Results 1 to 8 of 8

Thread: Filtru biologic

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    62
    Post (Dis)Likes

    Filtru biologic

    am un acvariu si am ajuns cu el in stadiul in care vreau sa-mi iau si un filtru ... ce imi recomandati si ce este acela un filtru biologic

    Va multumesc

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Iasi,Roman,Bacau
    Posts
    201
    Post (Dis)Likes
    De obicei se recomanda pompele interne de apa,care sunt foarte populare si relativ ieftine.Filtrul biologic este acel filtru in care se aduna bacteriile folositoare acvariului.De exemplu,popularul burete cu o mica piatra de aer in el este un filtru biologic.Aerul provenit de la pompa de aer(vibrator) forteaza apa sa treaca prin filtru,unde are loc un complex proces biologic ce intretine respectivele bacterii.Eu detin un filtru biologic destul de mare si foarte simplu,vezi posturile referitoare la el,poate iti faci singur unul,daca nu,apelezi la noi
    Save Fossilis!

  3. #3
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes
    Filtrul biologic este doar buretele cu piatra de aer.Cele cu pompa sau cele externe sunt atat mecanice cat si biologice.De exemplu partea mecanica a filtrului extern poate fi considerata un burete grosier sau vata de perlon , iar partea biologica ar fi bioballs ceramice sau orice suport care ar permite o dezvoltare a bacteriilor denitrificatoare.Deci practic partea mecanica retine impuritatile de dimensiuni mai mari iar partea biologica transforma nitritii in nitrati.Daca nu stiti cu ce se "mananca" nitritii si nitratii citit articolul "Primul acvariu"

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Iasi,Roman,Bacau
    Posts
    201
    Post (Dis)Likes
    Stim despre ce este vorba,stai linistit!
    Save Fossilis!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    62
    Post (Dis)Likes
    multumesc foarte mult pentru raspunsuri, am sa va urmez sfaturile. Dar sunt foarte curios sa aflu ce imi recomandati intre ompa + burete + piatra + filtru intern si pompa + burete + piatra + filtru extern ? filtrul extern poate provova "valuri" in apa ?

  6. #6
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Filtru extern este cel ami indicat. Provoaca si valuri si tot ce vrei.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Stadionul Olimpia
    Posts
    137
    Post (Dis)Likes
    Domne foarte interesanta discutia dar eu de alceva sint curios:
    am un acvariu si am ajuns cu el in stadiul in care vreau sa-mi iau si un filtru
    Felicitari pentru drumul anevoios parcurs pina acum si pentru performanta de a ajunge la acest "stadiu".
    Sa inteleg ca pina acum ai avut acvariu fara filtrare?

  8. #8
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by antiterra
    multumesc foarte mult pentru raspunsuri, am sa va urmez sfaturile. Dar sunt foarte curios sa aflu ce imi recomandati intre ompa + burete + piatra + filtru intern si pompa + burete + piatra + filtru extern ? filtrul extern poate provova "valuri" in apa ?
    faci o mica confuzie...
    "pompa + burete + piatra" este item A, "filtru intern" este item B
    "pompa + burete + piatra" este item A, "filtru extern" este item C ....
    sa intram si mai in amanunt.. orice filtru are dubla actiune, mecanica s biologica, insa preponderenta difera.
    item a - preponderenta biologica
    item B - preponderenta mecanica
    item C - "preponderenta" ambele, in functie de ce pui in sertare ...

    in vremuri de mult apuse, in acvariul de la servici, de aprox 120l, aveam filtrare "doar" cu un burete cu bolborositor. o mica perioada, am fost injurat de diversi, pentru ineptie, si pentru faptul ca "asa ceva nu se poate".... si totusi acvariul era cristal, iar plantele cresteau ca nebunele... mica "diferenta" era ca acel burete nu era o chishchirica d-aia mica din piata, ci o bucata de 10X10X20 cm.... . este insa total adevarat, ca intr-un tirziu am "virat-o" spre un extern, chinezarie insa...
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •