Results 1 to 5 of 5

Thread: Inmultire Rasbora

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11
    Post (Dis)Likes

    Inmultire Rasbora

    Sper ca am nimerit unde trebuie cu topic-ul meu. As vrea sa stiu cum pot sa inmultesc Rasbora,ce hrana ar trebui pentru puisori si in ce conditii se tin acestia. Va multumesc si astept raspunsuri.

  2. #2
    Member Costinescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Timisoara
    Posts
    140
    Post (Dis)Likes
    Arlechinii se numara printre cei mai greu de reprodus pesti de acvariu, dar depunerea icrelor poate avea loc daca acestor pesti li se ofera conditiile optime. Specimenele tinere trebuie selectate si hranite cu hrana vie pentru a favoriza depunerea.

    Rasbora heteromorpha pot fi reprodusi in grupuri intr-un singur acvariu, pastrandu-se raportul de 2 masculi la o femela. Apa trebuie sa fie foarte moale, ideal ar fi sa nu aiba mai mult de 2 dGh. Temperatura optima pentru favorizarea reproducerii este intre 25 si 28 C, iar acvariul de reproducere trebuie sa fie plantat cu plante cu frunze fine cum sunt Cryptocorynele.

    In momentul in care acvariul de reproducere este pregatit, pestii pot fi introdusi in acvariu seara. Depunerea are loc de obicei dimineata si este initiata de mascul care 'danseaza' si tremura in jurul femelei.Acest ritual de depunere este continuat de femela care se ascunde sub o planta potrivita pentru depunerea icrelor. Din acest moment se poate observa cum masculul impinge femela, frecandu-si corpul de partea dorsala a acestuia pentru a o face sa-si mute locul de depunere.

    Dupa ce femela depune icrele, masculul le fertilizeaza. Icrele fertilizate se ridica si se fixeaza de partea de jos a frunzelor. In acest moment depunatorii trebuie indepartati din acvariu deoarece acestia vor consuma pestii ce vor iesi din icre. In cazul in care apa are in jur de 26C, icrele vor ecloza in aproximativ 24 de ore. Puii trebuie hraniti cu infuzori sau cu nauplii, iar treptat se va trece spre hrana din ce in ce mai mare. In 6-9 luni puii vor deveni maturi din punct de vedere sexual.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes
    multumim frumos pentru raspuns.

  4. #4
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    Arlechinii mi-au depus în acvariul comunitar dar și-au mâncat icrele imediat.
    Nu am avut niciodată intenția sa-i reproduc dar s-a întâmplat sa depună după ce i-am hrănit cu viermi congelați iar imediat am schimbat apa,
    a fost amuzant ca eu eram cu mana în acvariu iar ei depuneau icre, pare greu de crezut dar nu am de ce sa mint.

    Dupa asta m-am documentat puțin și am aflat ca în habitatul lor depun în anotimpul ploios, mai exact cand se raceste apa și devine mai oxigenata.
    Pana la urma se pare ca nu a fost o coincidenta! Dupa acest eveniment i-am mai surprins depunând icre.

  5. #5
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes
    Cel mai usor se pot reproduce in acvariu de 5 litri,cu apa neagra,preferabil apa de osmoza si 10%apa veche dintr-un acvariu plantat.Pe fundul acvariului se pune un strat de turba natur ,fiarta in prealabil.Aceasta are rolul de a acidula apa dar si rol de protectie pentru icrele care nu s-au lipit pe dosul frunzelor si care cad pe substrat.Icrele nu sunt chiar atat de adezive,poate datorita degenerarii speciei in captivitate,asa ca mai mult de trei sferturi dintre ele vor cadea pe substrat.O plasa de protectie pe fundul acvariului,deasupra stratului de turba,va asigura un numar mai mare de icre.In acvariul de reproducere se vor introduce cateva plante cu frunze late,gen criptocorine,care se vor ingramadi intr-o singura parte a acvariului,lasind restul spatiului pentru inot.Cel mai bine ,se introduce o singura pereche in acvariu,aleasa in prealabil din acvariul comunitar dintre exemplarele care deja se curteaza.Astfel,exista sansa mare ca reproducerea sa aiba loc in aceeasi zi cu introducerea lor in acvariul special pregatit.Icrele sunt destul de mari si atentie ,sunt fotosensibile.Cele cazute in turba sint de 2 ori protejate,contra fungilor si contra luminii.Dupa depunere,genitorii se scot ,iar acvariul se pune intr-un loc mai cald,acoperit complet pentru a fi ferit de lumina.Puii eclozeaza in 2 zile si trebuie inceputa hranirea lor dupa inca alte 2 zile,cand incepe inotul liber.
    Tipsersonal,am inlocuit cu succes criptocorinele cu frunze rupte de pe la florile din casa,lasate sa pluteasca liber ,acvariul de reproducere,dupa depunerea pestilor,l-am bagat cu totul intr-o sacosa din plastic de culoare neagra si l-am pus la loc caldut,pe capacul unui acvariu care e cald de la neoane.prin sacosa am introdus un tub mic pt aerare.In rest,este la fel ca la puii de tetrazona,despre care e mult mai usor de obtinut informatii.Pt detalii suplimentare,contact pe pm.Succes!
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION
    RKA 001MF

  6. Likes FloFish liked this post

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •