Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 76

Thread: Inceput in acvaristica

  1. #1
    Junior Member YogiS's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Bucuresti - Berceni
    Posts
    68
    Post (Dis)Likes

    Inceput in acvaristica

    Salutari,

    Ieri am achizitionat un acvariu Eheim GB81, 112L, 80Lx35lx40h, din Hornbach. Nu are capac sau alte "divaisuri" (e chel). L-am luat asa pt ca doresc sa-mi fac propriul capac, putand sa-l "costumizez" dupa bunul plac.

    Bugetul meu este unul limitat, dar asta nu inseamna ca vreau sa fac rabat de la calitate (in privinta filtrelor, substrat, plante etc), de aceea am decis sa il pregatesc incet si sigur. Am zis ca e bine sa incep mai intai cu dulapul. Vreau sa-l fac din PAL. Acum nu stiu daca la ~150 kg o sa reziste doar din PAL, sau ii trebuie si structura metalica. Banuiesc ca palul de 18 e suficient. Pe gugal am vazut multe idei/modele, dar nu stiu care e cel mai potrivit.
    Am vazut ca cel mai comun model folosit este acesta
    b7bdaabf2b4926649794778cadc82866.jpg

    Acum vin intrebarile:
    - cam ce inaltime ar trebui sa aiba?
    - e suficient doar din pal?
    - ii trebuie picioare? El o sa stea pe parchet laminat. am vazut prin unele topicuri ca lumea avea probleme de curbare.
    - in loc de picioare, pot folosi roti? Sunt role de mobilier ce suporta greutate de 100 kg/roata.

    momentan cam atat. :P Astept sfaturile voastre. Multumesc

  2. #2
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    salut si bine ai venit.

    1) cu cat inaltimea e mai mica, cu atat centrul de greutate e mai jos si astfel intreg ansamblul e mai sigur. in mod ideal, iti recomand sa faci urmatoarea masuratoare: stai in picioare si tine mana intinsa pe langa corp. in zona palmei ar trebui sa fie baza bazinului. astfel, iti va fi f comod sa umbli in el. mai poti vizita diverse petshopuri sa vezi acolo mobilierul lor ce dimensiuni are (Hornbach si Maxi Pet in Bucuresti).
    2) da, dar sa ii faci doua intaritoare pe mijloc, la distante egale fata de cele doua laterale si sa se sprijine pe parchet (intaritoarele). spatele trebuie sa fie tot din pal si sa pui intaritoare de metal, sunt ca niste mici "L"-uri pe care le fixezi cu suruburi (sub blat, in locul unde blatul se uneste cu peretii perpendiculari).
    3) iti recomand niste picioare/suporturi speciale pentru parchet. evita picioarele inalte
    4) nu. nu cred ca iti doresti sa o ia acvariul la plimbare prin camera. ce faci la un cutremur?

  3. #3
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Pune place de sus un pal mai gros... blat . Cei 4 pereti verticali pot fi din pal, dar vor fi si picioare ! pe ele sa stea tot ! Si nu o sa ai probleme.
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  4. #4
    Junior Member YogiS's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Bucuresti - Berceni
    Posts
    68
    Post (Dis)Likes
    multumesc pentru raspunsuri.
    Diseara o sa incep sa fac o schita.

    In legatura cu blatul.. nu stiu daca gasesc sa cumpar doar pt cat imi trebuie. mi se pare inutil sa cumpar un blat mare doar pt 1M. Daca pun 2 placi de pal e ok?

  5. #5
    Senior Member mariuscbn's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bukale tata-Dristor
    Posts
    1,558
    Post (Dis)Likes
    Bine ai venit...
    Uite aici ai tot ce-ti trebuie (am acvariu cu acelesi marimi) https://picasaweb.google.com/1099973...u?noredirect=1
    Atentie ca blatul sa fie dublu si toate lateralele inclusiv spatele (sa fie tot din pal) sa mearga pana jos si NU vei avea probleme!
    PS: Trece locatia la profil (scrie si in regulament) si te poate ajuta un coleg acvarist de pe langa tine.
    Spor la treaba!
    Last edited by mariuscbn; 08-08-2013 at 12:43.
    Nu oricine are virtutea de a se comporta diciplinat in mijlocul dezodinei!
    Un om deştept poate să īnveţe şi de la un prost. Invers e mai greu.
    RESPECTA ca sa fii respectat!!!

  6. #6
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    La Hornbach au la vinzare si bucati de blat ramase , dar acum mi-am amintit... au placi de lemn la dimensiuni 120 x 40. cumperi una o tai acolo daca e cazul si gata cu "blatul " mesei pt acvariu. Tine cele aprox. 120-125 kg cit ar avea acvariul cu substrat si echipamente. In 4 puncte de sprijin e ok !
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  7. #7
    Junior Member YogiS's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Bucuresti - Berceni
    Posts
    68
    Post (Dis)Likes
    mariuscbn , multumesc mult. m-ai ajutat foarte mult.
    roshadow, o sa trec diseara pe la Hornbach sa vad ce au ei p-acolo. multumesc mult.

  8. #8
    Senior Member mariuscbn's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bukale tata-Dristor
    Posts
    1,558
    Post (Dis)Likes
    Vezi la la Mr. Bricolage am debitat, cantuit si platit exact cat pal mi-a trebuit si iti poti alege si culoarea pe care o vrei tu.
    Stiu ca si la Pracktiker au debitari dar, nu stiu in ce conditii (unii te pun sa platesti o foaie intreaga)
    Nu oricine are virtutea de a se comporta diciplinat in mijlocul dezodinei!
    Un om deştept poate să īnveţe şi de la un prost. Invers e mai greu.
    RESPECTA ca sa fii respectat!!!

  9. #9
    Base member Pippo09's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tarnaveni
    Posts
    328
    Post (Dis)Likes
    Si eu am facut la comanda un dulap asemanator cu cel din poza pusa de tine(doar ca,compartimentul din stanga e mai mare si are 2 rafturi pe mijloc).
    Persoana care mi a asmblat dulapul prima data mi a dat marimile pt. fiecare piesa,am mers la baumax,acolo mi au taiat toate bucatile din pal de 18(total vre o 180 lei parca materialul),am cumparat balamale la usi,picioare reglabile,folie cant si alte maruntisuri pe care mi le a zis.
    Toate necesare pt. dulap au fost cam 230 lei,blatul are dimensiunea 100x45, inaltimea dulapului fara picioare e de 75cm,tine fara probleme un acvariu de 80x40x40.
    Sa cumperi picioare reglabile metalice(sa fie 100% din metal,in caz contrar ai sanse sa se rupa filetul reglajului),iti trebuie 6 picioare,ale mele is de 7cm filetul reglajului are cam 3 cm.
    Bafta!
    Last edited by Pippo09; 08-08-2013 at 20:12.

  10. #10
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Eu am debitat atat lemn natur cat si pal, la Brico, la Praktiker si la Hornbach.
    La nici unul nu am platit folia intreaga, doar ce am comandat.

    Am avut in trecut un acvariu de 240 litri, Juwel Rio, cu lungimea de 120 cm.
    Ca si stand am avut o imitatie punct la punct dupa standul Juwel (cel din link-ul tau)
    Nu am folosit blat dublu sus, totul a fost ok, nu se deformeaza.

    O mica observatie, ca mi-au sarit in ochi pozele lui Marius: gaurile pentru furtune nu-s ok asa cum le-a facut el. Fa una mai mare, sa poti scoate lejer furtunele cu tot cu adaptorul de la filtru, altfel o sa te chinui.

    Succes!

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •