Page 14 of 15 FirstFirst ... 412131415 LastLast
Results 131 to 140 of 150

Thread: Mica mea crescatorie de Guppy.

  1. #131
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    Raftul e gata

    Azi il pun pe pozitie si luni dau comanda la sticla daca primesc ceva bani





    P.S Deasupra scandurilor o sa pun polistiren de 1 cm.

  2. #132
    High member danco79's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Codlea/ Roma.
    Posts
    820
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Latty
    Raftul e gata

    Azi il pun pe pozitie si luni dau comanda la sticla daca primesc ceva bani





    P.S Deasupra scandurilor o sa pun polistiren de 1 cm.
    Pai de la cine primesti bani, ca vreau si eu...

    P.S. Daca pui de 2 polistirenul e mai bine...

  3. #133
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    cand imprumuti pe cineva cu bani trebuie sa ti-i inapoieze ... si am un "prieten" care se chinuie de 1 an sa imi inapoieze 150 ron.

  4. #134
    Very high member gupper's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Slatina
    Posts
    1,218
    Post (Dis)Likes
    foarte frumos rastelul ... sper ca o sa amenajezi si sus de tot... este pacat sa nu exploatezi si spatiul acela... sunt curios de ceva preturi pentru gaurile de supraplin ... cand dai comanda de sticla sa intrebi si cat ar costa gaurile respective si daca pot ingauri si acvarii lipite sau numai foi de sticla...

    Cu stima,
    Florin
    “Wir müssen leben bis wir sterben!”

  5. #135
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    Salut baieti, azi am facut inca un pas, am inlocuit toate pietrele de aer cu un simplu furtun "tuning" si am redus presiunea asupra pompei de aer, castigand mai multe iesiri cu aceiasi pompa.

    Se ia o bucata de furtun, un adaptor de la T'urile acelea cu robineti, apoi se incalzeste un capat al adaptorului si se turteste sa nu mai iasa aer pe acolo. Se introduce pe furtun sa blocheze aerul sa iasa apoi se incalzeste un ac subtire si se fac cateva gauri cat mai mici astfel incat aeurl sa iasa simultan din toate.

    Avantaje:

    Cu pompa mea de 5 iesiri Resun aveam 15 iesiri acum am 25
    Aerul trece mai rapid prin furtune,
    Oxigenarea mai rapida,
    Nu se infunda!
    Costuri mult mai mici decat la o piatra de aer.










  6. #136
    High member danco79's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Codlea/ Roma.
    Posts
    820
    Post (Dis)Likes
    Eu am facut altfel, mai simplu:
    De la siringile de insulina ( cele de 1 ml, cu ac scurt si subtire) am luat partea interna ("pistonul" siringii), in cap are o mica garnitura din cauciuc, specific tuturor siringilor, l-am introdus in capatul furtunului fortandu-l un pic, iar cand a intrat toata garnitura, am rupt restul pistonasului, lasand garnitura inauntru. Cu acul am dat gauri si gata!

  7. #137
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    Salut baieti, in ultimele zile am reusit sa am pui de Corydoras, pui de melci Pomacea, 10 scalari frumosi, si o pereche de Gurami pitic care arata splendid. Voi incepe curand o noua linie de guppy ca si acestia




    Ed silvester : am dres linku-l că nu era functional, nu e suficient să "fie" parţial albastru ca să fie ok, e bine de verificat personal cu un "click" e simplu...
    Semnat "moaşa de serviciu" !

  8. #138
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Nu e rău, că doar orşice' ACVARIST cu pretenţii e bine să-şi "măna" cu ceva icre chiar şi de celea la plic (săc)...
    Dar un guppyst ănrăit ' (matur), nu pierde timpul prea mult cu aspecte de genul asta ...
    Timpul trece ireversibil de la o generatie de guppy la alta, în efemera noastra existentă, numai cei cu adevarat meticuloşi apucă sa vadă vreo 30-40 de generatii...

    Lucrurile interesante apar, de obicei, de la 10 in sus, fără să mai vorbim că " entuziaştii " pe la 1,5-2 deja se lasă deoarece chipurile sunt degenerati deja...
    "Să lăsăm ceva n viaţă... n afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  9. #139
    High member danco79's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Codlea/ Roma.
    Posts
    820
    Post (Dis)Likes
    Interesant, dar nu stiu daca e un guppy show....

  10. #140
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    Salut ! M-am gandit sa mai pun ceva poze cu evolutia hobby'ului meu care a avansat semnificativ ... Ca sa va dati seama cat de mare e pasiunea mea pentru acvaristica va pot spune asa ... primul acvariu la 7 ani ... apoi la 12 ani am inceput cu guppy ... reproduceri si selectii ... am continuat sa inmultesc pesti iar dupa terminarea liceului au venit acele intrebari pe care unii dintre voi le stiti : "ce vreau sa fac cu viata mea de acum in colo?" ... Eu am ales facultatea de medicina veterinara din Timisoara ( USAMVBT) ... Intrasem la stat si dupa cateva luni mi-am dat seama ca nu e ceea ce vreau cu adevarat. Aflasem ca in cadrul aceleiasi universitati exista un profil de Piscicultura si Acvacultura, nu am stat pe ganduri si am incercat sa ma transfer ... din pacate nu am reusit. Am asteptat pana anul urmator si m-am reinscris ... Sunt la sfarsitul primului an si se pare ca am gasit ceea ce vreau sa fac cu viata mea de acum in colo ... asta e ce imi doream. In domeniul acvaristic am progresat si puteti vedea acest lucru facand o comparatie intre primele pagini ale acestui articol si aceasta postare care o fac. Toti banutii care ii castigam ii investeam in acvaristica, acvariile mi le confectionam singur, rafturile de asemenea si multe DIY'uri care m-au ajutat sa economisesc bani. O concluzie a mea este ca orice lucru facut pe lumea asta daca e facut cu dorinta si pasiune nu are cum sa nu va reuseasca.












    Nu trebuie sa fii Membru AAR ca sa te pricepi la acvaristica.

  11. Likes Irena liked this post
Page 14 of 15 FirstFirst ... 412131415 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •