Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 56

Thread: Stand si acvariu - nelamuriri

User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Post (Dis)Likes
    Eu unul nu ma pricep si nici nu am scule. Si oricum nu pot inlocui piesa respectiva de mobilier...

Deci standul ala are 2 placi pe lateral si una dubla pe mijloc, la picioare ma refer. Si o placa in spate. Si zici ca n-ai avut probleme. Ce grosime au placile? 1.8 ?

O alta chestie la care m-am gandit. Cu cat e mai inalta coala de pal de pe verticala (piciorul standului) cu atat mai mult va fi mai dispusa sa cedeze la mijloc. Unde vreau eu sa ajung e ca la inaltimea de 40 cm pe care o au picioarele standului meu, nefiind mare, e un avantaj...zic bine?

Base member iopenet's Avatar
    Post (Dis)Likes
    MDF - Medium Density Fibreboard - placa din fibre lemnoase cu densitate medie
    Nu am vazut nicaieri sa se foloseasca MDF ca structura de rezistenta.

High member
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by iopenet View Post
    La capitoul terminologie ma bate ingineria, sunt pe-a fara deci ... eu asa ceva am folosit http://www.ispal.ro/produse/pal-plac...ar-special-204 cu grosimea de 18mm si la masa aia au intrat 50 eurosuruburi plecand de la premisa ca materialele m-au costat 160 lei + bere nu am vrut sa fac rabat de la siguranta ca daca inundam vecinu sigur ma costa tot 160 lei dar + inca un 0...

Post (Dis)Likes
    Daca nu erau rahaturile alea de polite din spatiile laterale fixe (doamne-ajuta poate totusi tin eu minte prost si sunt mobile) era simplu. Le scoteam, dublam picioarele cu cate o placa la fiecare pe aceeasi dimensiune si puneam inapoi politele alea un pic scurtate, sau renuntam la ele de tot.

Dar asa treaba e complicata. Si stiti cum e, fetele sar in sus de fund cum aud ca e vorba de schimbat ceva, chiar daca gandit la rece nu e mare branza de facut. Si mai intervine faptul ca e cumparata de parintii ei. Daca era nevastamea, altfel discutam, ca eram eu si cu ea si hotaram, dar asa, e mai greu...

Plus ca sunt 3 acvarii in camera si nu prea e incantata de ideea de a-l mari pe asta Adica a trebuit sa o conving intai sa maresc acvariu, acum merg pe teren minat )

High member
    Post (Dis)Likes
    )) succes la negocieri !

Post (Dis)Likes
    Ce sa faci, e greu cand esti tanar si depinzi de mai multi factori

Post (Dis)Likes
    Am tras o fuga astazi pana in zoomania si m-am uitat de curiozitate la standurile lor pentru acvarii. Am vazut acvarii de 180 litri juwel si unul de 260 litri ce stateau pe standuri din 4 picioare din astea intregi (coala), ochiometric aceeasi grosime cu ce am eu, iar in spate doar o bucata de coala, ce nu acopera intreg spatele...doar sa zicem o coala cam cat jumatate din lungime.

Base member
    Post (Dis)Likes
    Ce rost are sa intaresti suportul in partea din spate cand in fata ramane la fel ?
    Pentru ce ?
    La un suport de acvariu conteaza partea de sus pe care sta acvariul si picioarele care sustine toata greutatea!
    R.E Un acvariu are 4 laturi si are nevoie de sustinere pe toate cele 4 laturi nu 3
    Eu totusi repet!
    Ai nevoie doar sa dublezi picioarele standului, in rest e ok!
    Bafta

Member
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by iopenet View Post

MDF e slab. Este HDF care este mai "concentrat" dar si pretul este pe masura.

Eu am mai zis pe aici, si ma repet: PAL-ul normal montat ca lumea, este ok. Toate standurile alea de la Juwel si alti mari producatori, sunt facute din PAL.

Post (Dis)Likes
    @pasi_une: Pai bucata de pal pe care o pun in spate va fi tot sub acvariu, caci acvariul va iesi cu 10 cm (din latime) dupa acea placa. Astfel e practic un picior adaugat la celelalte 4 (din care 2 sunt sub acvariu si 2 sunt mai in lateral), un picior ce va fi sub acvariu pe toata lungimea acestuia.
    Pe langa asta, m-a sfatuit cineva ca acea bucata de pal din spate sa o fixez la cele 4 picioare deja existente, astfel eliminand miscarea in lateral a celor 4 picioare si stabilizandu-le.

Absolut ca as prefera sa dublez cele 4 picioare si atunci probabil as putea sa fac si acvariul mai mare, insa ar trebui sa demontez tot corpul de mobila, caci politele alea din spatiile laterela sunt fixate in ansamblu, nu stau pe suporti ca sa le pot scoate...

@mkoo: Da, din pal erau si standurile celor de la juwel. 260 litri cum ziceam pe 4 picioare si o placa mai mic in spate, care nu acoperea tot spatiul. Singura diferenta e ca toate cele 4 picioare erau sub acvariu. La mine 2 sunt dedesubt, iar doua mai in laterale.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast