PDA

View Full Version : Inmultirea Zebrelor



aditza26
26-08-2008, 22:38
In seara asta cand am dat de mancare la pesti, am observat ca una dintre zebre a luat serios in gabarit. Lucrul asta este posibil sa se fi intamplat in ultimele 2 zile, nu am avut cum sa observ pentru ca am fost plecat, parintii mei s-au ocupat cu hranirea lor. Nu au dat in exces de mancare la pesti, pentru ca stiu sa ii hraneasca, este exclusa varianta asta. Cand le-am pus mancare in acvariu, zebra "grasa" s-a repezit la mancare si a mancat mai mult decat toti pestii.
Posibil sa fie "gravida"? Cum sa procedez. Lamuriti-ma va rog.

dan_c
01-09-2008, 19:01
Este posibil sa fie gravida. Pentru ca zebra sa depuna, trebuie sa ai 1-2 masculi in acvariu. Depunerea se realizeaza prin stimularea femelei de catre masculi in timpul unui ,,dans".
Daca nu ai cel putin un mascul matur in acvariu, poti sa pierzi femela ca urmare a faptului ca aceasta produce icre pe care nu le poate elibera (femelele depun la fiecare 30 zile).
Pentru detalii suplimentare, citeste ce s-a mai scris la acest subforum.

Firefox
02-09-2008, 21:41
eu zic sa te uiti pe forum ca sa afli cum procedezi.. o sa ai mult de lucru daca vrei ca puii sa supravietuiasca dar recolta va fi pe masura!...

aditza26
03-09-2008, 10:54
Nu stiu cati masculi sunt. Sunt 10 zebre in total, atat stiu.
Este posibil sa fi mancat mai mult, pentru ca a doua zi era normala, si nu am vazut dansuri in acvariu.

dan_c
03-09-2008, 17:20
1. Masculii de zebra sunt mai subtiri iar femelele sunt mai robuste.
2. ,,Dansul" pe care nu l-ai vazut este de fapt un fel de alergatura aproape continua prin tot acvariul: femela este urmarita de masculi care cauta sa o atinga. Viteza de miscare este foarte mare.
Sper ca m-am facut inteles.
Repet si eu: citeste in acest subforum pt ca vei gasi foarte multe raspunsuri la intrebarile tale legate de pestele zebra..