PDA

View Full Version : cat de bine suporta ancistrusul sarea ?



Radu_9_4
14-08-2008, 22:16
cat de bine suporta ancistrusul sarea ?
care e doza maxima de sare pe care o pot pune in apa? (lingurite sau linguri pe litru)

cristi_ionescu_79
14-08-2008, 22:18
ancistrusii nu suporta deloc sarea. de ce vrei sa adaugi sare in acvariu?

Radu_9_4
14-08-2008, 22:37
da as dori sa adaug sare in acvariu deoarece le face bine mollylor si guppyor ....
deci deloc deloc sau se poate un pic ? :D

cristi_ionescu_79
15-08-2008, 08:34
si tu ai putea supravietuiu intr-un mediu "un pic" ostil. intrebarea e: ti-ar conveni?

ciclid
15-08-2008, 08:41
Sarea va stresa si plantele nunumai ancistrusul.
Gupy si moly se dezvolta si se reproduc fara probleme in apa dulce.
Teoria cu sarea e valabila in cazul pestilor neaclimatizati,adusi direct din zonele salmastre...

AirBoy
17-08-2008, 13:51
Rezista fara probleme la jumatate din doza recomandata, dar nu mai mult de 2 saptamani, cu cresterea, respectiv scaderea treptate a salinitatii. Am pus si eu in acvariul mare, ca am adus niste pesti neaclimatizati si a fost nevoie, nu aveam unde sa-i tin, acum aproape ca nu mai am sare deloc in acvariu. Daca vrei sa tratezi ceva, mai bine pui separat intr-un alt acvariu mai mic, decat sa pui sare la toti.

Gaia
21-08-2008, 11:00
Ideea e ca daca aprofundam un pic, ancistrusul nu e compatibil cu molly si nici chiar cu alti vivipari.
Faptul ca sunt tinuti mereu impreuna nu inseamna ca e si bine.
Incompatibilitatea apare la concentratia de saruri din apa.

AirBoy
21-08-2008, 22:31
Dar cu rabdare, obisnuim molly fara sare, sau foarte putina. Asa si ancistrusul se simte bine! :bounce

razvan
22-08-2008, 07:54
baietelul aerului, cu foarte multa rabdare, cineva a incercat sa invete magarul sa nu manince, iar cind a reusit, saracul magar ... a murit ;)

acum, prin extensie, inclin sa cred ca, mergind pe ideea ta, am putea avea in acvariile de apa dulce... pesti de apa sarata, cel mai bun exemplu fiind ciclidele africane care, la origine sunt pesti "oceanici" ...

AirBoy
24-08-2008, 11:46
@razvan, mergand pe ideea ta de a te lega de tot ce misca, asa faci de parca n-ai fi vazut molly in acvarii fara pic de sare, sau de parca ancistrusii ar inota cu burta in sus de la 2-3 linguri de sare in suta de litrii. Dar ma rog. Nu am zis ca-i musai, am zis ca e posibil. Ce treaba ai tu daca omul vrea sare in acvariu? Si sa nu uit, n-am zis ca ancistrusul va fi in al 9-lea cer, doar ca se va simti bine.

razvan
24-08-2008, 14:51
da.. ai dreptate, imi cer scuze, am exagerat.
pestele intr-adevar sa va simti un pic mai bine.
este chiar indicat sa punem sare la pesti.

snakefishmike
24-08-2008, 16:32
=)) =)) =)) =)) =))
Gura batrinului mult adevar graieste . Cu sare pestele se simte intotdeauna mai bine ... la papilele gustative . Fara n-are nici un gust .

ciclid
25-08-2008, 05:57
Sarea inniciuncaz nu face bine biotopului dintr-un acvariu.Nici plantelor nici microfaunei,daca vrei s-a adauci ceva cu adevarat bun in apa,gandestete la o concentratie adecvata de micro si macronutrienti.
Daca Moly nu s-ar simti bine fara sare nu s-ar mai reproduce...

BMFCaesar
25-08-2008, 13:27
=)) =)) =)) =)) =))
Gura batrinului mult adevar graieste . Cu sare pestele se simte intotdeauna mai bine ... la papilele gustative . Fara n-are nici un gust .
Un pic de sare si niste ardei gras, rosii, ardei iuti, usturoi, patrunjel, bulion sau rosii fierte tocate marunt fara coaja si sa nu uitam de "maliga"
;new18 :supz:
cine zicea ca nu e buna sarea la peste?

Gaia
25-08-2008, 13:41
Molly se reproduce si cand e aia cu coasa calare pe el.
Cu toate astea apa moale su ii face bine deloc.
Ancistrusul e pe dos.
Sunt pesti care provin din biotopuri total diferite.
Daca ii tii impreuna ori sufera unul ori altul.
Am incercat sa tin niste catfish asa cum zice BMFCaesar, dar ca plante am mai adaugat si niste ceapa taiata rondele subtiri. N-a rezistat nici pana sa apuce sa se raceasca ;)
AirBoy, eu am vazut molly in acvarii fara pic de sare , am vazut chiar si oameni care cer la magazin cativa guppy si un Nemo (Amphiprion ocellaris) ca vrea ala micu' si daca vrea ala micu' merge, ca doar Nemo primeste asa multa dragoste ca uita de sare.

AirBoy
25-08-2008, 21:03
@gaia and restu`:
Faza cu "NEMO" si gupy e chiar tare. Saracu` "NEMO" , oare a prins a doua zi? Banuiesc ca vanzatorul i-a dat, ca doar nu e ieftin :)
In rest, omul a intrebat daca merge,.... pai daca merge NEMO cu gupy, cum drac sa nu mearga ancistrusii cu sare? Cand aduci Xipho sau gupy de asia, chiar e musai sa bagi sare, ca nu toti au un mic acvariu in care sa-i tina pana le scoate sarea din cap. Asiaticii astia, baga sare si-n dulceata. Ce sa mai zic de pesti.

snakefishmike
25-08-2008, 21:23
@gaia and restu`:
Faza cu "NEMO" si gupy e chiar tare. Saracu` "NEMO" , oare a prins a doua zi? Banuiesc ca vanzatorul i-a dat, ca doar nu e ieftin :)
In rest, omul a intrebat daca merge,.... pai daca merge NEMO cu gupy, cum drac sa nu mearga ancistrusii cu sare? Cand aduci Xipho sau gupy de asia, chiar e musai sa bagi sare, ca nu toti au un mic acvariu in care sa-i tina pana le scoate sarea din cap. Asiaticii astia, baga sare si-n dulceata. Ce sa mai zic de pesti.
Stii , acum ceva vreme era o reclama(nu mai retin la ce) , care suna cam asa :
"- A-nebunit lupul !
-Serios ? "
Daca tu spui ca e musai sa pui sare , atunci am sa urmez pasii uni coleg de-al nostru si am sa ma inclin in fata cunostintelor tale .
Apropos , daca imi aduc niste "africani" de la o crescatorie din Asia , de care sare sa le pun ? Iodata , marina sau "mineral salt" ?
Ma inclin ! Voie buna !

razvan
25-08-2008, 21:30
airboi neica, faci mari confuzii sau iti place sa torni foc pe gaz..
topicul se inchide!