Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 49

Thread: vand plante

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    tarnaveni
    Posts
    182
    Post (Dis)Likes

    vand plante

    25 fire rotala rotundifolia
    23 fire limnofila sesiliflora
    5 fire bacopa caroliniiana
    5 fire limnofila aromatica
    1 pot h micrantemoides nu stiu cate fire?
    1 planta higrofila corimbosa compact
    1 pot java moss 10 x10
    1 p0t fissidens fontanus 5x5
    2 fire ludvigia repens rubin
    pret pachet 65 lei + taxa postala 7 lei

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Borsa Maramures
    Posts
    45
    Post (Dis)Likes

    trasport pesti germania romania

    Buna seara nu am mai activat de ceva vreme pe acest forum deoare ce sunt plecat la munca in germania de ceva vreme, dar astea nu sunt foarte importante, poate ca uni din voi ma mai tin minte am detinut pana acum nu mult timp un acvariu care din motiv ca nu mai avea cine sa se ocupe de el a trebuit sa il opresc. Acum sper ca pana la sfarsitul anului sa ma intorc in tara si sa incep iaras cu acvaristica, as dori daca cineva dintre dumneavoastra cunoaste si poate sa imi spuna cum as putea trasporta pesti sau orice nevertebrata de aicea in romania tinand cont ca sunt 1800 de km mi se par mult mai ieftine aicea. ast parerile voastre

  3. #3
    Senior Member catalos's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,798
    Post (Dis)Likes
    edy - eu personal am transportat creveti si pesti intr-un recipient cu capac - prevazut cu fanta de aerisire; recipientul era realizat din material plastic, si in interiorul vasului am mai adaugat si cateva fire de plante, pt confortul pestilor si crevetilor.


    bineinteles transportul a fost facut cu un autoturism.
    cătălos

  4. Likes Nimeni liked this post
  5. #4
    Member mihaicst's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    tasnad,sm
    Posts
    243
    Post (Dis)Likes
    o galeata cu capac! plus pastila de oxigen
    ahh, temperatura constanta!
    Dumnezeu a zis: "Să mişune apele de vieţuitoare şi să zboare păsări deasupra pămāntului pe īntinderea cerului."
    Dumnezeu a văzut că erau bune... aceasta a fost ziua a cincea; Cartea Geneza.

  6. #5
    Member romica's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    tulcea
    Posts
    269
    Post (Dis)Likes
    Depinde cat de repede pargurgi cei 1800 km. Crevetii si pestii mici rezista cel putin 24 de ore (cred ca si mai mult, dar vorbesc doar din experienta proprie) in pungi cu apa (ai grija sa nu lasi aer in pungi pentru ca altfel apa va face balans si e posibil sa-i ranesti) . Conteaza doar sa mentii temperatura la un nivel normal.

  7. Dislikes Corwyn disliked this post
  8. #6
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    In pungile cu creveti sa pui si bucati de burete, sa aiba de ce sta agatati

  9. Likes Nimeni liked this post
  10. #7
    Base member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Sf.Gheorghe- Brasov
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Daca nu lasa aer in pungi , pestii sunt morti in max 2 ore , din lipsa de oxigen . gandeste putin inainte de a posta.

  11. Likes Nimeni liked this post
  12. #8
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Citeste in topicul lui Crys (In umbra Marelui African) cum a transportat el pestii din Italia in Bucuresti.... si poate te inspiri de acolo cu ceva

    Sustin si eu ideea ca "pungile TREBUIE SA CONTINA AER" chiar oxigen si nu pastile!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  13. #9
    Very high member sebacka's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti-Drumul Taberei
    Posts
    1,035
    Post (Dis)Likes
    Hai sa-mi dau si eu cu parerea, pt creveti nu-ti trb oxigen, punga plina cu apa sa nu baltacaie si ceva moss, perlon sau burete in punga. Pt pesti ori oxigen din butelie, ori pastile........daca ii explici neamtului ca ai drum lung, stie el ca sa-ti faca

    Aaa, pungile in cutii de polistiren!
    0722 784 888

  14. #10
    Member romica's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    tulcea
    Posts
    269
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Taz View Post
    Daca nu lasa aer in pungi , pestii sunt morti in max 2 ore , din lipsa de oxigen . gandeste putin inainte de a posta.
    ai tinut vreodata pesti sau creveti in pungi inchise complet si fara aer, ca sa comentezi inainte? nu stiu unde ai invatat tu ca pestii respira aer atmosferic si au nevoie de aer in punga de transport, dar iti pot da nenumarate exemple de indivizi care au transportat pesti in pungi sau recipiente in care au lasat aer si care au ajuns la destinatie cu capetele rupte.

  15. Dislikes Tudor.M disliked this post
Page 1 of 5 123 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •