Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 15 of 15

Thread: Green Dust Algae (GDA)

  1. #11
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    din experienta personala, GDA a aparut la valori scazute ale fosfatilor in raport cu nitratii
    Exact asa am constatat si eu si odata cu ridicarea valorii fosfatilor si dupa indepartarea mecanica a algei de pe geam nu a mai reaparut .
    Eu curat geamul cu o laveta mai speciala care nu lasa alga sa se imprastie in apa , dar merge si uv-c in timp ce curat sticla .

    A, si off-topic: daca ai duritate mica in acvariu degeaba cumperi nevertebrate, o sa se chinuie si o sa-si dea sfirsitul repede.
    Poti sa impaci si capra si varza , eu tin KH-ul mic si GH relativ mai mare astfel si plantele is multumite si nevertebratele . Evident acest lucru il poti face doar cu apa de osmoza si saruri .


  2. #12
    High member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    jax cu ce ai crescut duritatea apei?prin ce metoda?

  3. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Eu folosesc AquaDur Plus pentru cresterea duritatii (la robinet am 2) si apoi solutia de PPS-PRO are ceva Mg

  4. #14
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Daca intr-adevar ai GDA, metoda cu asteptatul nu prea functioneaza.
    Diametrul de maxim 1 cm si dabia se vad?
    Cred ca vrei sa zici maxim 1 mm.
    Daca sunt bulinute de 1-2 mm poate sa fie GSA (green spot algae) si nu GDA.
    Nici o vietate nu te va scapa de alge.
    Din lipsa fosfatilor apare GSA.
    GDA ca si majoritatea algelor se hraneste cu fosfati si scaderea lor duce la disparitia sa.
    Sunt cu dus si intors algele astea.
    Totul depinde de conditiile din acvariul tau.

    Aditie de 1 gram KNO3/200L, in fiecare zi timp de doua saptamani mi-a scazut fosfatii la 0, m-a scapat de GDA dar mi-a facut apa verde care mai apoi am rezolvat cu UV.
    Aditie de 1 gram KNO3/200L, in fiecare zi timp de doua saptamani mi-a scazut fosfatii la 0, fuzz algae a stagnat dar mi-a facut apa verde care inca se rezolva cu UV.
    Nu pot spune daca m-a scapat de fuzz algae inca pentru ca e a doua zi de cand am sters-o de pe geam.
    Ceea ce vreau sa zic e ca metoda ar putea functiona dar daca tu ai GSA si nu GDA s-ar putea sa trebuiasca sa maresti fosfatii deoarece aceasta alga apare cand nivelul de fosfati este mic sau 0.
    Mai multe detalii despre metoda aici :

    http://www.aquaticplantcentral.com/f...ances-gda.html


    Succes.

  5. #15
    User banat
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Oradea-Marghita
    Posts
    448
    Post (Dis)Likes
    Uite un coleg de al nostru de pe forum mi-a recomandat sa ma documentez de aici si iti spun ca mi-a fost de un real ajutor ....incearca si tu .....am avut si eu nevoie de ajutor cum ai si tu acuma

    http://www.aquariumalgae.blogspot.com/
    si dupa ce termini ultima solutie si ptr. tine este un UV

  6. Dislikes pvladone04 disliked this post
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •