termopan am citit discutiile si garantez nu este de la acvariu aceeasi problema am avut si eu iarna dar se remediaza prin aerisirea a minim 60 minute zilnic pe timp de iarna vara este o alta discutie cum stai la parter te intreb cit de vechi sunt geamurile termopan daca este o generatie mai recenta de 7-8 ani poti folosi microventilatia care o are fereastra ... O alta problema este daca vecina de la etajul 1 a izolat apartamentul pe interior atunci diferenta de temperatura a peretelui face sa apara igrasia in zona de delimitare a etajelor ....

2. Likes Nimeni liked this post
    Junior Member
    Post (Dis)Likes

Aparat de dezumidificare

In mare parte, de vina este intr-adevar acvariul, dar poate fi si de termopane, de la izolarea proasta a blocului. Eu folosesc de ceva timp un absorbant de umiditate, isi face foarte bine treaba si am scapat de mucegaiul care se instalase dupa un dulap din camera cu acvariul.

Base member greenp's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Parinti mei stau la casa, si nu au acvariu, dar tot se face umiditate pe un perete interior dupa usa, pe hol, mai ales iarna. Degeaba au spart pana la caramida, au spalat cu solutii speciale, gletuit, lavabila, a fost fara rost, se umezeste si pica lavabila iarasi. Primadata au dat vina pe florile care le tin pe hol iarna si in anul urmator au renuntat la mai bine de 80 % din ele si tot sa facut.

Oricum e ciudat pt ca nu e o scurgere de la ploaie,ar fi ud de la tavan in jos si in pod, este undeva la 50- 80 cm de sol, aerisire se face exagerat de mult, iar usa sta inchisa si nu acopera lumina soarelui cand mai ajunge sa lumineze in portiunea aceea. In acelasi hol se umezeste si dupa calorifer, dar nu este sparta teava, ar pierde presiune centrala...

Cred ca aceste lucruri sunt defecte de constructie...
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    daca dupa 4 ani de cand ai acvariu s-a intamplat sa apara mucegai in camera, nu crezi ca e alta sursa? ai noroc ca nu s-a pus si pe mobila, am o ruda care se plange ca toata casa e plina de mucegai, sta intr-o mansarda. ia-ti un dezumidificator; daca nu scazi umiditatea, tot o sa apara, chiar daca renovezi; cand ai renovat ultima data? ce fel de vopsea ai folosit? ai schimbat sisteul de incalzire de curand (ex. anul trecut?). sau ai incalzit mai mult o camera decat alta?

Page 2 of 2 FirstFirst 12