PDA

View Full Version : filtru



tiberiu
25-11-2005, 21:28
salut. as dori un mic sfat mi-am cunparat un tub ca sa fac un filtru intern cu burete, sal cunpar ma costa 9€ bucata, aicea se uzeaza putin sistemu cu burete mai mult filtru ecxtern sau intern cu carbone. vreau sa inmultesc scalari. Am 5 acvari si mai vin si altele vreau sa ma pun pe treaba serios. Numai ca aici nu am unde sa ma duc dupa purici sau tubi viii. Deocamdata cu gupi albastri ,shifo albastri, si veliferi, sanitari, carasi cu cap rosu. ne auzim salutare. o sa vina si pozele

Johnny
26-11-2005, 03:02
Ca sa inmultesti scalari nu ai neaparata nevoie de tubi si in nici un caz de purici uscati deoarece acestia nu au nici o valoare nutritiva.Exista mancaruri pentru pesti mult mai bune care contin si vitamine sub forma de granule sau fulgi.Scalarii mei se inmultesc si fara sa primeasca tubi iar puii ii hranesc cu artemia.Pentru acvariul in care tii puii intr-adevar ar fi mai bine sa folosesti un filtru cu burete si pompa de aer .SIstemul e foarte simplu se da o gaura in burete se baga un tub si un furtun cu piatra de aer legata la o pompa de aer.Dar pana sa se nasca puii ar fi bine sa ai macar un filtru intern care sa tina apa curata deoarece pompa de aer nu va face fata la 5 scalari maturi.Pe langa asta in momentul in care se formeaza o pereche ar fi bine sa fie mutati intr-un acvariu separat pentru ca puii sa nu fie mancati de ceilalti scalari.Deasemenea o pereche are nevoie cam de un acvariu de 100 de litri sa se simt cat de cat bine , tu ce acvarii ai?Scalarii tai sunt maturi?Cate femele si cati masculi sunt?S-au format perechi?
Inca ceva ,data viitoare cand postezi incearca sa scrii in asa fel incat sa intelegem si noi ceva si sa nu trebuiasca sa citim de 100 de ori.Foloseste semnele de punctuatie si regulile gramaticale.Spune exact ce vrei sa stii ,ca io din postul tau n-am inteles exact.Nu te supara pe mine ,io incerc doar sa te ajut sa fii inteles nimic altceva.

:wink:

Radu
28-04-2006, 20:16
De obicei, pentru reproducere se poate folosi cu succes hrana vie (la multe specii chiar da imboldul pt. imperecheat) dar exista si o problema. Daca n-ai hrana vie de calitate si dai tubii acestia iti pot pricopsi acvariul cu o molima care sa-ti rada pestii cat ai zice .... acvariu. Chironomus e cea mai buna hrana vie si mai merg si crevetii si chiar rame (dar nu pentru scalari - alte ciclide mai mari si mai vanjoase ca Astronotus, Jack Dempsey etc). Mai multe informatii poti obtine de la sectiunea Hrana, cred. Oricum merg bine si fulgii de calitate si granulele (tot de calitate) - ex: TetraMin, Tetra Discus (stiu ca-s pentru Discusi dar tocmai d-aia sunt bune si oricum scalarii sunt tot niste ciclide ca si discusii, nu?).
Trebuie sa dai inf. despre acvariu, scalarii si restu....

Araldq
29-04-2006, 01:52
1. ca acvarii sa te gandesti la ceva de genul 50/50/30 (L/h/l)
2. treaba cu filtrutl..sincer nu am inteles nimic din ea..sorry
3. Trebaa cu hrana vie...mhh..cauta prin magazine oua de artemia (le pui la eclozat pentru a avea hrana pentru pui ..le mananca din prima zi in care incep sa inoate, apoi sa te uiti pe la tipurile de hrana comercializata si sa alegi care e mai potrivita.
4. lave de chironomidae..sunt bune la suprafata, practic nu sunt destul de hranitoare, si sunt bune doar pentru adulti
5. cauta pe la alti acvaristi, sau magazine din zona de unde poti procura o cultura de viermi micro (pe care o poti dezvolta si autointretine ulterior)
6. renunta la ideea de tubi si dafnii vii..oricum pot produce mult mai multe daune decat sa aduca avantaje.
7. pentur parinti poti sa te gandesti foarte serios ca fiind o optiune valabila mixturile ce au la baza inima de vita..fiverse retete gasesti peste tot.

yonutz
29-04-2006, 10:05
Poate ne dai si noua mai multe detalii despre bazine si pesti ... Si poate incerci sa te exprimi putintel mai clar: ai gupi, xipho, carasi ... si vrei sa inmultesti ... scalari??? Daca bazinele sunt in italia (zona torino) apa de la robinet este mai dura ... Pana acum nu am auzit de filtru intern sau extern NUMAI cu carbune ...

razvan
29-04-2006, 15:35
vnimanie, vnimanie, gavarite radiostantzia otdih,,,
vedeti ca radu a "dezgropat" un topic mort!!!!
vedeti datele de postare!!

Araldq
29-04-2006, 17:09
eu am alibi..eram dupa cateva beri...si mai era si tarziu in noapte :)